Trein gemolesteerd door jongeren Voortdurend puzzelen door coronaregels F 2 Om stil van te worden. Marc weet het sinds hij Annemarie kent. Al hoopte hij vurig dat ze het nooit zou krijgen. Tegen beter weten in. ,,Het is vreselijk haar zo achteruit te zien gaan." x Mary de Kroo, directeur van basisschool SVS De Magdalon in Veere. foto lex de meester VEERE Op De Magdalon zitten 73 kinderen, verdeeld over vier combinatie groepen. Ze krijgen les van acht leraren. Voor De Kroo is het voortdu rend puzzelen. Want een blik vervangers opentrekken kan ze niet en een invalpool heeft ze ook niet. ,,Maar we hebben op elke school wel wat extra Soms val ik zelf in, al blijft mijn werk dan liggen mensen achter de hand. En soms val ik zelfin, al blijft mijn eigen werk dan liggen." Vorige week zaten in groep 5/6 twaalf van de achtentwintig kinde- ren thuis. Acht hadden er corona. ,,Voor de ze kerheid heb ik nog even met de GGD gebeld. Want op zich is de regel dat kinderen niet meer in quarantaine hoeven. Maar je vraagt je wel af tot hoever dat gaat. Als op een geven moment de helft van de klas thuiszit, is het mis schien toch slimmer om online les te gaan geven. Bij de GGD zei den ze dat als kinderen alleen milde klachten hebben, het de bedoe ling is om de groep op school te houden. Dus dat hebben we gedaan." De week ervoor had de leerkracht van groep 7/8 corona. ,,Die groep heeft wel een aantal da gen thuis gezeten, om dat ook vier kinderen in de groep corona had den. Toen gold nog de regel dat bij drie be smettingen de klas in quarantaine moest." Veranderende regels vergen dus voortdu rend improviseren. ,,Zoals het er nu naar uitziet, zijn alle leer krachten er maandag. We hebben een studie dag, dus de kinderen zijn er niet. Maar de si tuatie kan elk moment veranderen en dan gaan we dat weer oplossen.." Morgen deel 2. PZC.NL Visser met te kleine vis betrapt ANNEMARIE IS GETROFFEN DOOR HUNTINGTON Matras vliegt in brand Annemarie doet zelf de deur open. ,,Goedemorgen", roept ze vrolijk. ,,Kom binnen." Marc Vermeulen (50) staat achter haar en houdt zijn hand op haar rug. Om te voorko men dat ze uit balans raakt en valt. Vallen is een van de vele sympto men van de erfelijke ziekte die An- nemarie van Oord (48) heeft: Hun- tington. Een ernstige hersenaan- doening. Het is heel bijzonder dat Marc en Annemarie erover willen praten. Want velen schamen zich ervoor. Maar wat is het eigenlijk? ,,Ik leg mensen vaak uit dat het een soort combinatie is van Alzheimer, Parkinson, en MS of ALS", begint Marc. ,,Dan krijgen ze een beeld. Ze beseffen dat als je een van die ziek ten hebt dat al erg genoeg is, laat staan een combinatie ervan." Annemarie en Marc kennen elkaar al lang ,,Al bijna dertig jaar", weet Annemarie nog heel goed. ,,We hebben elkaar in de kroeg leren kennen. In Rotterdam." Het is 1993. Marc volgt de Academie voor Bouwkunst, zij zit op het Hout- en Meubileringscollege. ,,Toen al heb ik hem verteld dat ik Huntington kan krijgen. Omdat het in de fami lie zit." Marc knikt. ,,Ja, ze is daar heel open over. Al vanaf het begin. Dat scheelt." Of ze het zelf ooit zal krij gen, weten ze dan nog niet. ,,We hebben zoveel en zolang mogelijk samen genoten van het leven." Maar in die jaren ziet Marc van nabij wat voor slopende ziekte het is. ,,De vader van Annemarie had het ook." Ja, zegt Annemarie. Vol trots: ,,Mijn vader heeft geholpen bij de aanleg van Neeltje Jans. Hij werkte voor ACZ-Van Oord. Op een steenstorter. Hij maakte dijken en dat deed hij over de hele wereld. Op Sint-Eustatius, in Hong Kong. Die dijk in Renesse heeft hij ook ge maakt." Ze praat honderduit. Vrolijk her inneringen ophalend. ,,Ze praat graag hoor", merkt Marc op. Hij ver volgt: ,,Het verloop van de ziekte Niks blijft hetzelfde, de ziekte heeft overal invloed op heb ik dus bij haar vader gezien. Van de eerste verschijnselen tot aan zijn overlijden. Met haar moeder