'Ik vind het nog steeds een eer' 16 Na twee jaar afwezigheid keerden de mannen van Tafkal, voorheen De Lama's, vrijdag terug met een optreden. Niet in theater De Spiegel voor negenhonderd bezoekers, maar in een huiskamer in Zwolle met vier fans. THEATER NÉÉ, DAT BEN IK NIET ARDSCHENK Februari 1972. Op de Makomanai-ijsbaan in het verre Japanse Sapporo rijdt een grote, blonde boerenzoon uit Noord-Holland alle concurrentie aan flarden. Ard Schenk wint de olympische 5000 meter, de 1500 meter en, van daag precies vijftig jaar geleden, ook de 10.000 meter. De wereld is onder de indruk. In een huiskamer in Lichtenvoorde, een plaats in de Gelderse Ach terhoek, zegt Francis, die net heeft ontdekt dat ze zwanger is, tegen haar man Jan: ,,Als het een jon getje wordt, noemen we hem Ard." Ze houden woord. Acht maanden later wordt Ard Schenk geboren, naamgenoot van een van de grootste schaatsers in de Nederlandse sportge schiedenis. ,,Het was in een tijd dat Nederland nog maar twee televisienetten had. Je móést bijna wel schaatsen kijken als het erop was, maar de Olympische Spelen waren iets bijzonders. Mijn ouders waren liefhebbers. Ze kijken nog steeds naar schaatsen op tv, zegt Ard Schenk (49). Het was de tijd van Ard en Keessie, Schenk en Verkerk. ,,Maar als je Schenk heet, is Kees geen optie. En met alle respect, Kees was niet zo goed als Ard", glimlacht Ard Schenk, die vooral op de middelbare school opviel door zijn naam. „Lera ren vonden het wel interessant. Dan hoorde je 'hey, een bekende' of 'familie van?' Ze hoefden mijn naam maar één keer te horen om te weten wie ik was. Ik werd niet zo gemakkelijk vergeten. Vooral de generatie vóór mij, ouder dan 65 zeg maar, kent Ard Schenk goed. Zij hebben hem nog zien schaatsen." Ard Schenk zag alleen oude beelden van de schaatsicoon. Zelf schaatsen deed en doet hij trou wens niet. ,,Mijn wiskundeleraar zei altijd: 'Als je zo'n naam hebt, moet je het óf goed kunnen, óf je moet het laten.' Ik heb het maar gelaten", aldus de man die als ambtenaar bij de gemeente Zevenaar werkt en twee dochters mocht verwelkomen. ,,Nee, als we een zoon hadden gekregen, zou hij geen Ard hebben geheten. Leek ons onhandig." te ontmoeten. De schaatsgrootheid kwam bij Kei-Fit, een sportschool in Lichtenvoorde, een le zing geven over fit en vitaler ouder worden. ,,Ard Schenk die in mijn dorp komt voor een presenta tie, ja, daar moest ik wel bij zijn." Dus riep de eigenaar van de sportschool die dag: ,,We hebben vandaag niet één, maar twee Ard Schenken in de zaal. ,,Daar was Ard Schenk rede lijk verrast door", weet hij nog. ,,Ik vind het nog steeds een eer dat ik naar hem ben vernoemd. Na de presentatie hebben we een babbeltje gemaakt en zijn we op de foto gegaan; het is nog altijd mijn profielfoto op Facebook." 'Snaveltjes toe' in Van Dale EX-LAMA'S TREDEN OP IN EEN HUISKAMER Sandifort skipt tour een waarom-ze- bij-hen-moesten-ko- men-optredenver- haaltje erbij. De gelukkigen zijn Sibren van Es (27) en zijn vriendin Simone Aarten, die de heren van Tafkal screenshots van hun groepsappge- sprek hebben gestuurd. Saillant: als de voorma lige Lama's toehappen, krijgt Simone de kriebels en trekt ze zich terug. 'Dit lijkt me extreem ongemakkelijk. Ik pas', appt ze. Dus zit vanavond Sibren klaar met vriendin nen Janneke en Danique én de opgetogen vervanger van Simone, haarvader Kees. „Daar hoefde ik niet lang over na te denken." In de knusse jarender- tigwoning zijn alle plan ten verplaatst, is de tafel aan de kant gezet en zijn de lampen met duct- tape omhooggeknoopt. De schuif deuren scheiden de kamer en suite in twee ruimtes: de achterste is het 'po dium', de voorste de 'zaal', met een bankje en twee stoelen. Daartussen: een tafeltje met chips, toastjes, blok jes kaas, bier en wijn. Het past alle maal net. Sibren is gespannen. Er is, zoals zijn vriendin al voorspelde, wel de gelijk ongemak. ,,Als je maar een pu- Het is even na achten als vijf mannen met veel kabaal naar binnen stormen. Het zijn Neerlands bekendste improvisatiekunste naars: Tafkal, the artistsformerly known as Lama's. „Hallo Zwolle", schreeuwt aange ver Patrick Lo- diers, „zijn jullie er klaar voor?" Ja, we zijn in Zwolle, maar nee, niet in theater De Spiegel waar de Tafkal-tour eigen lijk zou beginnen. De coronamaatrege len schrijven voor dat amper een derde van de negen honderd bezoekers toegelaten mag worden vanwege de 1,5 metermaatre gel. En fans teleurstellen, daar willen de ex-Lama's niet aan. Dus worden de eerste avonden van de clubtour uitgesteld en bedachten Tijl Beckand, Ruben van der Meer, Jeroen van Koningsbrugge, Ruben Nicolai en Patrick Lodiers iets anders: een huiskameroptreden. Fans die een kaartje hadden, konden mailen met MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 GO Ze heten Jan Smit of Chantal Janzen, maar genieten niet de sterrenstatus van hun beroemde naamgenoten. Hoewel? Vandaag Ard Schenk. Vier jaar geleden kreeg hij de kans Ard Schenk - Dennis Jansen Zelf ook naamgenoot van een BN'er? Mail naar oproep@dpgmedia.nl TV-SERIE De uitspraak 'oogjes dicht en snaveltjes toe' uit De Fabeltjes krant krijgt een plekje in de Van Dale. Ook de begrippen 'ap- pelig' en 'kijk- buiskinderen' zijn er al in op genomen. 'Leuk, met de hele zaal op de foto!' Martine Sandi- fort heeft een streep gezet door haar thea tertournee Na- masteetjes, waarmee ze dit seizoen op de planken zou staan. De co médienne kampt met een depressie, meldt ze op so ciale media. THEATER Tafkal tussen de schuifdeuren bij Sibren van Es. Het publiek is vier man/vrouw sterk. foto's marco OKHUIZEN Dennis Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16