Politie staakt in aanloop naar coronaprotest c Schaatsfans nemen samen afscheid van hun schaatskoning in Heerenveen 3 ROTTERDAM foto robin utrecht De politie legde giste- ren voorafgaand aan een aangekondigde corona- i demonstratie in Rotter- 1 dam het werk neer. De i politiebonden willen een i signaal afgeven aan het kabinet, dat volgens hen niet tegemoet wil komen aan de eisen voor een nieuwe politie-cao. De agenten willen een cao waarbij naast een loon eis ook het aanpakken van de werkdruk een grote rol speelt. ,,We zijn uitgewoond: we moeten te veel doen met te wei nig mensen. Alleen door overwerk kunnen we de noodhulp op orde hou den'', vertelde Coen Verplak, een van de ac tievoerders. De corona demonstratie verliep vol gens de politie 'gemoe delijk'. Er waren geen te- gendemonstraties. Schaatsfanaten hebben afscheid genomen van kampioen Sven met een champagne- ontbijt in schaatscafé It Houtsje in Heeren veen. ,,Deze rit is het einde van een tijdperk.'' Ton Voermans Heerenveen Bijna veertig mensen kijken naar het grote scherm als in Peking het startschot klinkt. Het is 09.30 uur. Heel Heerenveen zit voor de tv. Daar gaat hun held en plaatsgenoot Sven Kramer voor de laatste keer op 'zijn' 5 kilometer. ,,Hij is kans loos voor het podium'', zeggen Jacqueline de Ruiter (61) uit Er- melo en Kirsten Kappetein (57) en haar dochter Megan uit Heeren veen eensgezind. Ze juichen en klappen als Kramer aan zijn laatste ronde begint, maar zijn tijd van 6.17.04 is niet genoeg weten ze. De olympisch kampioen is na twaalf jaar onttroond. Vooraf hadden ze nog een sprankje hoop dat ergens in dat machtige Friese lijf nog een aller laatste superprestatie zou zitten. Maar Kramers leeftijd (35) en de sores met zijn rug winnen dit keer, blijkt een halfuur later als er al drie schaatsers sneller zijn en Patrick Roest het olympisch record aan flarden rijdt. De vrouwen vormen met vijf an dere vrouwen fanclub 'Voorheen De Mutsen'. In schaatshal Thialf verschijnen ze bij alle grote toer nooien verkleed als nonnen of bij voorbeeld roze diva's. Jacqueline: „Schaatsen heeft de beste sport- sfeer die je je voor kunt stellen.'' Kirsten: ,,Het is het carnaval in het noorden.'' Dat It Houtsje dé schaatskroeg van Heerenveen is, is duidelijk. Gesigneerde posters van schaats helden aan de wand. Ingelijste schaatspakken, waaronder het ori ginele schaatspak van de Ameri kaan Eric Heiden - de beste aller tijden - waarin hij vijf gouden plakken behaalde op de Spelen in 1980 in Lake Placid, vullen de wanden. Honderden Friese door lopers aan het plafond. Aan de wand wereldklokken met de lo kale tijd van schaatstempels als Hamar en Calgary. De zilveren medaille die Jan Ykema won op de Olympische Spelen in Calgary hangt als een relikwie achter glas. Champagne Kroegbaas Tom Mulder (61), zelf ook superfan, is druk met het ont- Fans kijken in schaatscafé It Houtsje in Heerenveen naar de laat ste olympische 5 kilometer van Sven Kramer. foto niels de vries bijt voor de gasten. Champagne, roerei, bacon. ,,Dat zullen ze nodig hebben. Een deel van de schaats fans zat hier gisteravond om 22.00 uur nog.'' De eerste biertjes wor den getapt. Het is traditie in It Houtsje. Als de Olympische Spelen door het tijdsverschil op rare tijden plaats vinden, dan opent Mulder de deu ren. Bij de Spelen van Nagano in Japan in '98 bijvoorbeeld en vier jaar later toen de wintersporters in Salt Lake City streden. ,,Toen zat het hier 's nachts vol.'' Vooral met Kramer en Ireen Wüst is Heerenveen gewend aan olympische medailles. Er wonen zulke goede schaatsers dat Fries land het goed zou doen als zelf standig land in de ranglijst. ,,Dat blijft wel, ook zonder Sven. De zusjes De Jong zijn er nog en er komt altijd nieuw talent. Wie door wil breken, komt toch dichtbij Thialf in Heerenveen wonen.'' ,,It Houtsje is het beste alterna tief voor Peking'', vindt Evert Renden (61) uit Ermelo. Hij en zijn vrouw Jeanine (63) - beiden een oranje hoedje - hadden al een ho tel in Peking geboekt, vlak bij de schaatshal. ,,Dat konden we tot één dag van tevoren nog annule ren. Helaas mogen er geen buiten landers bij zijn vanwege corona, dus we hebben nu een hotelletje in Heerenveen.'' Het zijn de eerste Winterspelen sinds Turijn in 2006 waar het echtpaar niet bij kan zijn. ,,De sfeer is altijd goed, het mooie van schaatsen is dat er wordt ge juicht voor de beste. Natuurlijk wil je dat een Nederlander wint, maar de saamhorigheid is er altijd.'' Dat blijkt als de Zweed Nils van der Poel een fractie van een secon de sneller is dan Roest en het goud voor zijn neus wegkaapt. Even overheerst teleurstelling, maar dan volgt een luid applaus dat wordt ingezet door Evert en Jeanine. Vijftigers en zestigers Kramer is met zijn 35 jaar te oud voor de topsport. Zijn fans zijn nog veel ouder. Aan de bar en aan de tafeltjes zitten vijftigers en zes tigers en een enkele verdwaalde dertiger. Schaatsen is een televi- siesport en het publiek is de laatste generatie die met televisie is opge groeid. ,,In de stadions zie je vooral de ouderen'', zegt Evert. ,,De jon geren die je ziet, zijn er met hun ouders. Wij zijn ermee opge groeid. Thuis zaten onze ouders met de krant op schoot schema's in te vullen. Dat is niet meer.'' En Kramer? Hij komt niet verder dan de negende plek. Maar hij komt nog in actie bij de ploegen- achtervolging en bij de massastart. It Houtsje geeft de hoop niet op. Misschien komt koning Sven toch weer met een medaille naar huis. GO MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 Naar Sven kijken in It Houtsje is beste alternatief voor Peking

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3