'Ik kan net zo in vervoering raken door een prachtig geprogrammeerd stuk software als door een mooi theaterstuk' at verheugde de 17-jarige Diederik zich op de voor stelling. Na weken - lange repetities was de première van de musical in zicht. Het podium van de Kees Boekeschool, in Bilthoven en omstreken ook wel bekend als De Werkplaats, lonkte. Tegelijk voelde Diederik Jekel zich de laatste dagen misselijk en moe. De tiener moest overgeven en raakte gewicht kwijt. Zijn ouders maakten zich zorgen. 'Ze moesten de afweging maken: ons kind is dan wel ziek, maar kunnen we hem het allerleukste ontnemen, namelijk: theater. Ik had hen niet verteld hóe ellendig ik me voelde, dus ik speelde, maar een dag erna ging het zo slecht dat mijn ouders me naar het ziekenhuis brachten. In de auto viel ik weg. Ik heb twee dagen in subcomateuze toestand op de intensive care gelegen. Als we zes uur later waren geweest, had ik het niet kunnen navertellen.' Diederik Jekel blijkt diabetes te hebben, type 1, een acute vorm. 'Het was vreselijk wat mijn ouders die dagen moesten doormaken. Zelf wilde ik niets anders dan slapen, terwijl ik toch heel enge koortsachtige dromen had. Ik werd wakker tussen mensen die iets verschrikkelijks hadden mee gemaakt. Of een dag later waren overleden. Ben je zeventien. Toch een onoverwinnelijke leeftijd, maar je wereld stort in. Diabetes tekent je leven. Bij alles moet je nadenken om je bloedsuiker- spiegel op peil te houden. Wat heb ik gegeten? Wanneer heb ik voor het laatst insuline ingespoten? Alle spontaniteit valt weg.' TWEE DECENNIA LATER is Diederik Jekel afgestudeerd natuurkundige, wetenschaps journalist, schrijver, televisiepresentator en coronadeskundige bij RTL Boulevard. Toen in 2020 de pandemie uitbrak, gingen zijn gedachten automatisch terug naar de gebeur tenissen van destijds. 'Mijn leven heeft al een keer op z'n kop gestaan. Ik denk dat die periode met nare ervaringen ervoor heeft gezorgd dat ik aan het begin van die coronacrisis wat gemakkelijker kon denken: 'dit zou ons leven weleens helemaal kunnen veranderen. Dat kun je vervelend vinden, maar soms is dat nu eenmaal zo. Laten we er het beste van maken'.' Natuurlijk, ook Jekel is het inmiddels zat. De pandemie zelf uiteraard, maar ook zijn verhaal werd, op zijn zachtst gezegd, niet altijd innig omhelsd. 'Omdat de boodschap die ik verkondig soms niet zo leuk is. Bij de omicronvarant moest ik vertellen dat het een nóg besmettelijker virus is. Dat raakt mensen, en soms worden ze boos. Dan hoor ik: besef je wel dat ik door mijn spaargeld heen ben? Dat ik op het punt sta failliet te gaan?' 'In vergelijking met Marion Koopmans valt het mee. Maar sinds het moment dat ik op televisie vertelde waarom ik voor vaccineren ben, stroomde mijn mailbox vol.' 'Soms is het best moeilijk. Ik wil nog steeds graag dat iedereen ziet dat ik mijn best doe, zeg maar het stickertje van de juf. Ik heb vrienden met long covid die er tot op de dag van vandaag last van hebben. Ik heb veel werk verloren. Veel van mijn theatervoorstellingen zijn gecanceld. De opvolger van Costa!, de film waaraan ik meeschreef, is een jaar uitgesteld. Als mensen twijfelen aan mijn motieven en zeggen: 'Je intenties zijn niet goed', of 'Die- derik, je bent een zakkenvuller,' dan word ik boos. Het is een vreselijk schijtvirus. Op de dag dat ik niet meer over corona hoef te praten trek ik een heel dikke, dure fles cham pagne open. Tot die tijd moeten we met z'n allen naar oplossingen blijven zoeken en blijf ik de mensen informeren.' 'Ik heb vreselijk veel televisie gekeken. Mijn eerste herinnering is Telekids van Carlo Irene. Wat ik zo mooi vond: zij creëerden het gevoel dat wat er op dat moment gebeurde het allerbelangrijkste was in het universum. En ik wilde begrijpen hoe het werd gemaakt, zeker toen er ook weleens camera mensen in beeld kwamen of een regisseur. Dat maken, dat wilde ik ook. Zeker met die studio's en later die grote shows. Met Jos Brink, Ron Brandsteder. Met publiek, veel vrolijkheid, grote showballetten. Dat zag er zo leuk uit, een soort make believe-wereld.' 'Misschien wel. Ik had niet zoveel vriendjes. We begrepen elkaar niet goed. De basisschool was een eenzame tijd. Ik was vrij serieus. Voetballen vond ik verschrikkelijk. Ik zat veel op mijn kamer, waar ik een computer had. Ik was met andere dingen bezig. Eigenlijk met alles wat ik me net niet voor kon stellen. Sterren, planeten. Ik had posters van satellieten boven mijn bed hangen. En ik wilde graag begrijpen hoe atoompjes werken.' JEKEL GROEIDE OP in Bilthoven in een gezin met een negen jaar oudere broer. Zijn vader was fysio therapeut, zijn moeder bioloog die les gaf op een hogeschool. 'Het vertellen heb ik van haar. Mijn vader was een goed voor beeld wat werkethiek betreft. Iemand die eerst hard werkte om zijn studie te betalen en daarna een eigen boterham te verdienen.' 14 W Ben jij ook bedreigd? Hoe ga je daar mee om? Je hebt al heel lang een fascinatie voor televisie. Hoe is die ontstaan? Was televisie ontsnappen aan de werkelijkheid?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 94