In IJsland omgekomen Tim had trip bovenaan zijn bucketlist staan Spionagestrijd op Nederlandse bodem 13 c Saoedi's betaalden voor acties tegen Iran Australië opent na twee jaar de grenzen De Saoedische inlichtingendienst zou een tv-station in Rijswijk hebben gefinancierd dat vanuit Nederland berichtte over Iran, de aartsvijanden van de Saoedi's. Ook zou Saoedi- Arabië 190.000 euro hebben betaald voor een anti-Iran demonstratie in Den Haag. Dat staat in documenten die een rol hebben gespeeld in een rechtszaak tegen drie Iraanse vluchtelingen in Denemarken. Zij zijn afgelopen vrijdag door de Deense rechter schuldig bevonden aan spionage voor Saoedi-Arabië. De Deense pu blieke omroep DR en het Neder landse programma Argos hebben inzage gehad in de documenten uit het politieonderzoek, de rechtszaak speelde zich afachter gesloten deu ren. Al jaren is duidelijk dat de Iraanse en Saoedische inlichtingendien- sten een internationaal spionage- spel spelen in Europa. Met de Deense rechtszaak is weer iets dui delijk geworden hoe die praktijken verlopen. Op een industrieterrein in Rijs wijk zat jarenlang de satellietzen der Ahwazna-tv, verbonden aan de groepering ASMLA. Die groep strij d voor een onafhankelijk Khoe- zestan, een Arabische regio rond de stad Ahwaz in Iran. ASMLA pleegt ook aanslagen op Iraanse militairen en overheidsinstellingen, de tv-zender in Rijswijk bericht over die acties. In Nederland werd eind vorig jaar een van de kopstukken van de zen der, de Iraanse vluchteling Eisa S. tot vier jaar cel veroordeeld voor be trokkenheid bij het voorbereiden en financieren van aanslagen in Iran. Ook de drie mannen die nu in Denemarken zijn veroordeeld wa ren betrokken bij de zender. De Deense rechtbank stelt dat ze ervan uitgaat dat de Saoedische in lichtingendienst de tv-zender tus sen 2017 en 2019 'met aanzienlijke bedragen' steunde. In de niet vrij gegeven documenten lazen DR en Argos dat het mogelijk gaat om een bedrag tot 1,2 miljoen euro. Ook werden er honderdduizen den euro's uitgetrokken om de or ganisatie van anti-Iraanse demon straties in Europa te ondersteunen, staat in de documenten, waaronder 190.000 euro voor een bijeenkomst in Den Haag. In 2016 was er een pro testactie bij het Internationaal Strafhof in Den Haag waarbij werd geëist dat 'de vrije wereld niet meer zwijgt' over misdaden tegen de Arabische minderheid in Iran. ASMLA stelde tegen de Saoedi's het geld nodig te hebben voor onder meer vervoer en hotels, ook zouden mensen zijn betaald voor deelname aan het protest. De machtstrijd tussen Iran en Saoedi-Arabië heeft ook al tot do den geleid. In 2017 werd Ahmed Mollah Nissi, een van de leiders van de ASMLA, doodgeschoten voor zijn huis in Den Haag. Volgens het Nederlandse kabinet zit Iran zeer waarschijnlijk achter die aanslag. Ook is er in Zweden een man ver oordeeld die namens Iran spio neerde bij de tv-zender in Rijswijk. Een woordvoerder Ahwazna-tv zegt tegen Argos dat 'Iraanse media achter de beschuldigingen zitten'. zaterdag teruggevonden op de bo dem van het Thingvallavatn-meer in IJsland. Zondag vonden de IJs landse Kustwacht en politie de li chamen van de vier slachtoffers: de piloot en drie passagiers, onder wie Tim. Tim groeide op als middelste van drie kinderen: Bob is de oud ste, daarnaast is er nog een j ongere broer. Zij zijn allemaal Nederlan der. Inmiddels woont de familie ruim twintig jaar in België. Het hele gezin is op dit moment in IJsland en van plan te blijven tot het lichaam van Tim geborgen is. Zondag werd die operatie stopge zet vanwege het snel verslechte rende weer. Hoe lang het nog gaat duren is onduidelijk, zegt Alings. Maar het gezin wordt goed op de hoogte gehouden. ,,De bevolking is heel warm. Ze houden ons van alles op de hoogte, ze helpen ons met alles." Modemerk Bij de vliegtuigcrash kwamen nog twee andere medewerkers van modemerk Suspicious Antwerp om het leven. Het gaat om twee content creators, schrijft het merk in een verklaring op zijn web site. ,,We zijn enorm overstuur van het nieuws, en onze gedach ten en gebeden gaan uit naar de fa milie en vrienden." Een van hen is Nicola