,,Op de Ventoux ga je dood, hier ga je bijna dood", hijgt Edwin van Gaalen. Hij heeft met zijn fiets net 8,5 kilometer tegen de wind in gebeukt. ,,Je denkt dat je er bent en dan... nog meer wind." Zondagmorgen, tien over half acht. Het is nog donker als de eerste deelnemers zich melden aan de start van het NK Tegenwindfietsen. Die is aan het begin van de Ooster- scheldekering, aan de Schouwse kant. Het is alweer de zevende edi tie en zal voor driehonderd bikkels - blijkt later - de pittigste ooit wor den. Maar, dat weet Anneloes Hoff uit Middelharnis nog niet als ze zich voorbereidt. Ze barst zichtbaar van de energie. Gaat ze winnen? ,,De vorige editie ben ik tweede gewor den", antwoordt ze lachend. ,,Maar ik heb op de deelnemerslijst al wat professionele sporters gezien. Dus dit jaarik denk dat het niks wordt." Ze zegt het met zo'n lach, dat het vast wel goed komt. Toch? ,,Ach, ik ga gewoon heel hard trap pen, totdat ik er ben." Zo is het. Uit de tientallen fietsen die klaarstaan, heeft ze er al een uit gezocht. Het zadel heeft ze op Gelijk al na de start had ik al volop wind tegen. Die windvlagen, die zijn pittig hoogte gezet en de bandenspan ning gelooft ze wel. „Gewoon gaan." En dat doet ze. Ze trotseert het barre parcours in 27 minuten en 17 seconden. Goed voor een tweede tijd bij de dames, blijkt aan het eind van de ochtend. De speaker spreekt van 'een aar dig briesje'. Nou, dat kun je wel zeg gen. De wind haalt flink uit, met vlagen tot wel negen Beaufort. Ga er maar aan staan. Zeker omdat de re gen horizontaal op alle voorhoof den lijkt te willen schrijven: jullie zijn knetter. ,,Nou, dat is ook wel een beetje zo hoor", lacht Martje van Dixhorn uit Kapelle. „Iedereen verklaart me voor gek, maar ja, ik vind het gewoon lekker. Al waren er stukken, oef, ik ging daar gewoon stapvoets. Gelijk al na de start had ik al volop wind tegen. Op de pijler- dam ook. Die windvlagen, die zijn pittig." Hein Peeters uit Wemeldinge herkent het. ,,Op het eerste stuk had je de wind recht van voren." Denk je dan niet: waar ben ik aan begonnen? ,,Nee, je denkt niks. Ge woon blijven trappen. Want als je stilvalt kost het nog meer energie." Toch heet het NK dit jaar de Mat- seditie. Omdat de eindstreep an derhalve meter dichterbij ligt. En omdat er zelfs een tegen- wind-mee-bocht is. Edwin van Gaalen (57) uit Kamperland gelooft het wel. ,,Och, man. Je denkt dat je er bent en dan krijg je nog dat klim- metje Over zijn fiets gebogen, tegen de wind, hijgt Edwin uit bij de finish. Dit is de zesde keer dat hij meedoet aan het NK Tegenwindfietsen. Startnummer 76 heeft-ie deze keer. ,,Op de Ventoux wordt het kaal. En hier? Hier krijg je alleen nog meer wind. Het houdt niet op." ,,Heeeey, maat. Kijk eens..." Voordat Edwin het weet krijgt hij een oliebol in zijn mik gestopt. ,,Hier. Gefeliciteerd. Alle spieren weer los?" De vette bol komt als ge roepen. ,,De Ventoux heb ik één keer gedaan", vertelt Edwin als hij zijn mond leeg heeft. ,,Gewoon, een keer afvinken en dan is het goed hé. Maar dit? Als het is, doe ik mee. Maaréén: je moet een beetje gek zijn. En twee: dit is Zeeland. Ze ko men hier alleen als het mooi weer is, maar als het stormt is het hier ge weldig. Dit wordt olympisch, echt. Dat ga ik nog meemaken." Winnaar van de Matseditie is de 25-jarige Jurjun van der Velde uit Leiden. Hij deed er 20 minuten en 22 seconden over. 26 tellen sneller dan de nummer 2 - en winnaar van de afgelopen twee edities - Max de Jong. Marnix Scheele eindigde als derde (22:34). Bij de dames won Lisa Scheenaard (22:52), voor Annelies Hoff (27:17) en Dieke Hendriks It Zeeland Edwin van Gaalen uit Kamperland is behoorlijk stuk als hij over de finish komt. foto marieke mandemaker 'Je denkt dat je er bent en dan krijg je nog dat klimmetje...' Jeffrey Kutterink Neeltje Jans - Martje van Dixhorn (27:43). zie ook pzc.nl/video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21