Chagrijn over brandweerpost in Heinkenszand blijft A 5 c In Borsele wijst de verloskundige je de weg naar alle hulp Een roze wolk? Nou, zwanger zijn en kleine kinderen opvoeden gaat echt niet altijd vanzelf. En wie hulp zoekt, vindt in de wirwar van hulpverleners vaak maar moeizaam z'n weg. In de gemeente Borsele omarmt een hele groep (hulp) organisaties daarom het initiatief Kansrijke Start. Kansrijke Start richt zich op de eerste duizend dagen van het kind - inclusief de tijd in de buik van de moeder. In veel gevallen loopt in die periode alles op rolletjes, er kent Jolien Dekker van de Verlos kundigenpraktijk Borsele, die een belangrijke rol speelt in het Bor- sele initiatief. ,,Wij zeggen vaak: de natuur is mild. Zwangerschappen, maar ook opvoeden gaan heel vaak goed, op een natuurlijke manier. Iedere ou der doet z'n best, wil zijn of haar kind een goede start geven." Desondanks kunnen jonge ou ders tegen problemen aanlopen. Om allerlei redenen. ,,Het kan gaan om iemand met schulden, maar er kunnen ook psychische of juist lichamelijke klachten zijn", verklaart wethouder Marga van de Plasse van de gemeente Borsele, die 'Kansrijke Start' coördineert. ,,Of iemand heeft een heel klein sociaal netwerk, die kan eigenlijk nergens terecht." Die 'kwetsbare mensen' vormen de doelgroep van 'Kansrijke Start'. ,,Ons doel is om deze mensen zo snel en gemakkelijk mogelijk de juiste hulp te geven", vat Van de Plasse samen. Dat klinkt logisch en vanzelfsprekend: er zijn toch al een heleboel instanties die dat doen? Klopt, constateren de deelnemers: dat is het nou juist. Je kunt zo veel kanten op, dat je gemakkelijk het overzicht verliest. Niet alleen als ouder trouwens. ,,Ik weet veel van zwangere buiken en bevallingen, maar ik had geen idee van wat bij voorbeeld een gemeente allemaal voor jonge ouders kan doen", zegt Dekker. ,,Toen we aan dit project begonnen, ging er een wereld voor me open. De medische en de sociale kant waren - en zijn op veel plaat sen nog steeds - echt twee werel den." Vertrouwensband Er doen allerlei partijen mee, maar de verloskundige is misschien wel de belangrijkste schakel. Want die is de poortwachter. ,,In principe krijgen immers alle zwangere vrouwen verloskundige hulp", geeft Dekker aan. En dan is het aan de verloskundigen om de signalen op te pikken als vrouwen wat meer hulp of een zetje kunnen ge bruiken. ,,We worden getraind om daar goed naar te kijken. Als men sen zich aanmelden, lopen we een lange vragenlijst door. Maar een vertrouwensband bouw je meestal Ik had geen idee van wat een gemeente allemaal voor jonge ouders kan doen langzaam op. Vaak komen proble men juist op een ander, later mo ment naar voren." Die problemen kunnen divers zijn, dus de benodigde hulp is dat ook. Naast verloskundigen doet aan het project daarom een veelheid aan organisaties mee: de gemeente natuurlijk, maar ook het Centrum voor Jeugd en Gezin, Adrz, Emergis, het Vrijwilligershuis, GGD, kinder opvang en kraamzorgorganisaties. ,,Er wordt per geval gekeken naar wat er specifiek nodig is", verklaart Van de Plasse. Jolien Dekker geeft een voorbeeld: ,,Als zich bij ons een moeder meldt van wie wij merken dat ze het psychisch zwaar heeft, dan kunnen we het Centrum voor Jeugd en Gezin en Emergis erbij ha- len voor begeleiding. En iemand van het Vrijwilligershuis zegt dan misschien: kan ik deze mevrouw misschien ook op weg helpen door bijvoorbeeld het invullen van for mulieren?" Landelijk initiatief Kansrijke Start is