Elizabeth: Camilla moet koningin worden 11 Experts voorzien griezelig scenario van chaos en totale shutdown De Britse koningin Elizabeth heeft laten weten dat Camilla als koningin zou moeten worden aange sproken, zodra haar man Charles koning wordt. Gisteren was het precies zeventig jaar geleden dat Elizabeth de troon besteeg. Vanwege haar pla tina jubileum liet de koningin in een boodschap aan het volk we ten graag te willen dat Camilla - Hertogin van Cornwall - in de toekomst koningin(-gemalin) genoemd zal worden. Dat is mijn 'oprechte wens', aldus de konin gin. De titel koningin-gemalin ver- wijst naar de echtgenote van een regerende koning. Dat zou in de toekomst 'Queen Camilla' wor den. Volgens een woordvoerder zijn de Prins van Wales en de Hertogin van Cornwall 'geraakt en vereerd' door de woorden van koningin Elizabeth. Twijfel Lange tijd bestond twijfel of Ca milla de titel volgens de geldende regels gewoon zou krijgen. Ca milla en Charles waren beiden gescheiden toen ze zeventien jaar geleden in een burgerlijk huwe lijk traden. Charles was tot 1996 getrouwd met de bij het Britse volk immens populaire Diana, die een jaar later tijdens een auto ongeluk in Parijs om het leven kwam. Bij het huwelijk van Charles en Camilla werd de kwestie al druk besproken. Insiders beweerden dat Camilla, die op dit moment Hertogin van Cornwall is, zelf lang van plan was om zichzelf 'prinses-gemalin' te noemen als haar man koning zou worden. Maar volgens kenners behoort de titel van koningin-gemalin haar gewoon toe en zou er een wets wijziging nodig zijn geweest om dat te verhinderen. Andrew De broer van Charles, prins Andrew wordt volgende maand onder ede gehoord in de mis- bruikzaak die tegen hem loopt. Op 10 maart zal hij door de advo caten van het vermeende slacht offer Virginia Giuffre worden on dervraagd, schrijft de Britse krant The Telegraph. In oktober werd al duidelijk dat Andrew een verkla ring moet afleggen. De rechtbank in New York, waar de civiele zaak loopt, verklaarde toen dat dit voor 14 juli moet gebeuren. De Amerikanen waarschuwen dat een Russische invasie van Oekraïne kan leiden tot de snelle verovering van Kiev en mogelijk tot 50.000 doden of gewonden. Rusland zou al 70 procent van de benodigde militaire vuurkracht hebben verzameld, aldus Amerikaanse functionarissen. Waarop de Amerikaanse veilig heidsdiensten zich in dagblad The Guardian baseren, is niet duidelijk. Voor Dmytro Gromakov is het ech ter geen vraag óf, maar wanneer Rusland de aanval opent. ,,Ze doen het gewoon, met of zonder voorbe reiding. We kunnen een 'armada' op elk moment verwachten'', zegt de communicatiespecialist van de generale stafvan het Oekraïense le ger. ,,Vroeg of laat gebeurt het.'' Gromakov voorziet een aanval in Oost- en Noord-Oekraïne: één op de regio en de stad Charkov, de an dere op de regio Soemi, de door gang naar hoofdstad Kiev. Ook van uit Belarus, waarheen Rusland, of ficieel voor een oefening, een kleine dertigduizend troepen heeft ge stuurd, loert het onheil. ,,Vanuit Belarus komen er geen tanks omdat twee derde van de grens daarvoor niet geschikt is'', verklaart de militaire expert. ,,Het zullen raket- en luchtaanval len zijn en dus is Kiev (relatief dichtbij de Belarussische grens) in gevaar. De Russische grondtroepen zijn met te weinig om land te bezet ten, daarom denk ik vooral aan krachtige, ongeveer twee weken durende luchtaanvallen om onder handelingen af te dwingen met het westen.'' Het