GroenLinks wil burgerberaad voor belangrijke beslissingen krantenbezorgen.nl 5 Kom ons team versterken in Zierikzee c Theatergroep Zierik speelt Nu even wel Interesse? 088 013 96 20 Meer macht aan het volk. GroenLinks wil een 'burgerberaad' instellen om inwoners van Schouwen- Duiveland directe invloed te geven op belangrijke beslissingen. Dat moet het draagvlak voor het beleid vergroten. Fractievoorzitter Ruud van de Laar ziet resultaat in andere gemeenten. Zeist is zo'n voorbeeld. ,,Daar moest de ge meente miljoenen bezuinigen op de uitgaven. In plaats van als raad, college en ambtenarij zelf allerlei posten tegen het licht te houden om te zien waar het mes in kan, hebben ze die vraag voorgelegd aan het burgerberaad. Het resul taat: de bibliotheek blijft open, het zwembad blijft open, bevolking blij, raad blij, college blij; iedereen blij! Zo creëer je niet alleen een breed draagvlak voor je beslissin gen, het voorkomt ook nog eens lange bezwaarprocedures." ,,Maar je moet het niet alleen ge bruiken bij iets als bezuinigin gen", vult eilandelijk bestuurslid Marjan Glas aan. ,,Je zou de inwo ners juist ook kunnen vragen waar zij de komende vier jaar in zouden willen investeren." Een logisch moment is om dat proces telkens rond de verkiezingen te herhalen. Een burgerberaad wordt in steeds meer Nederlandse gemeen ten beproefd. In landen als Frank rijk gebruiken ze deze manier van volksraadpleging al langer, vertelt Glas. Het idee is dat bij grotere kwesties die spelen in de eigen omgeving alle inwoners worden uitgenodigd om daar in een speci ale commissie over mee te praten. Vervolgens wordt per loting be paald wie daadwerkelijk mag aan schuiven. Van belang daarbij is dat alle lagen uit de bevolking verte genwoordigd moeten zijn. ,,Deze manier van werken voor komt dat een plan wordt gekaapt door lobbyisten", zegt Aart Blok. Een heikel punt als de aanleg van Brouwerseiland in de Greve- lingen had zich volgens hem dan ook prima geleend voor een bur- gerberaad. ,,Het gaat om kwesties die een diepe doorkijk vragen", zegt Glas. Ze is niet bang dat die werkwijze de besluitvorming ver traagt. ,,Juist doordat je aan de voorkant meer tijd neemt om iets goed uit te pluizen, win je tijd in het verdere proces." Infoavond over burgerberaad GroenLinks: 11 februari om 20.00 uur in de Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat in Zierikzee. - Marcel Modde Prima verdienste per vier weken Startpremie 200,- na drie maanden Gratis deze krant lezen Bezorgen van ma. t/m vrij. voor 07.00 uur, zat. voor 08.00 uur Alle leeftijden maar tenminste 15 jaar De gretigheid om na twee coronajaren weer te spelen is enorm. Drie leden van De Rederijkers grijpen dan ook de kans aan om mee te doen bij Theatergroep Zierik. Ali Pankow Zierikzee Ze spelen mee in de productie Nu even wel die vrijdag 11 februari in première gaat in theater De Ver dieping in Zierikzee. Nu even wel is een tragikomedie van de bekende schrijfster Maria Goos. Het publiek maakt kennis met vier vrouwen: Lia, Carolien, Heleen en Marieke. Zij komen bijeen in een voor hen welbekend restaurant. Het is de sterfdag van Michiel, de man van Heleen. Tussen de vrouwen valt veel te bespreken over het leven van Michiel en vooral ook over el kaar. Nemen ze elkaar zoals ze zijn of toch niet? ,,Maria Goos schrijft heerlijke teksten. Prettig om te spelen, lek kere taal, realistische personages, herkenbare situaties, fijne plot wendingen", motiveert regisseur Liesbeth Verzijden haar keuze voor dit stuk. ,,Er valt veel te la chen, want er zit veel humor in het stuk, maar daarachter gaat ook veel pijn schuil. Daar houd ik van, want humor is de beste manier om pijn weer te boven te komen", zegt Ver zijden. Haar plan dit stuk bij Theater groep Zierik te gaan regisseren, lag al even op de plank. ,,Maar ja, co rona! En op die plank lagen al meer plannen te wachten om eindelijk uitgevoerd te kunnen worden. Bo vendien werd tussentijds het stuk Familie, ook van Maria Goos overi gens, hernomen, want dat moest vorig jaar door de lockdown vroeg tijdig worden afgebroken. Veel spelers hadden daar allemaal al af spraken over, zodat het nog een hele toer leek om de bezetting rond te krijgen." Dit bracht de re gisseur op het idee eens op zoek te gaan naar gastspeelsters bij De Re derijkers, het toneelgezelschap dat zich toelegt op verhalen uit het verleden en die opvoert op histori sche binnen- en buitenlocaties. Humor is de beste manier om pijn weer te boven te komen ,,Binnen een week was toen de cast rond met Hildegard van Pope- ring als vaste speelster van Zierik en met de gastspeelsters: Annelies Oomen, Ilonka Friesema en Co rine van der Stoep. Zoals altijd ben ik het repetitieproces begonnen met eerst eens de tekst door en door te lezen, speloefeningen te doen en de speelsters voor hun rollen personages van vlees en bloed te laten bedenken. Daarvoor krijg je dan veel cadeau van de tek sten van Maria Goos", zegt Verzij den. Volgens haar komt het goed uit dat het stuk maar ruim een uur duurt. Goed passend dus binnen de beperking van de verplichte sluiting om 22.00 uur. ,,Ter verho ging van de sfeer bieden we het publiek voorafgaand en na afloop nog wel live muziek, verzorgd door toetsenist Maarten Bruynes." Beslist geen spijt Ilonka Friesema had geen bedenk tijd nodig op de oproep een keer bij Zierik te komen spelen. ,,Bij De Rederijkers lagen we al twee sei zoenenvrijwel stil. Ik begon het spelen zo te missen. Dus ik dacht meteen: 'Yes, dat ga ik doen' en ik heb er beslist geen spijt van. Na deze pro ductie mogen ze me best nog een keer bellen." Frie sema vertolkt in Nu even wel de rol van Carolien, een personage waar ze zich goed in kan vinden. ,,Zij kan ineens verrassend en hy sterisch uit de hoek komen. Zo ben ik zelfniet helemaal, maar dat 'over de top' ligt me wel. Ik hoefer niet volledig voor uit mijn com- fortzone te komen." Nu even wel, op vr. 11, za. 12, vr. 18, za. 19 en vr. 25 februari, 20.00 uur; Theater De Verdieping, Jannewek- ken 19a, Zierikzee, (ingang Lange Pad). Kaarten via theatergroepzie- rik.nl. premie SD MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 ZIERIKZEE De cast van Nu even wel, met de klok mee vanaf linksboven: Corine van der Stoep, Annelies Oo- men, Ilonka Friesema, Hildegard van Popering. foto peter kouijzer Gretigheid om eindelijk weer te spelen is enorm - Liesbeth Verzijden, regisseur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50