een landelijk ini tiatief. Borsele is niet de enige Zeeuwse gemeente die het project omarmt. Maar Van de Plasse durft de stelling wel aan dat Borsele het meeste werk ervan maakt. ,,We zijn het inmiddels gewend om partijen bij elkaar te brengen, zo dat er korte lijntjes ontstaan. In ons Vrijwilligershuis doen we dat bijvoorbeeld ook. Daar maken we echt verschil mee, denk ik." De nieuwe post komt op de hoek van de Guldenroedestraat en de Hoefbladstraat, aan de rand van woonwijk Over de Dijk. Een vreemde plek, vinden omwonen den, en met hen ook een deel van de gemeenteraad. De keuze voor de locatie werd bijna drie jaar gele den al gemaakt, en stond donder dag tijdens een gemeenteraads- vergadering over de precieze in houd van het plan eigenlijk al bij voorbaat vast. Maar er werd heel wat meer geklaagd dan gejuicht. Nadat er afgelopen maanden op nieuw vijftien schriftelijke bezwa ren waren ingediend tegen de komst van de post, probeerden drie van de omwonenden de ge meenteraad ook mondeling nog eens te overtuigen af te zien van de bouw ervan op die locatie. Hun verhaal is inmiddels bekend: ze begrijpen de gekozen plek niet. De toekomstige buren zijn onder meer bang voor overlast en wijzen op de nu al chaotische verkeerssi tuatie aan Clara's Pad/Guldenroe- destraat/Drieweg, vlak bij de toe- komstige post. Ze zien meer in een andere stek, bijvoorbeeld het na bijgelegen bedrijventerrein. Het gemeentebestuur deed de af gelopen tijd wel wat toezeggingen, en die waren terug te zien in het plan dat donderdag werd bespro ken. Zo werd het ontwerp van het pand aangepast en werd bepaald dat de brandweerlieden bij de post geen oefeningen mogen houden. Juist die aanpassingen waren voer voor de oppositie in de raad om nog eens extra af te geven op het plan. Annette van de Ree (D66) noemde het ontwerp 'een black box om ringd door bomen' en VVD'er Jack Burgers concludeerde dat de post 'straks niet méér is dan een par keergarage'. ,,De brandweer mag er immers niks doen." Volgens Bur gers en Van de Ree kent het hele plan 'bijna alleen maar verliezers' en wordt 'er niemand écht blij van'. LPB en OPA Borsele wezen nog eens op het in hun ogen beperkte draagvlak voor de locatie. ,,Volgens Tachtig procent van de inwoners van Heinkenszand is tegen deze locatie mij is 80 procent van de inwoners van Heinkenszand tegen deze plek", zei Johan Verbrugge (OPA). LPB'er Bert Smits noemde het on begrijpelijk dat een maand voor de verkiezingen een besluit werd ge nomen over dit onderwerp. ,,Dit had een verkiezingsthema moeten zijn." Coalitiepartijen SGP/CU, CDA en PvdA lieten zich niet om praten en stemden voor de bouw van de post. De gemeentelijke pro cedures zijn daarmee achter de rug. Bezwaarmakers kunnen nog wel naar de Raad van State stap pen. Ze hebben daarvoor zes we ken de tijd. De kans dat dat ge beurt, lijkt groot. BE MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 Het gaat niet altijd vanzelf Verloskundige Jolien Dekker: ,,Toen we aan dit project begonnen, ging er een wereld voor me open.'' foto marcelle davidse Martijn de Koning Heinkenszand - Jolien Dekker, verloskundige HEINKENSZAND Dat de veelbesproken locatie van de nieuwe brandweerpost in Heinkenszand niet meer zou veranderen, was vooraf al duide lijk. Maar bij de definitieve vast stelling van het plan bleek don derdag wél hoe groot de me ningsverschillen nog steeds zijn. - Johan Verbrugge, OPA Borsele - Martijn de Koning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52