Banen in Kapelle en Goes Wie een fruitboom snoeit, moet dürven doorpakken: 'Je bent niet bij de kapper!' Het begint met een dansend poppetje 4 Padel is booming, en dus is het ontbreken van padelbanen op de Bevelanden een gemis. Dat verandert snel. Zowel in Kapelle als in Goes kan de sport dit voorjaar gespeeld worden. Padel (spreek uit: pa-dèl) is een soort combinatie van tennis en squash, waarbij gespeeld wordt op een kleine tennisbaan met wanden, die gebruikt mogen worden in het spel. De sport komt snel op, maar in Zeeland kan het nog maar op een paar locaties gespeeld worden. Op de Bevelanden nog helemaal niet, De jongeren vinden padel dynamischer dan tennis maar daar brengen de Tennisver eniging Kapelle (TeVeKa) en De Goese Maan snel verandering in. TeVeKa heeft inmiddels voorbe reidingen getroffen voor de bouw van twee kooien, vertelt initiatief nemer Hans Haarlem. ,,Over een paar weken komt de leverancier het grondwerk doen. Er komt een zandbed plus een lavabed onder de banen. Daar komt best wat bij kij ken, want om er straks wedstrijden op te kunnen spelen, moeten ze aan bepaalde eisen voldoen." Daarna wordt beton gestort en kan half maart de opbouw van de kooien be ginnen. ,,We hopen dat halfapril al les gereed is." Het bestuur van TeVeKa besloot tot de aanleg op advies van leden van de club. ,,Een paar van hen had den het ergens anders gedaan en waren enthousiast. En wij zien na tuurlijk ook wel dat de sport snel populairder wordt." Haarlem ver wacht dat de komst van padel de club flink wat nieuwe leden ople vert. „Vooral jongeren, hopen we. Die vinden padel vaak wat dynami scher dan tennis." Oud-leden Dat herkent Ruud Kalau wel. Hij is trekker van de komst van twee pa- delbanen bij De Goese Maan. Kalau bekijkt het breder: padel is een sport voor alle leeftijden. ,,Want er zijn ook oud-leden die terugko men. Die zijn bijvoorbeeld gestopt met tennis door een armblessure, maar kunnen wel padel spelen doordat je dan heel anders slaat." Ook Kalau verwacht daarom veel van de nieuwe sport. ,,Misschien kunnen we wel snel nóg twee kooien plaatsen." In Goes zijn ze net wat verder dan in Kapelle met de aanleg: de kooien net geplaatst. ,,Er moet alleen nog wat worden afgewerkt, en verlich ting aangelegd", zegt Kalau. ,,We verwachten dat we er half maart op kunnen." Beide clubs zijn van plan mee te gaan draaien in officiële padelcom- petities. TeVeKa wacht daar wel nog een jaartje mee, De Goese Maan heeft al teams ingeschreven. ,,Een paar mensen uit deze omge ving speelden al padelwedstrijden in Bergen op Zoom", vertelt Kalau. ,,Die worden nu lid van onze club. Voor hen is competitie spelen niet nieuw. Dé valkuil wanneer je een fruitboom snoeit? Dat je niet genoeg durft weg te halen. ,,Je moet doorpakken, je bent niet bij de kapper!", zegt kenner Adri Kloosterman. Hij gaf zaterdag een demonstratie en mini-cursus snoeien in het Fruitteeltmuseum in Kapelle. Zo'n tien cursisten kregen te ho ren dat ze vooral éérst een plan moeten maken voordat ze de snoeischaar ter hand nemen. ,,Je moet weten waaróm je aan het werk gaat'', vertelt Adri. „Bedenk eerst: wat voor boom staat daar nu eigenlijk, wat wil ik bereiken, en hoe pak ik dat aan." De cursisten krijgen ook te ho ren welke technieken en gereed schappen ze kunnen gebruiken, wanneer de beste tijd is om een boom te kortwieken en natuur lijk wélke takken een boom liever kwijt dan rijk is. En dat zijn er een stuk meer dan veel mensen den ken. ,,Ze denken soms dat ze bij de kapper zijn", grinnikt Adri. ,,Ze gaan alleen de puntjes bij knippen. Maar het dode hout moet eruit. Je moet niet bang zijn, je moet doorpakken. Het groeit weer aan hoor, net als je haar." Mooie peren Astrid Bellinga herkent het wel. ,,Ik ben ook altijd bang dat ik te veel weghaal, en dat de boom dan doodgaat." Ze is uit Bergen op Zoom gekomen om iets op te ste ken over snoeien. ,,Ik heb meer dere fruitbomen in mijn tuin staan, waaronder een prachtige oude perenboom. Als ik volgend jaar mooie peren wil, moet die nodig gesnoeid. Dus ik dacht: ik ga hier mijn licht eens opsteken." Een andere tip komt meer zij delings aan de orde. Na het ma ken van de foto steekt Adri héél snel de snoeischaar terug in zijn zak. ,,Daar ben ik zuinig op, want die is zestig jaar oud. Er zit een handvat aan dat meedraait, zie je dat. Vond ik heel handig bij het snoeien van rode bessen." CoderDojo is een internationaal programma waarmee kinderen op speelse manier leren programme ren. Iedereen kan ermee aan de slag, ook thuis. Maar in groepjes werken is wel veel leuker, zegt Ro- seline van den Heuvel van 'Jij op Tholen', dat de activiteit samen met de bibliotheek organiseert. Zaterdagochtend kon dat na lange tijd weer een keer. ,,Je ziet dat kin deren van elkaar leren, met elkaar meekijken. Ze raken gemotiveerd door degenen die hier vaker ko men en al wat verder zijn." Balletje hooghouden Want programmeren, dat leer je niet even in een uurtje. De meeste kinderen uit het groepje zijn er deze zaterdag voor de eerste keer en proberen op hun scherm bij voorbeeld een poppetje te laten dansen op muziek, of een diertje over een weg te laten kruipen. Maar vaste bezoeker Stef (10) heeft een stuk meer ervaring. Hij zet probleemloos échte computer games in elkaar. Hij laat het zien: een spel waarbij je een balletje moet 'hooghouden' door een plankje onderin het beeld te be wegen. En eentje voor twee perso nen, waarbij poezen op ski's bo men op de helling moeten ontwij ken. Als je een boompje raakt, ben je af. „Uitdagend", noemt de whiz zkid het zelf. En het is eens wat anders dan voetbal of naar de scouting gaan op je zaterdagmorgen, zegt Stefs moe der Tessa. ,,Leuk dat er voor kinde ren met déze interesses ook wat te doen is. Wie computeren leuk vindt, zit anders thuis maar achter een scherm. Hier zijn ze toch nog lekker samen bezig." Padelsport verovert meer terrein MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 BE KAPELLE Martijn de Koning Goes/Kapelle - Hans Haarlem, tennisvereniging Kapelle - Martijn de Koning THOLEN Wat is er voor een kind nou leu ker dan computerspelletjes spe len? Nou, ze zelf maken! Dat leren kinderen bij CoderDojo, dat regelmatig in de bibliotheek in Tholen op het programma staat. - Martijn de Koning Stef en zijn zusje Amy zetten een spelletje in elkaar tijdens Coder Dojo in de bibliotheek in Tholen. foto johan van der heijden Astrid Bellinga zet de 60 jaar oude snoeischaar van Adri Kloosterman in een perenboompje. foto jo han VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51