Bellavia (32). De avonturier woont in Lasne (Waals-Brabant), maar heeft Itali aanse en Spaanse roots. Op Insta- gram volgen bijna twintigdui zend mensen zijn levensstijl. Bel- lavia staat bekend als parachutes pringer en skydiver. De IJslandse piloot van het toe stel was de vulkaanfotograaf en piloot Haraldur Diego (49), een van de meest prominente vliege niers van IJsland. Onder zijn alter ego Volcano pilot plaatste hij re gelmatig foto's op zijn website, Twitter en Instagram. Diego steeg donderdagochtend om 10.30 uur op in zijn Cessna 172. Een uur nadat het gezelschap was opgestegen, verdween het toestel van de radar, zonder een alarmsig naal te hebben uitgezonden. ,,Het was een droom die uitkwam, om naar IJsland te gaan", vertelt zijn oudere broer Bob Alings. Tim was een creatief persoon en hield erg van reizen, legt hij uit. Ieder een was razend enthousiast over de door Tim georganiseerde trip. ,,Mensen zeiden: 'this is the best moment of my life'. Het is dubbel. Het is jammer dat het zo heeft moeten aflopen. Tegelijkertijd heeft hij een prachtige week ge had", aldus Bob Alings. ,,Mijn vader las onder een foto van Tim de tekst 'life was beauti ful'", zegt hij. ,,Dat was een foto uit 2016, in Australië. Hij vond dat mooi, om te zien dat hij toch ge noten heeft van het leven." Wat Tim in IJsland heeft ondernomen stond volgens zijn vriendin Step hanie 'bovenaan zijn bucketlist', zegt Alings. ,,Dat-ie het dan zo mag afsluiten, dat is ook wel mooi." Het vliegtuigje waarmee Tim vloog was sinds vorige week don derdag vermist, en werd afgelopen Biden praat met Scholz over Russen Trump nam officiële documenten mee GO DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 G De macht strijd tussen Iran en Saoe- di-Arabië leidde eind 2017 tot de moord op Ah med Mollah Nissi in Den Haag. Nissi was een van de leiders van de zogeheten ASMLA-groe- pering. FOTO JOS VAN LEEU WEN Cyril Rosman Den Haag Het Nederlandse slachtoffer van de vliegtuigcrash boven het Thingvallavatn-meer in IJs land is de 26-jarige Tim Alings. Hij woonde en groeide op in Schoten in de Belgische pro vincie Antwerpen. De jonge marketeer organiseerde de trip naar IJsland voor het Ant werpse modelabel Suspicious. Anita van Rootselaar Antwerpen De omgekoment Tim Alings. SYDNEY Australië opent vanaf 21 februari weer zijn grenzen voor alle volle dig tegen corona gevaccineerde buitenlandse bezoekers. Premier Scott Morrison kondigde dat gis teren aan. Daarmee komt een einde aan een pakket reisbeper kingen dat tot het strengste en langstlopende ter wereld behoort. ,,Het is bijna twee jaar geleden dat we de beslissing namen om de grenzen van Australië te sluiten", zei Morrison. Het land laat sinds 1 december weer buitenlandse studenten en arbeidskrachten toe. ,,Australië zal op 21 februari van dit jaar ook de grenzen heropenen voor alle resterende visumhou ders'', liet de premier nu echter weten. Voor wie volledig is gevacci neerd, kan binnenkort weer naar Australië, dat lang de poort dichthield. foto ap WASHINGTON De Amerikaanse president Joe Biden ontvangt de Duitse bondskanselier Olaf Scholz onder meer om de Russische dreiging te bespreken. Het is de eerste fysieke ontmoeting tussen de twee leiders. Biden leidt de VS sinds ruim een jaar en Scholz trad afgelopen de cember aan. Zijn voorganger Angela Merkel bracht vorig jaar een afscheidsbezoek aan Bi- den, waarbij de van oudsher goede Duits-Amerikaanse rela tie na de moeilijke jaren onder Trump werd hersteld. Het be zoek zal de 'diepe banden' tus sen beide landen bevestigen. WASHINGTON Hoewel dat niet mag, heeft voormalig Amerikaans presi dent Donald Trump na zijn ver trek uit het Witte Huis nog offi ciële documenten thuis gehad. Medewerkers van het Ameri kaanse Nationaal Archief heb ben onlangs meerdere dozen met papieren teruggevorderd. De dozen bevonden zich in Trumps resort Mar-a-Lago in Florida, dat tijdens zijn presi dentschap dienst deed als een soort tweede Witte Huis. Vaak verscheurde Trump offici- ele documenten, die hij formeel aan het archief had moeten af staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13