Het was ruk OQp De stress zal voor gouden Schouten, voor wie OLYMPISCHE WINTERSPELEN COLUMN Thijs Zonneveld Alsof-ie ererondjes reed. Applaus bij elke slag, een staande ovatie nadat-ie over de streep was gegleden. Wat een rit, wat een sportman. Prachtige, prachtige vijf kilometer. Op de schouders met die man. Al dagen, weken, misschien wel maanden zijn we bezig met het uitzwaaien van Sven Kramer. Fans, sponsoren, vrienden, vijanden en vooral wij van de media: we kijken over onze schouders naar wat geweest is. Weet je nog, die ene keer? En weet je nog, die andere keer? We halen herinneringen op aan Svencouver, aan honderdduizend over winningen, aan vroeger, aan de tijd dat hij onaan tastbaar en onoverwinnelijk was. Ik ging zelf vooral goed op dat ene filmpje van twaalfjaar ge leden, waarin hij de vraag van een Amerikaanse journaliste (,,Wil je jezelf even voorstellen en ver tellen wat je net gewonnen hebt?'') beantwoordt met: ,,Are you stupid?'' Geen kwaad woord over hem. We deden alsof De Wissel niet bestond, we hadden medelijden met hem vanwege zijn tegensputterende lijf. Opa Sven met zijn stramme rug: dat hij meedeed aan de vijf kilometer was al een overwinning op zich. Alleen maar respect. Dag Sven, dag meneer Kramer. Zeventien miljoen open doekjes. Er was eigenlijk maar één Nederlander die niét bezig was met het af scheid van Sven Kramer: Sven Kramer zelf. Hij weet al een eeuwig heid dat hij stopt met schaatsen na deze Spelen, maar hij begint er zelf nooit over. Dat leidt alleen maar af. Hij wil niet ach teromkijken, want dan zie je niet waar je heen gaat (voor je het weet rij je in de verkeerde baan). Als je iets van hem wilt, dan verwijst hij je naar een datum na 20 februari, dan heeft hij alle tijd. Nu niet. Hij is prof tot het laatste moment, tot de laatste snik van zijn loopbaan. Kramers instelling is precies het tegenoverge stelde van de olympische gedachte: winnen is belangrijker dan meedoen. Hij beseft heel goed dat hij in Peking één reële kans heeft op goud: op de ploegenachtervolging. Verder loert hij op een kansje, een kruimel, een mogelijkheid om er nog iets extra's uit te peuren. Oók op de vijf kilometer. Waar wij allemaal bezig waren met zijn laatste vijf kilometer, was hij bezig met een ieniemienie- kansje op een medaille. Maar dat zat er nooit in. Negende werd hij, na een Zweed, twee Nederlan ders, een Noor, twee Russen, een Italiaan en een Belg. Na afloop zat hij op een bankje, met rood aan gelopen gezicht en tintelende tenen. Er rolden geen tranen over zijn wangen, er was geen ont roering. Niks afscheid. Hij keek niet terug op al die wedstrijden die hij wél won, hij keek vooruit naar de wedstrijden die hij nog wil winnen. Die vijf kilometer was ruk. En door. Er was er maar één die niét bezig was met het afscheid van Sven Kramer: Sven Kramer zelf Niet naar de finale Hotels verbeterd Nederland gezakt BEIjlNd 20ZZ- MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 GO Y @ThijsZonneveld SPELEN Snowboarder Niek van der Velden (21, foto) is er bij de Olympische Spelen niet in geslaagd de fi nale te berei ken op het on derdeel slo- pestyle. De Brabander kwam tijdens de kwalificatie op het Genting Snow Park in Zhangjiakou niet in de buurt van de beste twaalf. SPELEN Het IOC werkt aan verbete ring van de omstandighe den in de qua rantainehotels op de Spelen. Vanuit de Duitse equipe waren klach ten binnenge komen. „Het is onze plicht en verantwoorde lijkheid om te zorgen voor goede om standigheden", zei directeur Dubi (foto). SPELEN Nederland is na de tweede dag van de Winterspelen in Beijing één plaats gezakt in het medail leklassement. TeamNL deelt met Duitsland de vierde plaats met twee medail les: een gou den en een zil veren (van schaatser Pa trick Roest, foto). 'Knop moet om, wil er nog wel zo eentje' TeamNL G Blijdschap bij Irene Schouten, met haar eerste (gouden) plak op de Spelen. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34