onze HEL 8 IS JULLIE BUIKPIJN COMPENSATIE SLACHTOFFERS MOET SNEL WORDEN VLOTGETROKKEN Met veel geld moest de toeslagenaffaire worden gecompenseerd. Nu het chequeboek niet de oplossing blijkt, moet de hersteloperatie worden vlotgetrokken. ,,Het gaat over veel meer dan geld.'' Carla van der Wal Dordrecht Na de zomer van 2021 zat Peter Heijkoop, bestuurslid van de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten (VNG) met collega's en een deel van het kabinet aan tafel. Ruttes besluit om slacht offers van de Belastingdienst die rücksichtlos en illegaal te werk ging te compenseren, dreigde totaal vast te lopen. Triest genoeg kwam die consta tering voor Heijkoop, verantwoor delijk namens de VNG, niet als een verrassing. ,,Ik heb tegen Rutte zelf eerder ook gezegd: de toeslagenaffaire kun je niet met het chequeboek oplossen. Het gaat over veel meer dan geld: over her stel van mensen, vertrouwen in de overheid.'' Toch zag Heijkoop van lieverlee hoe onrecht plaatsvond in de operatie die recht moest doen. ,,Een deel van de gedupeerden kan goed worden geholpen, maar er zijn uitwassen, waarbij mensen met 60.000, 70.000 euro worden gecompenseerd, terwijl ze voor 3000 euro zijn gedupeerd en dat allang achter zich hebben gelaten. Er zijn kinderen uit nieuwe rela ties, die werden geboren na de affaire, maar toch aanspraak kun nen maken op 10.000 euro. Men sen die compensatie willen terwijl ze geen kinderen hebben, of nooit toeslagen aanvroegen. Bureautjes ronselen mensen om compensatie aan te vragen. De recente fout, waardoor frauderende Bulgaren die toeslagen ontvingen nu ook worden gecompenseerd, vindt plaats omdat het met de grote schep gaat. Het zou in eerste in stantie gaan over acht-, negendui zend mensen. Nu gaat het richting de vijftigduizend en is met de her steloperatie 5 miljard gemoeid.'' de gevallen die er zijn af, in plaats van nieuwe regelingen aan te kon digen die allerlei verwachtingen wekken. Vervolgens kregen wij alle telefoontjes daarover, zonder dat het met ons werd afgestemd. De samenwerking met de Belas tingdienst verliep ook moeizaam. Privacy zat in de weg. Dan wilden wij weten wanneer de 30.000 euro compensatie werd uitgekeerd. Mensen in de schulden die ineens zo'n bedrag krijgen, hebben mis schien hulp nodig om daarmee om te gaan. Dat kon dan niet.'' ,,We hebben dat gedeeld. En met de Belastingdienst gewerkt aan wat we 'de herijking' noemen. Hierin zijn ideeën over hoe de operatie kan worden vlotgetrok- ken op een rijtje gezet. Het verbe teren van de operatie wordt heel moeilijk zonder grotere rol voor gemeenten. De nieuwe staatsse cretaris heeft dat ook uitgespro ken. Begin december hebben we daarom als gemeenten gezegd: we willen een stap naar voren doen.'' ,,Ik heb het kabinet gezegd: jullie moeten nu echt even flink zijn en kijken welke mensen écht zijn gedupeerd. Mensen die zich ten Handel de bekende gevallen af in plaats van met nieuwe regelingen te komen onrechte hebben gemeld moeten uit de hersteloperatie, de zwaarst getroffenen moeten als eerste worden geholpen. Een andere voorwaarde is een betere uitwisse ling van gegevens tussen de Belas tingdienst en gemeenten, zodat wij gedupeerden goed kunnen helpen.'' Nu worden sommige ouders helemaal niet geholpen en er zijn verschillen tussen gemeenten. Amsterdam ging direct aan de slag, andere gaven de affaire minder prioriteit. ,,We moeten uitleggen dat wat van mensen wordt gevraagd soms niet realistisch is. Het feit dat je zo'n gesprek voert, is vaak al heel be langrijk. Erkenning voor een groep mensen die ontzettend is bescha digd, kapotgemaakt, het vertrou wen in de overheid kwijt is.'' ,,De verhalen van slachtoffers die ik zelf heb gesproken zijn onder mijn huid gaan zitten. Ik heb er wakker van gelegen.'' ,,Van de ouders die uiteindelijk met uithuisplaatsingen te maken kregen kennen wij er veel niet. Mensen zijn verhuisd, zelfs naar het buitenland. Er zijn mensen die ontzettend bang werden en zich schuil hebben gehouden. Het gaat veel gemeenten boven de pet om het probleem met de uit huis ge plaatste kinderen op te lossen.'' ,,Tijdens een bestuurlijk overleg in oktober. We wisten wel dat het soms voorkwam. We wisten ook dat mensen hun baan verloren, dat relaties op de klippen liepen. Er zijn voorbeelden van zelfmoor den. En uithuisplaatsingen van kinderen dus, ook al weten we niet of die altijd het gevolg zijn geweest van de toeslagenaffaire. Uiteindelijk bleek in oktober dat Van de ouders die uiteindelijk met uithuisplaatsingen te maken kregen kennen wij er veel niet de cijfers die dag op de website van het CBS zouden worden geplaatst. Van die 1115 zijn we geschrokken, natuurlijk. Het is goed dat er een onderzoek komt. Dat moet heel zorgvuldig worden uitgevoerd. Deze materie is zo gevoelig.'' ,,Ja. Ik lig wakker van de verdrie tige verhalen, en van de machte loosheid die je soms ervaart aan de bestuurlijke tafels. Het is met afstand het heftigste dossier uit mijn loopbaan. Er zijn ook veel vragen: als we dit doen, wat ge beurt er dan? Maar ik wil dit posi tief afsluiten. Dat kan ik denk ik ook. Bij het kabinet is inmiddels ook het idee: laten we zorgvuldig zijn, eerlijk in de communicatie en echt werken aan het herstel van vertrouwen. We trekken daarin graag samen op.'' ,,Wij waren afgelopen jaar soms heel teleurgesteld in hoe het liep. We hebben ervaren dat het kabi net te veel gericht was op beeld vorming. Bijvoorbeeld toen het afgelopen zomer besloot de regeling uit te breiden naar ex-part ners en kinderen. Wij zeiden: handel eerst MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 GO Gemeenten: Kabinet liet toeslagen affaire ontsporen Gedupeerde ouders praatten in december 2020 op het Plein in Den Haag met premier Mark Rutte. foto anp Wat hebben de gemeenten toen gedaan? Maar jullie hebben wel voorwaar den gesteld? - Peter Heijkoop, VNG U maakt zelf deel uit van die over heid. Raakt u dat? In Dordrecht en omstreken, waar u wethouder bent, zijn tientallen mogelijk de zwaarst getroffen ou ders, die ook hun kinderen kwijt raakten, onvindbaar. Wanneer werd duidelijk dat het om 1115 kinderen gaat? Valt dit alles nog tot een goed einde te brengen? Ligt u daar ook weleens wakker van? De toeslagenaffaire is kortom geëxplodeerd. Hoe kijken de gemeenten daarnaar?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8