heb ik er vroeger veel over gepraat. Dus ja, ik heb me er lang op kunnen voorbereiden." Hij vertelt het nuchter. Maar vecht zichtbaar tegen zijn emo ties. Logisch. Want hoezeer hij ook wenst dat zijn Annemarie het niet krijgt, blijkt dat ijdele hoop. Anne- De politie heeft niemand aange houden, maar sluit niet uit dat dat alsnog gebeurt. De politie kreeg za terdag rond 22.30 uur een melding over jongeren die in Goes onder een hoop lawaai en al rokend en drin kend de trein waren ingestapt en onderweg naar Vlissingen tafels, stoelen en lampenkappen sloopten. Omdat het om een grote groep ging, rukte de politie uit met tien wagens en twee politiehonden. In overleg met ProRail liet ze de trein stapvoets station Arnemuiden bin nenrijden. Vervolgens werd de identiteit van vijftig man gecontro leerd en vastgelegd. Een deel van die mensen komt uit Arnemuiden. De tientallen jongeren die zich daar rond het station ophielden, zijn door de politie weggestuurd. Feyenoord-Ajaxmoment Volgens een woordvoerder was het zaterdag niet mogelijk om te bepa len wie verantwoordelijk was voor de vernielingen in de trein. Hij hoopt dat aan de hand van getui genverklaringen de daders alsnog kunnen worden aangewezen. Op sociale media gaan filmpjes rond en wordt onder meer gesproken over een Feyenoord-Ajaxmoment, maar dan in Zeeland. Ook die uitingen worden door de politie onder de loep genomen in de hoop dat ze lei den naar de daders. De trein kon na een uur vertra ging zijn weg naar Vlissingen ver volgen, maar is voorlopig niet in zetbaar. ,,In verschillende coupés zijn de lampenkappen stukgesla gen. Ook zijn er tafels en stoelen vernield. Overal in de trein liggen scherven." Hoeveel schade er is aangebracht en wanneer de trein weer inzetbaar is, is niet bekend. De NS was niet bereikbaar voor een reactie. MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 PC Corona. Op scholen worden ze er gek van. De een na de ander is besmet. Al hoeven kinderen zonder klachten niet meer in quarantaine. Maar leerkrachtenDirec teur Mary de Kroo van basisschool SVS De Magdalon in Veere vertelt deze week wat ze meemaakt. - Mary de Kroo - Jeffrey Kutterink H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Weekend: Ik verheug me op de Olympische Spelen (2457 reacties) OOSTBURG Een 40-jarige visser uit Zierik- zee is in de nacht van vrijdag op zaterdag be trapt met twee zakken onder maatse zee baars in zijn auto. Hij bleek ook onder in vloed van coca ine en amfeta mine. De man werd gecontro leerd in Oost burg. Tegen de man is een pro ces-verbaal op gemaakt voor het rijden onder invloed van drugs. Toen agenten zijn auto door zochten werden twee zakken met 61 ondermaatse zeebaarzen ge vonden. De vis sen zijn gedo neerd aan een vogelopvang. 'Die ziekte verandert echt alles' ,<tb« Jeffrey Kutterink Eens Oneens Nieuwe stelling: Ik rijd geen kilometer min der door de dure benzine TERNEUZEN In een huis aan de Johan WIllem Frisostraat in Terneuzen is in de nacht van vrij dag op zaterdag een matras in brand gevlogen. De bewoonster is door een me dewerkster van de wijkverple ging uit haar huis geholpen. Door de brand is rookschade ont staan in de wo ning, maar de brandweer heeft ernstigere schade weten te voorkomen. Bin nen bleek dat een matras in brand was ge vlogen. De be woonster van het huis is door een ambulance team onder zocht. Stichting Salvage helpt bij het afhandelen van de schade. Vrouwenpolder Annemarie van Oord en Marc Vermeu len. Marc: ,,Ik kan niet in woorden uit drukken hoe het is om te zien wat de ziekte doet met degene van wie ik zo veel hou.'' foto LEX DE MEESTER Marc Vermeulen ARNEMUIDEN Een grote groep jongeren heeft zaterdagavond vernielingen aangebracht in verschillende coupés van een trein die vanuit Goes op weg was naar Vlissin- gen. De trein kan voorlopig niet meer ingezet worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 22