L 15 AUGUSTUS2008 TERUGBLIK OP RUSSISCHE INVAL IN GEORGIË WAAR ONZE VERSLAGGEVER BIJ WAS In de zomer van 2008 viel Rusland buurland Georgië binnen. Troepen rukten op naar de hoofdstad Tbilisi. Verslaggever Mark van Assen was erbij. Hij herinnert zich het gebrul van de Russische tanks en de blinde paniek van de bevolking. Het is maandag 11 augus tus, een mooie zomer avond. Ons vliegtuig is net geland. Het is voor lopig de laatste vlucht die Georgië aandoet. Het land is dan al een paar dagen in oorlog, het luchtruim wordt gesloten. Er zit bijna niemand in het vliegtuig. Een paar diplomaten, wat journalisten, en dat is het. De aankomsthal is vrijwel leeg, net als de snelweg naar de hoofdstad. Ook in Tbilisi is het rustig. Men sen wandelen over de brede Avenue Rustaveli, de winkels zijn open, er wordt wijn gedronken, stelletjes zitten op bankjes te zoenen. En dat is best vreemd, want iedereen weet toch dat er niet al te ver weg flink gevochten is en waarschijnlijk nog steeds gevochten wordt? Dat de Russen al een paar Georgische steden hebben veroverd, inclusief Gori, de geboortestad van Stalin, 90 kilometer verderop? Dat er al tientallen, misschien wel honder den mensen zijn omgekomen? En dat dit de Russen zijn, die in het verleden niet al te zachtzinnig met de Georgiërs zijn omgesprongen? Sterker: je zou zweren dat er niks aan de hand is. Maar dan, bijna van het ene op het andere moment, is plotseling alles anders. Auto's rijden plankgas voor- De president van Georgië, Mikhail Saakashvili, een heethoofd, gokt er in 2008 op dat zijn nieuwe vrienden hem te hulp schieten. Maar die doen dat niet. De Russische tanks stomen op naar Tbilisi. De ochtend na de grote schrik gaan we naar Gori. De snelweg is 40 kilometer lang zo goed als leeg. En dan zien en horen we de tanks. Niet eentje, of een tiental, maar misschien wel honderd (al kan de herinnering vervormd zijn). Ze bulderen over het asfalt, met grote zwarte rookpluimen, de ene na de andere, het geluid van de ijzeren rupsbanden is oorverdovend. Grijnzende soldaten, vaak nog tieners, kijken op ons neer, het lijkt alsof ze ons uitlachen. Als dit is waar de mensen in Tbilisi zo bang voor zijn, dan hebben ze groot gelijk. En we zien helikopters, grote, grijze beesten die laag over de grond scheren en af en toe schieten, ook in onze richting. We zien brandende huizen in dorpen langs de weg, en we realiseren ons hoe klein Georgië eigenlijk is en hoe groot en machtig Rusland. Op de radio horen we dat de Russische president Dimitri Medve- dev de wapenstilstand afkondigt: de doelen zijn bereikt. Dat is niet precies hoe wij het ervaren, maar later op de dag wordt het inderdaad rustig. We komen niet meer in Gori, onze chauffeur durft het niet aan. Op de terugweg belt een onge ruste collega uit Nederland: ,,Wat is er toch allemaal aan de hand daar!?" Van hem horen we dat RTL-camera- man Stan Storimans die ochtend op het Stalinplein in Gori om het leven is gekomen door een clusterbom. Er sterven ook elf Georgiërs. De bom is gelanceerd door een Iskander-raket, die is afgevuurd vanaf Russisch grondgebied. Alleen het Russische leger beschikte toen over zo'n raket. Rusland ontkent echter, is altijd blijven ontkennen en is uiteindelijk nooit veroordeeld. Zuid-Ossetië beschouwt zichzelf intussen nog steeds onafhankelijk, net als Abchazië. En Georgië is nog altijd geen lid van de Navo. bij, mensen rennen hun huis uit met hun armen vol spullen, achter bakken gaan open, dozen en kleren worden ingepakt, daar wordt een matras vastgebonden op het dak, kinderen worden op de achterbank gepropt, er verschijnen mannen met kalasjnikovs (waar halen ze die van daan?) die in het wilde weg aanwij zingen schreeuwen. Iedereen wil ineens weg, weg, weg van hier! We snappen er niks van, wat is er gebeurd? Dan blijkt dat de Russen opsto- men naar Tbilisi. Ze hebben Gori achter zich gelaten en razen door het donker over de snelweg naar hier. Er is alarm geslagen op radio en televise. ,,Ze zijn er al over een uur!" roept iemand. Een ander heeft gehoord dat ze al in de buitenwijken zijn. Weer iemand anders zegt dat ze halverwege staan te wachten op luchtsteun. De kalme zomeravond stemming is totaal verdwenen. Sommige mensen zijn totaal in paniek, bij anderen zie je dat ze niet weten wat ze moeten doen. In ons pension staat de eigenares, die net haar zoon naar de winkel heeft gestuurd om water in te slaan, zenuwachtig de voorraadkast te bekijken. Wat hebben we nog? Wat moeten we nog? En voor hoelang? En dan ineens, halverwege de nacht, is de paniek voorbij. Er zijn geen opstomende Russen. Er waren alleen vluchtende Georgische soldaten die in het duister voor Russen zijn aangezien. Iedereen moet er hartelijk om lachen. Wat Iedereen wil opeens weg, weg, weg van hier. 'Ze zijn er al over een uur' roept iemand een mop! Typisch Georgië! Maar de schrik in de ogen is er nog steeds. Zo dichtbij is de oorlog nog niet geko men. Terwijl hij toch al op de eerste dag van augustus is begonnen. Grens Separatisten in Zuid-Ossetië, een regio aan de grens met Rusland die het gezag van Georgië niet erkent, vallen daar dorpen aan waar veel Georgiërs wonen. Het leger slaat uiteindelijk terug, waarop de Rus sen (die de kant van de separatisten hebben gekozen) het land binnen vallen. Tegelijkertijd heeft Georgië ook de handen vol aan Abchazië, een westelijke regio die zich ook wil afscheiden en ook de steun van Rusland geniet. Als dit doet denken aan de oorlog in het oosten van Oekraïne in 2014, dan is dat niet zo gek. Moskou schiet daar ook separatisten te hulp, valt Oekraïne binnen en annexeert uiteindelijk de Krim. Nog een over eenkomst: zowel Georgië als Oekra- ine lonkte toen (en nu nog steeds) naar de Navo, de EU en het Westen. GO DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 En dan zien en horen we opeens de tanks bulderen Mark van Assen Rotterdam/Tbilisi Augustus 2008: vrouwen in een straat met vernielde huizen in Gori. Rechts: een brandend militair voertuig op de weg naar Tbilisi. FOTO 'S GETTY IMAGES F Een kind speelt bij een zwaarbeschadigd woonblok in Karaleti. FOTO GETTY ■- - G Een tankcolonne op een snelweg in Zuid-Ossetië,een regio in Georgië. FOTO ANP - V,--:; V: - Mark van Assen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15