westen onderschat volgens Gromakov de politieke strijd in de 'hybride' oorlogsvoering van Mos kou. Rusland zal na de militaire fase proberen met een pro-Russische partij een voorlopige regering in Kiev te vormen. ,,Daarna komen er verkiezingen om de invasie te legi timeren.'' Veel deskundigen verwachten te vens een massale Russische cyber- aanval. Half januari legden hackers al een groot aantal Oekraïense mi nisteries en instellingen plat, een actie die volgens Kiev door Rusland is uitgevoerd. Het zou een generale repetitie zijn geweest voor een veel grotere cyberaanval. Die zal gericht zijn op de nutsvoorzieningen van Oekraïne, denkt Gromakov. Veiligheids- en defensiespecialist Lada Roslycky, oprichter van Black Trident (verwijzend naar de drie tand in het logo van Oekraïne) en gepromoveerd aan de Rijksuniver siteit Groningen, ziet dezelfde drei ging. ,,Geen water, geen stroom, geen geld uit de bankautomaten, geen benzine en vooral geen inter net. Een totale shutdown en chaos'', antwoordt ze op de vraag wat een kolossale cyberaanval in Oekraïne kan veroorzaken. Gromakov schetst een griezelig scenario. ,,Energiecentrales en wa tervoorzieningen worden lamge legd.'' Volgens hem wil Rusland daarmee het dagelijkse comfort wegnemen en de onvrede bij de Oekraïners over hun leiders zoda nig opstoken, dat die uiteindelijk toegeven aan Moskou. Daarnaast probeert Rusland vol gens Roslycky de pyschologische druk op burgers te intensiveren door via internet identiteiten te ste len. ,,Het is beangstigend als je weet dat ze in Rusland over je persoon lijke gegevens beschikken.'' In het geval van een cyberaanval schat Roslycky de vluchtelingen stroom op één tot twee miljoen Oe- kraïners. Ze zegt dat de burgers van Kiev zich voorbereiden op het na derende onheil. ,,Mensen kopen ge neratoren en batterijradio's. Satel liettelefoons zijn uitverkocht. Want als je geen internet hebt, is er geen communicatie mogelijk.'' Volgens Roslycky loopt niet al leen Oekraïne grote risico's. Door dat landen via internet nauw met elkaar zijn verbonden, zou een grootscheepse cyberaanval op Oe kraïne ook Europa kunnen tref fen, waarschuwt ze. Een groot gevaar schuilt in een cyberaanval op nucleaire instellin gen, aldus de experts. Gromakov: ,,Rusland is in staat de veiligheids systemen van kerncentrales te hac ken.'' Roslycky: ,,Dan kunnen er ongelukken gebeuren. Rusland speelt een heel gevaarlijk spel.'' De vereiste samenwerking met andere landen om een digitaal of fensief af te wenden, is lastig omdat iedereen zijn eigen aanpak en be langen heeft, verzucht Roslycky. ,,Veiligheidsdiensten houden za ken voor elkaar geheim.'' Ze denkt dat voor de Oekraïners de aanval mogelijk de beste verde diging is. Ook Oekraïne heeft hoog geschoolde it'ers. „Voordat Rusland toeslaat zou Oekraïne een preven tieve cyberaanval op Rusland kun nen uitvoeren. De Oekraïense wet geving maakt dat mogelijk en ik hoop dat de Oekraïense regering slim genoeg is dat doen.'' GO MAANDAG 7 FEBRUARI 2022 'Vroeg of laat, Rusland opent aanval op Oekraïne' Peter Schouten Londen Koningin Elizabeth (l) en Camilla in 2013, als ze arrive ren bij de paardenraces van Ascot. FOTO AP Joost Bosman Kiev Tanks van Rusland en Belarus oefenen gezamen lijk in Brestsky, Belarus. FOTO AP Rusland heeft volgens Amerikaanse functionaris sen al tenminste 70 procent van de benodigde militaire vuurkracht voor een invasie klaarstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11