Weer brand in Dauwendaele: 'Moet een keer stoppen!' SVRZ-polikliniek 3 marie is 44 als de eerste sympto men zich openbaren. Ze begint din gen te vergeten, struikelt, en laat vaak dingen vallen. ,,Normale din gen. Maar op een gegeven moment gebeurt het zo vaak, dat je weet: dit is Huntington." Annemarie staat ineens op, maakt bewegingen met haar ar men. ,,Mijn moeder was tekenjuf. Ze kwam altijd in Zeeland. Kijk." Ze wijst naar een tekening aan de muur. ,,Die heeft ze ook gemaakt. Madeliefjes. Ze was heel de dag aan het tekenen, tekenen, tekenen. Zwart-wit." Huntington zet het leven van Marc en Annemarie op zijn kop. ,,Alles verandert", beschrijft Marc. ,,Niks blijft hetzelfde, de ziekte heeft overal invloed op. Op ons le ven, op de mensen om ons heen. Al reageren die er over het algemeen goed op." Hij glimlacht flauwtjes. ,,Nee, ik kan niet in woorden uitdrukken hoe het is om te zien wat de ziekte doet met degene van wie ik zoveel hou. De prognose verschilt per cli ent. Maar vanaf de eerste sympto men duurt het gemiddeld tussen de twaalfen zestien jaar totdat iemand eraan sterft." Annemarie wil zo lang mogelijk thuis blijven. Marc vertelt: ,,Als je van iemand houdt, dan doe je er al les aan om dat mogelijk te maken. Zolang ik veilig zorg kan bieden doe ik dat. Ik heb mijn baan ervoor opgezegd en ben nu fulltime ver zorger, via de PGB. Ik ben bezig met het opzetten van een bedrijf. Voor als ze niet meer thuis kan wonen. Je snapt dat mijn hoofd er dan niet naar zal staan, om nog iets op te zet ten." Het gesprek is heftig en vraagt ook veel van Marc. ,,Annemarie heeft een paar dagen nodig om de indrukken van een bezoek te ver werken. In die tijd is ze onrustig en slaapt ze slecht. Maar ik doe dit, omdat ik zo graag wil dat meer mensen bekend worden met deze vreselijke ziekte." De vrouw, die niet met haar naam in de krant wil, gaat eigenlijk altijd op tijd naar bed, maar deze keer bleef ze langer op om een film af te kijken. Het was rond 01.45 toen ze wilde checken ofde deur op slot zat en zich helemaal wild schrok van één grote brandende massa bij haar voordeur. Ze belde 112 en maakte haar partner wakker, die boven lag te slapen. ,,We hebben gelukkig een goede voordeur, anders was het nog veel sneller gegaan. Ik moet er niet aan denken wat er was gebeurd als we allebei al lagen te slapen. We hebben geluk gehad." Hoewel ze blij is dat het goed is afgelopen, is de vrouw boos over de branden die in de afgelopen weken in Dauwendaele zijn gesticht. Ze ker nu duidelijk is dat ook het vuur bij haar huis is aangestoken. ,,Het is moedwillig gedaan. Dat wist ik me teen. Kortsluiting kon al worden uitgesloten, omdat het licht nog brandde toen de brandweer bij ons aankwam. Ik denk dat iemand iets brandbaars in het halletje heeft ge gooid. Daar hebben we een mat lig gen, er staat een kliko en een hou- ten kratje waarin we houtblokken voor de kachel bewaren. Ik vind de gedachte dat iemand ons kwaad zou willen doen echt afschuwelijk." Donkere hoekjes In december gingen meerdere ke ren auto's in vlammen op en vorige week was het prijs in de Wijdaus- traat. Daar brandde een leegstaand huis uit door brandstichting. Toch heeft de Middelburgse zich altijd veilig gevoeld. ,,We zitten in een rustig stukj e met weinig verkeer en veel fijne mensen. Toevallig zei ik vorige week nog tegen mijn partner dat ik zo blij ben dat wij voor en achter ons huis een lantaarnpaal hebben staan. Donkere hoekjes no- digen toch wat meer uit om rotzooi te trappen." Maar haar gevoel van veiligheid is nu ver te zoeken. ,,Ik ben echt niet bang aangelegd en ge lukkig zijn we met zijn tweeën thuis, maar de glans is er nu wel vanaf." Het stel heeft elders onder dak gevonden, want het eigen huis Ik moet er niet aan denken wat er was gebeurd als we lagen te slapen is voorlopig niet bewoonbaar. ,,De kozijnen moeten vernieuwd wor den, de voordeur is afgebrand en de meterkast gesmolten. We hebben voorlopig geen elektriciteit of ver warming. Verder is er natuurlijk ook waterschade en werkelijk alles stinkt naar de rook. En dat terwijl we pas alles in het nieuw hadden gestoken." Wie er achter de brandstichting zit is nog onbekend. De politie heeft buurtonderzoek gedaan en kijkt of er relevante camerabeelden zijn. Ook roept zij getuigen op zich te melden. Of de verschillende branden iets met elkaar te maken hebben, wordt nog onderzocht. - Wendy de Jong PC MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 Sinds vijf jaar heeft SVRZ een polikliniek voor mensen met Huntington. Voor die tijd moesten Zeeu wen naar Raams- donksveer voor be handeling, begelei ding en ondersteu ning. Conny Bakker van SVRZ be geleidt Anne- marie en Mare. „De ziekte van Hunting- ton tast be paalde delen van de hersenen aan", ver telt ze. ,,De eerste symptomen uitten zich meestal tussen de 35 en 45 jaar." Als je Huntington hebt, krijg je last van verschillende licha melijke en mentale klachten die verer geren. Veelvoorko mende symptomen zijn bewegingen ma ken zonder dat je dat wilt, moeite hebben met lopen, onhandi ger worden, niet goed kunnen articu leren, moeilijk kun nen slikken, dingen vergeten en gewicht verliezen. ,,De oor zaak is een afwijking van een bepaald gen, dat is erfelijk. We noemen het een familieziekte. Omdat het niet alleen im pact heeft op de gene die de ziekte heeft, maar ook op de partners en fami lie. Het is nog niet te genezen. ,,Wel kan met bepaalde medi catie soms wat worden ge daan aan sympto men." Omdat Zeeland uitgestrekt is, geeft SVRZ de zorg vanuit de locatie het dichtst bij de cliënt. ,,En uiter aard komen we veel bij de mensen thuis. Er zijn veel specialis ten vanuit SVRZ be trokken. Denk aan een arts, een maat schappelijk mede werker, psycholoog, logopedist, diëtist, ergo- en fysiothera peut." Sinds de polikliniek bestaat, is het aantal cliënten gegroeid van zes naar twintig. ,,Door er meer be kendheid aan te ge ven, hopen we dat verwijzers en cliën ten symptomen eer der herkennen en ook eerder naar ons toekomen." MIDDELBURG ,,Het moet een keer stoppen!", vindt de bewoonster van een huis aan de Kriekenhof in de Middelburgse wijk Dauwen daele. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd brand gesticht in haar woning. - bewoonster Kriekenhof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23