II 'Als iemand zijn angst overwint, geeft dat voldoening' Zaailingen voor de volgende generaties 5 Na bijna veertig jaar neemt Nic Verhelst samen met zijn vrouw Anneke afscheid van zijn tandartspraktijk in Hoek. Straks boort hij alleen nog maar in muren en planken. Dat zal toch best een beetje gek zijn. Niet alleen voor Nic en Anneke, maar voor zo'n beetje heel Hoek. Er zijn maar weinig inwoners die de afgelopen veertig jaar niet met hun mond open lagen voor een spiedende blik van Nic of ze wel goed hadden gepoetst. In een aan tal gevallen zien Nic en Anneke nu de derde generatie van families in hun praktijk verschijnen. In de loop der jaren wisten ook steeds meer mensen van buiten het dorp hun weg naar de praktijk te vin den, maar Nic Verhelst is en blijft toch vooral de tandarts van De- noek. Een dorp met een eigen tand arts. Vroeger was het heel nor maal, nu wordt het haast uniek. ,,Nadat ik was afgestudeerd in Am sterdam, wilde ik graag terug naar Zeeuws-Vlaanderen. Aan het be gin van mijn studie was er nog een tekort aan tandartsen, maar toen ik klaar was was er opeens een overschot. Alleen in Hoek was nog een plekje, zo liet de overheid mij weten. Maar ik had wel een pro bleem: ik moest in militaire dienst'', vertelt Nic. ,,Ik kon vrij stelling krijgen door heel snel aan het werk te gaan én een verklaring te overhandigen van burgemeester Carel Ockeloen.'' Om maar snel te kunnen star ten, verbouwden Nic en Anneke hun garage aan huis tot een tand artspraktijk. Eind jaren tachtig verhuisden ze naar de huidige praktijk aan de Irisstraat. De zaken gingen goed, mede dankzij de inzet en steun van het volledige gezin Verhelst. Anneke tekende al die jaren voor het regel- werk en ook de drie kinderen hiel pen af en toe mee, bijvoorbeeld met het rondbrengen van rekenin gen in het dorp. Ondertussen kreeg Nic Verhelst de ruimte om zich continu met vernieuwing en verdieping bezig te hou den. Nieuwe technieken en in zichten hielden zijn enthousiasme voor het vak levend. Van grijze naar witte vullingen, de introduc tie van implantatenHij kan er nog steeds uren over vertellen. Zet hem naast zijn zoon, die parodon- toloog is, en je krijgt er al snel geen speld meer tussen. Dat zal straks dus wennen zijn. Nic en Anneke beseffen dat maar al te goed; ze hebben hun besluit te stoppen goed doordacht. ,,We zijn nu nog gezond en fit. Je kunt beter op zo'n moment stoppen dan dat het langzaam uitdooft'', In het hele land is een tekort aan tandart sen. In de Randstad merk je dat niet zo, wel in de periferie zegt Nic. Vorig jaar regelden ze het voortbestaan van hun praktijk met een overname door de koepel Makdo Mondzorgpraktijken. Hun huidige team blijft en wordt uitge breid met twee nieuwe tandart sen. ,,Daar ben ik blij mee, want er is in het hele land een tekort aan tandartsen. In de Randstad merk je dat niet zo, maar in de periferie is het echt een probleem.'' Vanaf 1 maart is er tijd voor an dere dingen. ,,Ik klus heel graag'', vertelt Nic met een lach. ,,Mijn kinderen hebben me eerst een jaar gegeven om thuis te verbouwen. Daarna mag ik bij hen aan de slag.'' Er is maar één ding dat Nic en An- neke Verhelst straks niet zullen missen: hun strakke werkschema. ,,Tot op de tien minuten is alles ge regeld. Als je zomaar even met ie mand staat te praten, voel je toch altijd weer de druk van de vol gende afspraak die nadert'', vertelt Nic. Maar dat is dan ook het enige. Verder is eigenlijk alles wat met de tandartsstoel te maken heeft hen dierbaar. Anneke: ,,Weet je wat mooi was? Dat we hier mensen kregen, die eerst bang voor de tandarts waren en na verloop van tijd hun angst overwonnen. Als dat lukte, gaf ons dat altijd weer heel veel voldoening.'' AARDENBURG Dit kan eenvoudig en vooral goed koop. Zaailingen zijn vaak met veel te veel en vechten elkaar weg. Ze zijn in groten getalen rond bomen en struiken te vinden. Een aantal vrijwilligers ging samen met Aar denburger Theo Aernoudts op pad. Hij kent het park en vooral de bo men. Hij liet Ran Kok en Ramon Rottier van het project 'Meer Bo men Nu' versteld staan van zijn grote kennis. ,,Een aantal van deze bomen is ruim een eeuw oud", wist Theo. ,,Zeker deze wilde paarden- kastanje en een aantal beuken. Wist je dat een beuk zonnebrand kan krijgen? Een beuk heeft scha duw nodig, daarom houden deze bomen ook heel lang hun blad." Paardenkastanje Deelnemer Frank Faes uit Sluis had een opdracht van thuis meegekre gen: ,,Ik moet van mijn echtgenote in ieder geval een loot van een paar- denkastanje meebrengen. De kas tanjes kwamen we hier vroeger met de kinderen rapen. Straks hebben we er zelf een in de tuin." Taxus, vleugelnootboom, vlier- bes, esdoorn, vogelkers of spar; de deelnemers aan het uitgraven van ongewenste zaailingen kregen on gemerkt een les biologie. Niet al leen bomen werden gespot, ook vroege bloemetjes en heel veel bos jes vrolijke sneeuwklokjes. ,,Vanmiddag sorteren we de oogst per soort en maken bundels van twintig stuks", aldus Ran. ,,Deze brengen we naar bekende lo caties waar ze geplant kunnen wor den of ze gaan naar vrijwilligers met een zogenaamde bomenhub. Daar kan en mag iedereen een boom ophalen. Deze hubs zijn in heel de provincie te vinden." VL MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 De tandarts van Denoek stopt Raymond de Frel Hoek Tandarts Nic Verhelst houdt het op 1 maart voor gezien. ,,We zijn nu langzaam uitdooft.'' foto marcelle davidse - Nic Verhelst, tandarts in Hoek nog gezond en fit. Je kunt beter op zo'n moment stoppen dan dat het Om Nederland groener te maken en de biodiversiteit te verhogen werden zaterdag in Park Elder- schans in Aardenburg zaailingen van bomen geoogst. Niet voor onszelf, maar voor de volgende generaties. - Wilma Valk Theo Aernoudts bezig om zaailingen te oogsten. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54