Honderden hamburgerdoosjes in de berm, het is janken met de pet op 'Veel eenzaamheid en stress bij student uit het buitenland' ROYAL Dit kan nog t/m 13 februari. van Albert Heijn /Oh 6 LINDA AKKERMANS van Kempen 6c Begeer Geïrriteerd kwam mijn man binnen, mikte zijn helm op tafel en zei toen: ,,Wij gaan echt nóóit meer naar de McDo nald's. Wat een aso's komen daar.'' Wat was er gebeurd? Die fietser van mij is er normaal gesproken al een die zich groen en geel ergert aan zwerfafval en onverlaten die hun vuilniszak niet in de onder grondse container gooien, maar ernaast zetten. Ik herinner me dat hij eens bijna op zijn bakkes werd geslagen, toen hij een man aan sprak die bij een bushalte een pizzadoos zomaar op de grond flikkerde. De prullenbak stond twee meter verderop. Maar sinds de pandemie, waar door het afhalen van eten popu lairder is dan ooit, is het helemaal erg. Fiets in het weekend, net als mijn man dus had gedaan, maar eens richting een McDonald's en het ligt er bezaaid met honderden lege hamburgerdoosjes, drinkbe kers en servetjes. Dankzij de invoering van statie geld op blikjes en flesjes is die hoeveelheid zwerfafval nu welis waar minder, maar nog steeds is het janken met de pet op. Zelfs in het bos. En wie een willekeurige afslag op een snelweg neemt, kan helemaal zijn lol op. Blijkbaar zijn er massa's mensen die hele ver pakkingen door hun autoraampje naar buiten smijten. Ondertussen doen gemeenten Wat is er mis met een camera bij elke snelwegafslag of hotspot? en bedrijven van alles om de over last tegen te gaan. Dat kost 200 miljoen per jaar. Ook McDo nald's zit niet stil. Per filiaal is er iemand die letterlijk puin ruimt, geholpen door burgers die met prikkers op pad gaan. Hulde! Gemeenten plaatsen meer afval bakken of werken met afvalcoa- ches. In mijn gemeente gaan ze nu containers bestickeren. Zelfs de wethouder gelooft er niet in, maar hij moet wat. In onder andere Den Haag was een proef met camera's. Daar wordt in Alphen bijvoor beeld ook aan gedacht, maar het mag allemaal niet zomaar. Privacy en zo. omdat zij hun milkshakebeker in de berm achterlaten, snap ik. Maar wat is er mis met een camera bij elke snelwegafslag of hotspot? Wat nou privacy? Leg gewoon elke dwaas die iets naar buiten kiepert vast en stuur een dikke boete op. Voor straf op maandag in de regen zwerfvuil prikken mag van mij ook. Dan kom ik graag even kijken en zwaaien. Ik denk dat mijn man ook meekomt. Het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) en de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) vre zen voor de kwetsbare positie van internationale studenten in ons land. De organisaties krijgen gere geld studenten aan de lijn die door strikte regels, de coronacrisis en eenzaamheid in de knel zitten. Dit studiejaar studeren er ruim 115.000 studenten van overal ter wereld fulltime op Nederlandse universiteiten en hogescholen. Bijna 70 procent gaf recent aan zich in meer ofmindere mate een zaam te voelen. ISO-voorzitter Lisanne de Roos: „Internationale studenten brengen kennis, erva ring en cultuur mee, maar krijgen er eenzaamheid, hoge werkdruk en gebrek aan hulp voor terug.'' Woensdag praat de onderwijs commissie in de Tweede Kamer over internationalisering. Een van de problemen die de politiek volgens de studentenorganisaties moet wegnemen, is een regel waardoor studenten uit de EU minstens 56 uur per maand moe ten werken om aanspraak te kun nen maken op studiefinanciering en een ov-kaart. ,,Dat is voor veel studenten on haalbaar naast een voltijdstudie'', zegt LSVb-voorzitter Ama Boa- hene. ,,Ze kunnen daardoor én niet lenen én verdienen te weinig om in hun levensonderhoud te voorzien. Zij zouden net als Ne derlandse studenten die cruciale financiële ondersteuning moeten krijgen.'' ISO en LSVb willen, naast ver soepeling van de arbeidsregel naar 32 uur, dat de Tweede Kamer bij het kabinet pleit voor preventie beleid (plus de benodigde zak geld) op het gebied van mentale gezondheid bij internationale studenten. ,,Ook is structureel en gericht overheidsonderzoek nodig naar onder meer het welbevinden, de huisvesting en sociale integratie van internationale studenten om écht te weten wat er onder hen leeft en speelt.'' Is jouw favoriete bestekset niet voorradig? Je kan alsnog jouw volle spaarkaart inleveren door een set te reserveren. Wij geven een seintje zodra de set klaarligt. Meer info op ah.nl/bestek MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 GO Kijk, dat je als bestuurder geen burgers kunt laten executeren Internationale studenten in Nederland gaan gebukt onder eenzaamheid en werkdruk. Twee landelijke studentenor ganisaties roepen vandaag de politiek op hun situatie te verbeteren. Edwin van der Aa Utrecht Laatste week om je volle spaarkaart in te leveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 6