'Lodewijk' trapt politiek op tenen Vette teksten en stoere adelaar tegen negatieve imago chillplek LODEWIJK COLLEGE c Plan mavo en havo/vwo van elkaar te scheiden wordt gezien als chantage 4 Het besluit van het Lodewijk College alle vmbo-leerlingen op één locatie te vestigen en alle havisten en vwo'ers op de andere zorgt voor groot rumoer in politiek Terneuzen. Het CDA maakt zich zorgen, de VVD is verbolgen en de PvdA spuwt vuur: ,,Dit voelt als chantage om het proces voor nieuwbouw te versnellen", zegt PvdA-raadslid Ronaut den Hollander. Nu is het nog zo dat alle brugklas sers les krijgen op de locatie Oude Vaart. Dat verandert volgend schooljaar: doe je vmbo, dan ga je naar de Oude Vaart. Ga je naar havo of vwo, dan ga je meteen vanaf het eerste jaar naar de locatie Zelden- rust. Het Lodewijk College wil er zo voor zorgen dat leerlingen meer dere jaren met dezelfde docenten te maken hebben. Op die manier wor den leerlingen meer 'gezien'. Het voorkomt ook dat de havisten en vwo'ers na één jaar op de locatie Oude Vaart in het tweede jaar op nieuw hun weg moeten vinden, in de locatie aan de Zeldenrustlaan. Den Hollander, in het dagelijks leven directeur van een basisschool, viel zowat van zijn stoel toen hij van de koerswijziging hoorde. ,,Dit is zó ongewenst. We zijn in Zeeuws-Vlaanderen trots op ons systeem van een ononderbroken leerlijn. Van de peuterspeelzaal tot en met groep 8 helpen leerlingen van verschillende niveaus elkaar. En dat proces gaan we dan nu op de middelbare school doorbreken. Echt, ongelooflijk.'' Twee locaties CDA-fractievoorzitter Jos van Gin- neken maakt zich ook grote zorgen. Hij vreest een stigmatiserende wer king. ,,Je zorgt er nu voor dat een hele generatie Terneuzenaren el kaar niet meer ziet op basis van op- leidingsniveau. De fusie tussen de twee scholen had de potentie om die kloofte verkleinen, maar nu ge beurt het tegenovergestelde. Er zijn vast onderwijskundige afwegingen gemaakt, maar ik hoop dat het Lo- dewijk College die heroverweegt. Ik ben hier dus niet blij mee, maar het schetst wel hét probleem: er is een gebrek aan perspectief op nieuwbouw. Dat er nog steeds twee locaties zijn, is niet de schuld van het Lodewijk College.'' Den Hol lander denkt dat het besluit ook be doeld is om druk te zetten op de po litiek om snel een besluit te nemen over de bouw van een nieuwe mid delbare school, waar alle leerlingen van het Lodewijk College onder één dak les kunnen krijgen. Den Hollander: ,,De directie van het Lodewijk College weet heel goed dat de politiek geen segregatie wil. Dat lag heel gevoelig in het fu- Het lijkt nu wel of wij met de rug tegen de muur worden gezet. Dat is niet kies sieproces van het Zeldenrust-Steel- antcollege en De Rede. Natuurlijk willen wij ook heel graag één loca tie, maar laten we wel zijn: we gaan zo'n 60 miljoen euro uitgeven, dat doe je niet zomaar. Geefhet college van burgemeester en wethouders én de gemeenteraad nou ruim de tijd om een onderzoek naar een nieuwe locatie te doen. Het lijkt nu wel ofwij met de rug tegen de muur worden gezet. Dat is niet kies.'' Eerder leidden discussies over de nieuwbouw bijna tot een politieke crisis in Terneuzen. Die werd eind 2020 ternauwernood afgewend. Met name de VVD was toen uiterst kritisch over de financiering van de nieuwbouw. Wethouder Sonja Suij (VVD, onderwijs) houdt zich op de vlakte. Zij laat het erbij dat ze eind vorige week via een mail werd ver rast door het besluit. Haar partijgenoot George Meij, raadslid voor de VVD, praat wel vrijer. ,,Het lijkt erop dat het school bestuur met deze koude medede ling iets wil afdwingen. Wij blijven vinden dat de hele stad moet profi teren van een nieuw schoolge bouw. Wij zien een nieuwe school het liefst in het centrum. Kijk eens naar een stad als Middelburg, hoe die heeft geprofiteerd van de komst van de Roosevelt Academy, midden in de stad.'' VOGELWAARDE De jop is een plek met overkap ping achter het dorpscentrum. Overlast door lawaai en vervuiling gaven deze chillplek de laatste ja ren meer een negatief imago. Ge regelde vooral positieve bezoekers hadden eerder al een poging on dernomen om met een verfje de overkapping wat op te smukken. Helaas werden de toen groen en geel geverfde muren al snel met blauwe verf bespoten. Samen sterk „Dieptriest", zegt Niels Mangnus (19). Als vaste bezoeker ontfermt hij zich nu als een soort jongerenwer ker over de ontmoetingsplaats. „Praten met de jeugd, een oogje in het zeil houden en de bezoekers erop attenderen dat we deze plaats moeten koesteren. Vandaar de paint van de adelaar, die ook uitstraalt dat we samen sterk moeten staan om deze unieke plaats in het dorp in ere te houden." Niels was ook niet te beroerd om een helpend handje toe te steken bij de graffitiwerkzaamheden van Niobe en Mischa. Niobe had vooraf enkele ontwerpen op pa pier gezet, waaruit de jeugd een keuze kon maken. Het resultaat mag er zijn. Mangnus: Met dank aan de graffitischrijvers. Ze heb ben ons plekje met vette teksten en kleurrijke tekeningen opgefrist. Chillen, tafeltennissen, een potje voetballen, scoren op de basket en skaten. Het kan hier allemaal. Nog een peukenpaal en vooral geen rotzooi maken. Dan is deze hang- plaats een plekje waar het fijn toe ven is." MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 VL Raymond de Frel Terneuzen - Ronaut den Hollander, raadslid PvdA De jeugdontmoetingsplaats van Vogelwaarde heeft een flinke opfrisbeurt gekregen. Graffi tischrijver Niobe Serrarens (14) zette zaterdagmiddag samen met vader Mischa de laatste paint op de muren van de jop: een grote adelaar is een verwij zing naar het eerste deel van de naam van het dorp. - Edy de Witte Vader Mischa en zoon Niobe Serrarens zijn blij met de opge- pimpte jop. Buurjongens Bas en Sem al net zo. foto marcelle davidse In 2018 fuseerden het Zeldenrust-Steelantcollege en De Rede tot het Lodewijk College. De uit Sluiskil afkomstige astronaut Lodewijk van den Berg kwam er speciaal voor naar Terneuzen om de naam te onthullen. Al snel werd duidelijk dat de school gebaat is bij één nieuwe locatie voor alle leerlingen. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53