PriceRunner Klarna O Reissector keert zich tegen scherpere maatregelen, wil juist versoepelingen 16 Werknemers die gaan scheiden, zijn een kostenpost voor de baas. Niet zelden gaat een scheiding gepaard met uitval en improductiviteit op het werk. Kort PriceRunner eist bij rechter 2,1 miljard euro van Google De Zweedse prijsvergelijker PriceRunner heeft Google aangeklaagd in een Zweedse rechtbank en eist omgerekend 2,1 miljard euro. Het bedrijf vindt dat Google de wet heeft overtreden omdat het de eigen prijs- vergelijkingsdienst Google Shopping heeft voorgetrokken. De Europese Commissie legde het techconcern om dezelfde reden in 2017 al een boete van ruim 2,4 miljard euro op, waar Google onlangs weer beroep tegen heeft aangetekend. Vorig jaar werd een eer ste beroep van het Amerikaanse bedrijf bij een lagere Europese rechter afgewezen. Storm zorgde voor gratis elektriciteit in België De storm van zondag zorgde er in België voor dat stroom enige tijd niets kostte. In totaal was de prijs negen uur lang negatief, waarbij er op zeker moment zelfs even 30 euro per megawattuur werd toegegeven. De prijs van stroom wordt wel vaker negatief, meestal als er een enorme hoeveelheid stroom wordt opgewekt die niet kan wor den tegengehouden, zoals bij veel wind of zon. Ook in Duitsland daalde de stroom- prijs door de harde wind stevig. Daar moest nog wel steeds worden betaald voor elektri citeit. Namibië wil in 2026 eigen olie gaan produceren Namibië wil in 2026 voor het eerst begin nen met de productie van eigen olie, na een recente olie- en gasvondst door Shell voor de kust van het Afrikaanse land. Het veld zou 250 miljoen tot 300 miljoen vaten olie kunnen bevatten. Shell en Qatar Petroleum hebben ieder een belang van 45 procent in het project. Het Namibische staatsbedrijf National Petroleum Corporation of Nami bia (Namcor) heeft de overige 10 procent in handen. Namibië probeert al tientallen ja ren olie- en gasvelden te ontwikkelen, maar tot nu toe zonder succes. TomTom SBM Offshore Ajax Wereldhave UITVAL Werkgevers mo gen best wat meer oog heb ben voor schei dende werken den, vindt CNV. Aanleiding voor de vakbond om er aandacht voor te vragen zijn nieuwe resultaten van een onderzoek naar de gevol gen van scheiding op het werk en op de werkzaamheden. Die zijn niet mals, blijkt wel. In het onderzoek, dat de vakbond liet uitvoeren door peiler Maurice de Hond, zegt bijna 70 procent van de gescheiden werknemers dat de verwerking van een schei ding voelt als een rouwproces. Lang niet iedereen lukt het om de emotionele klap te boven te komen: 16 procent belandt in een burn-out nadat ze gescheiden zijn. Tegelijkertijd zegt ruim een kwart van de ondervraagden in het jaar na de scheiding nog altijd minder productief te zijn op het werk dan daarvoor. Ook geeft een op de vijf aan zich voor kortere tijd ziek gemeld te hebben na de scheiding. Scheiden is lijden, en dat merkt de werkgever ook. Scheidende werknemers kosten jaarlijks bijna een half miljard euro per jaar aan verzuim, zo blijkt uit een onder zoek dat TNO eerder deed. Juist omdat het zo'n grote groep werkenden betreft - de helft van alle stellen gaat scheiden of uit el kaar na een langdurige relatie - en het verzuim een flinke kos tenpost kan zijn, kunnen bedrij ven eigenlijk niet om het thema scheiding heen, vindt CNV-voor- zitter Piet Fortuin. Dat er in de praktijk nog vrij wei nig over wordt gepraat, bevesti gen de resultaten van dit onder zoek. Meer dan een kwart van de ondervraagden ervaart dat er een taboe is op verdriet op de werk vloer. Verdriet delen Het bedrijf Zorgeloosch biedt mediation en financieel en juri disch advies bij een scheiding. Hr-manager Afra Brunott valt op hoeveel bedrijven niets hebben geregeld voor medewerkers en er weinig aandacht voor heb ben. ,,Zeker omdat zoveel mensen ermee te maken krijgen, is mijn advies aan bedrijven om het op te nemen in de verlofregels voor trouw en rouw. Geef mensen de ruimte om dingen te regelen en om verdrietig te zijn. Het kan zo'n rollercoaster zijn." Brunott maakte in haar wer- Geef werknemers de ruimte om verdrietig te zijn. Een scheiding is zo'n rollercoaster kende leven zelf een scheiding mee, na een huwelijk van tien jaar. ,,Er komt dan zoveel op je af: het regelen van financiën, een woning, het maken van een ou derschapsplan, je verzekeringen." Ze ervoer toen hoe belangrijk het is dat collega's en het bedrijf begrip hebben voor de situa tie. Ze kreeg zelf bij een vorige werkgever, de Noordwest Zieken- huisgroep in Alkmaar, juist alle ruimte van haar leidinggevende en collega's om zaken te regelen én haar verdriet te delen. ,,Heel veel dingen heb ik gelukkig tij dens mijn werk kunnen regelen. Met het oog op het snel oplopend aantal besmettingen in diverse landen heeft de overheid de reisadviezen voor twaalf landen buiten de EU aangescherpt. Het gaat onder andere om Turkije, Tu nesië, Costa Rica en Suriname. Reizigers die uit die landen naar Nederland reizen en geen booster- prik hebben gehad, moeten in quarantaine. Daarbij moet ieder een een negatieve coronatest kun- nen overhandigen bij aankomst, ook geboosterden. De ANVR vindt de verzwaring onbegrijpelijk. Volgens voorzitter Frank Oostdam zijn veel andere landen juist maatregelen aan het terugschroeven en willen ze de status van de reiziger bepalend la ten zijn in plaats van het aantal be smettingen op bestemmingen. ,,Het begrip bij onze reisonder nemingen, die al bijna twee jaar geen reizen uitvoeren naar be stemmingen buiten de EU, is in middels ver te zoeken", zegt Oost- dam. Hij wijst op allerlei onder zoeken waaruit blijkt dat de min- der ziekmakende omikronvariant overal is, waardoor het geen zin heeft reisbeperkingen op te leg gen. De reissector dringt er al een langere tijd bij de overheid op aan de reisadviezen voor alle landen buiten de EU te versoepelen. Nu kleurt een groot deel van de we reld nog altijd oranje ('ga niet op reis, tenzij noodzakelijk'). Hoewel de overheid daar aan vasthoudt en nu zelfs een verzwaring doorvoert, houdt de brancheorganisatie ANVR goede hoop dat het kabinet bij een volgende persconferentie wel tot versoepelingen overgaat. DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 GO VERGELIJKER WIL SCHADEVERGOEDING VEEL STROOM VAN WINDMOLENS SHELL VINDT OLIE EN GAS VOOR DE KUST O m Koers navigatie- bedrijf stijgt na rapport analis ten. Toeleverancier olie-industrie profiteert van hoge olieprijs. ffi Directeur Marc Overmars stapt op na grensover schrijdend ge drag. Vastgoedinves teerders hebben last van stijgende rente. o Scheiding kost Natasja de Groot - Afra Brunott, Zorgeloosch LEUSDEN De reissector is kwaad over het besluit van de overheid om de reisadviezen voor sommige lan den buiten de EU te verzwaren. De situatie thuis heeft veel invloed op de prestaties op het werk. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16