'Geen oorlogsmisdaden, maar verzinsels van Abdoel' 11 INTERVIEW VERDRIET EN DE DOOD WORDEN VERBANNEN, ZIET SIRE-DIRECTEUR LUCY VAN DER HELM Sterven, dat doen we tegenwoordig stilletjes in ziekenhuizen en verpleeghuizen. Maar rondom de dood is het wel héél stil geworden. Sire-directeur Lucy van der Helm weet uit eigen ervaring welk effect dat heeft. In het dorpje Wateringen, waar Sire-directeur Lucy van der Helm opgroeide, stond de kist vroeger in de woonka mer. Kinderen speelden om de dode, die letterlijk nog midden in de samenleving stond, of beter gezegd: lag. De buurt wist ervan. En nu? Wie sterft, doet dat vaak in een ziekenhuis, of een verzor gingshuis. Experts zien hoe ver driet en verlies zijn verbannen naar de intieme kring. Zo werd er in de loop der jaren steeds meer gezwegen over de dood. Soms tot op het allerlaatst, tot spijt en verdriet overblijven, over een afscheid dat beter had kunnen verlopen als er wel was gepraat. Van der Helm draagt zulk verdriet ook mee. ,,Toen mijn va der drie jaar geleden naar het zie kenhuis ging, zou hij écht niet doodgaan." Toen eindigde zijn le ven toch. ,,Ik heb daar heel veel last van gehad. Ik heb het niet afgeslo ten." Dan denkt ze: ik had hem dit nog willen vragen, dat nog willen zeggen. Zo maakt ze deel uit van de 54 procent van de Nederlanders die volgens onderzoek van Sire niet genoeg heeft gesproken over de dood met iemand die kwam te overlijden. Onverwacht Hierdoor voelt ze extra het belang van de campagne die vandaag wordt gelanceerd: De dood, praat erover, niet eroverheen. ,,We heb ben het thema niet zelf verzon nen, het werd ons van buitenaf aangereikt, zoals vaker gebeurt. Na het bericht van het Landelijk Ex pertisecentrum Sterven zat ik me teen op het puntje van mijn stoel." Door corona waren er even twij fels: ligt het niet té gevoelig om midden in een pandemie het ge sprek over de dood aan te zwenge len? ,,Maar dat maakt alleen maar extra duidelijk dat sterfelijkheid op de loer ligt. Onverwacht ook, waardoor je geen afscheid kunt nemen van een dierbare." Toen mijn vader drie jaar geleden naar het ziekenhuis ging, zou hij écht niet doodgaan Juist dan kan het fijn zijn om over de dood te praten. Het zorgt voor minder angst, helpt bij het ver driet. ,,Als je kunt zeggen: ga maar, het is goed, dan is het ultieme toch bereikt?" Toch heeft maar een en keling alles gezegd wat hij wilde zeggen tegen zijn dierbaren als hij nu zou sterven, of het nu gaat om gevoelens of praktische zaken. 70 procent van de mensen heeft geen testament. Al dat zwijgen begint al tegen over kinderen. Tijdens het onder zoek werd met te weinig ouders gesproken om echt harde conclu sies te kunnen trekken, maar het overgrote merendeel van de vaders en moeders doet er het zwijgen toe. ,,Dat is echt shocking." Kinde ren krijgen te horen dat oma 'slaapt', of 'een sterretje is'. ,,Ze worden weggehouden bij de dood. Wat ze zich er vervolgens bij voor stellen, is erger dan de realiteit. Dan denken ze bijvoorbeeld: als ik ga slapen, word ik ook nooit meer wakker. Je kan niet vroeg genoeg beginnen wél te praten." 'Mooie leeftijd' In plaats daarvan wordt ook nog eens over verdriet van rouwenden heen gepraat. Bewust of onbe wust, met opmerkingen zoals: 'ach, op zich wel een mooie leef tijd' of: 'Kunnen we het over wat gezelligers hebben?' Zo wordt het gesprek ook achteraf vermeden. Van der Helm doet het al anders, met haar lieve moeder van 86, die nog wel leeft. Ze praten over de dood, en maken zo deel uit van 28 procent van de Nederlanders die het initiatief voor zo'n gesprek neemt. Soms grapt Van der Helm: ,,Heb je die Excel-lijst nou nog niet aangepast? We moeten wel weten wie we straks een kaartje moeten sturen." Ze kan het iedereen advi seren. Vanaf vandaag doen drie re clamespots dat ook. Justitie spreekt van 'ernstige oor logsmisdrijven' die gepleegd zijn in Suriname, maar ook in Nederland kunnen worden berecht. Abdoel L. zou een commando zijn geweest in het Surinaamse leger tijdens de Binnenlandse Oorlog in de jaren 80 van de vorige eeuw. In de strijd tegen het Junglecom- mando van Ronnie Brunswijk voerde dat leger bloederige 'zuive ringsacties' uit in de Surinaamse binnenlanden. L. zou daarbij bur- gers hebben vermoord, onder wie een kind. Het is de eerste keer dat iemand voor misdaden tijdens de Binnenlandse Oorlog, ruim dertig jaar geleden, voor de rechter moet verschijnen. Verklaring Het Openbaar Ministerie noemt onder meer een incident in juni 1987 bij de Victoria Palmolie Plan tage. ,,Daarbij kwamen vier men sen om het leven." Ook zou L. aan wezig zijn geweest bij acties in het Brokopondogebied in 1987. En er is een verklaring over de dood van een kind 'op de weg naar Pokigrom'. Justitie pakte Abdoel L. afgelopen najaar op in Amsterdam, sindsdien zit hij vast. Gisteren moest hij voor de eerste keer voor de rechtbank in Den Haag komen. Daarbij bleek dat het onderzoek begon door een ver klaring van de Amsterdammer zelf. Hij meldde zich vijfjaar geleden bij de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND) omdat hij zijn vrouw vanuit Suriname naar Nederland wilde halen. Daarbij stelde hij aan PTSS te lijden omdat hij in het Suri naamse leger had gevochten en daarbij burgers en kinderen had ge dood. Justitie begon een onderzoek en vond onder meer foto's waarop L. in een uniform poseert in het Broko- pondogebied. Het OM doet verder onderzoek, daarbij wordt nog beke- ken of onderzoek in Suriname kan worden gedaan. Drugsverslaafde Volgens Gerald Roethof, advocaat van de Amsterdammer, was L. geen commando, maar hospik. Ook was hij niet betrokken bij oorlogsmis drijven. ,,Het zijn verzinsels van een drugsverslaafde." L. gebruikt al jarenlang harddrugs en heeft onder behandeling gestaan bij de GGZ vanwege zijn PTSS. ,,Tegen familie heeft hij ook wel eens verteld dat hij aan de kant van Brunswijk heeft ge vochten." Abdoel L. blijft voorlopig vastzitten. De zaak gaat over drie maanden verder. GO DINSDAG 8 FEBRUARI 2022 'Vroeger speelden thuis de kinderen om de kist' Carla van der Wal Amsterdam Lucy van der Helm: „Sterfelijkheid ligt op de loer. Onverwacht ook.'' foto dingena mol Lucy van der Helm, directeur Sire DEN HAAG De 55-jarige Surinaamse Am sterdammer Abdoel L. zou oor logsmisdaden hebben gepleegd tijdens de Binnenlandse Oorlog in Suriname, stelt het Neder landse Openbaar Ministerie. Vol gens advocaat Roethof is zijn cliënt een drugsverslaafde die 'verzinsels vertelt'. Abdoel L. zou lijden aan een stresssyndroom. illustratie anp - Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11