8 De onthulling dat Anne Frank door notaris Arnold van den Bergh zou zijn verraden, was wereldnieuws. Tot de kritiek op het onderzoek losbarstte. Van het boek komt hier voorlopig geen tweede druk. k\ RECONSTRUCTIE CONCLUSIE VAN GROOTS OPGEZET INTERNATIONAAL ONDERZOEK NAAR HET VERRAAD VAN DE Hoe kon een groot, internatio naal onderzoek zo ontsporen? Elise Tak, achternicht van de 'verrader', schrok zich in elk geval wezenloos, toen ze maandag 17 januari de krantenkoppen zag. Het stond er echt, zwart-op-wit: de Joodse notaris Arnold van den Bergh zou volgens nieuw onderzoek Anne Frank hebben ver raden in augustus 1944. Niet alleen op de voorpagina's van De Volkskrant, NRC Handelsblad, Het Parool en bij de NOS. Nadat de Amerikaanse zender CBS er op zondagavond groot mee had uit gepakt in het programma 60 minutes, na men media in de hele wereld het nieuws over. Van de Süddeutsche Zeitung tot The Times of Israel. Elise Tak kende Van den Bergh als 'ome Nol'. Niet als verrader, maar als redder. ,,Ik heb mijn bestaan aan hem te danken. Hij zorgde dat mijn moeder, zijn nichtje, kon ontsnappen. Mijn grootvader en groot moeder zijn in Auschwitz vermoord.'' Niet alleen voor familie van de in 1950 overleden notaris was het nieuws een mokerslag. Dat gold voor de hele Joodse gemeenschap. Anne Frank verraden door een 'Joodse notaris' kopte tabloid Daily Mail in hoofdletters - dat ligt natuurlijk uiterst gevoelig. Ook historici stonden perplex. Anne Frank is hét icoon van de Tweede Wereldoorlog. Hoe zij en haar medeonderduikers in het Achterhuis zijn ontdekt is al 77 jaar een groot mysterie, waar al heel veel onderzoek naar is gedaan. Tot nu toe stond niet eens vast dat de onderduikers zijn verraden. Het kan ook zijn dat ze per toeval zijn ontdekt tijdens een politiecontrole bij het bedrijf dat in het voorhuis was gevestigd. Maar nu lag er een boek waarin met '85 procent zekerheid' een geheel nieuwe verdachte werd gepresenteerd. Het resultaat van zes jaar onderzoek door een internationaal 'cold- caseteam' met daarin onder meer een gepensioneerd FBI-agent en data-analis ten, opgezet door de Nederlandse film maker Thijs Bayens en journalist Pieter van Twisk. Arnold van den Bergh zou in ruil voor het redden van zijn eigen familie adressen van onderduikers aan de nazi's hebben uitgeleverd. Als lid van de omstreden Joodse Raad zou hij over die adressen heb ben kunnen beschikken. Binnen enkele uren na die grote, schok kende onthulling ontbrandde de kritiek. Eerst voorzichtig, maar al snel in steeds stevigere bewoordingen maakte de ene na de andere deskundige gehakt van die con clusies. Het bewijs - een afschrift van een anoniem briefje waarin de Amsterdamse notaris van verraad van de onderduikers in het Achterhuis werd beschuldigd - is flin terdun, stelden onder meer de Anne Frank Stichting en het Niod, het Instituut voor Oorlogs-, Holocaust- en Genocidestudies. Tunnelvisie Historici betichten het coldcaseteam op hun beurt van tunnelvisie. ,,In dit onderzoek gaat zoveel fout. Op basis van gammele argumentatie en flinterdun bewijs wordt iemands reputatie postuum ernstig beschadigd", zegt hoogleraar Joodse Studies Bart Wallet. ,,De eerste helft van het boek is uiterst kritisch op de bestaande theorieën over de ontdekking van de onderduikers. Maar die kritische houding is verdwenen zodra het over Van den Bergh gaat. Op basis van het anonieme briefje wordt hij schuldig verklaard. Maar één anoniem briefje zegt weinig. Vlak na de oorlog werd er veel geroddeld, beschuldigingen van collabora tie en verraad vlogen overal rond.'' Wallet deed zelf ook onderzoek naar Ar nold van den Bergh, en dat leverde een heel ander beeld op. ,,Ja, hij was lid van de Joodse Raad die samenwerkte met de na zi's. Maar die positie gebruikte Van den Bergh om anderen te helpen. Bijvoorbeeld aan baantjes die een 'sperre' opleverden, een vrijstelling van deportatie. Niet alleen zijn familie. Via zijn notariskantoor hielp hij mensen aan valse papieren waarmee ze 'ontjoodst' konden worden. Hij staat bekend als integer. Een groot contrast met anderen die te boek staan als mogelijke verrader(s) van Anne Frank, zoals de natio- naalsocialist Tonny Ahlers en de Joodse verraadster Ans van Dijk. Zij hadden al van alles op hun kerfstok.'' Uitgeverij Ambo Anthos bood deze week excuses aan voor het boek Het verraad van Anne Frank en stelt herdrukken voorlopig uit 'in afwachting van antwoorden van het onderzoeksteam'. De Duitse uitgever be sloot het boek voorlopig helemaal niet te publiceren. Het Europees Joods Congres, dat 2,5 miljoen Joden in Europa vertegen woordigt, heeft de Amerikaanse uitgeverij Harper Collins opgeroepen het Engels talige boek uit de handel te halen. Hoe kon een rammelend onderzoek over een zeer beladen onderwerp zo'n groot po dium krijgen? Initiatiefnemers Pieter van Twisk en Thijs Bayens hebben van meet af aan torenhoge verwachtingen geschapen, zegt schrijver en historicus Sytze van der Zee, die meerdere keren voor het project 'Klieren opgezet na boosterprik' Lange celstraffen na 'vergismoord' Vier boomhangers in het Sterrebos Spanje schrapt mondkapjesplicht Dat hebben ze superslim aangepakt. Op de Amerikaanse manier ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 GO De 'verrader' van Anne Frank Annemieke van Dongen Amsterdam Anne Frank en het bekritiseerde boek over haar 'verrader'. foto's epa, anp DEN BOSCH Na de boostervaccinatie is re latief vaker een bijwerking van opgezette lymfeklieren gemeld - soms ter grootte van een golfbal - dan na de eerste en tweede prik tegen het corona virus. Uit de meldingen die het bijwerkingencentrum Lareb ontving, blijkt ook dat de reac tie eerder na de prik ontstond, en gemiddeld een halve dag tot een dag langer aanhield. Vergrote lymfeklieren in de hals, oksel of rond het sleutel been zijn een bekend effect na een vaccinatie. De reactie ont staat doordat immuuncellen in de klieren actief worden. AMSTERDAM Het gerechtshof in Amsterdam heeft in hoger beroep drie mannen celstraffen tot bijna 23 jaar opgelegd voor de 'vergis moord' op dj Djordy Latuma- hina. De 31-jarige Amster damse dj werd op 8 oktober 2016 doodgeschoten in een parkeergarage in Amster dam-West. Ook Latumahina's vriendin werd door kogels ge troffen en raakte blijvend ge handicapt. Hun 2-jarige kind bleef ongedeerd. De moord bleek een vergissing, de da ders hadden het voorzien op een crimineel die een zelfde auto reed als het slachtoffer. BORN Twee nieuwe actievoerders zijn er donderdagnacht en gisteren in geslaagd door te dringen tot het zwaar bewaakte bos naast VDL Nedcar in Born. De autofabriek wil het bos kappen voor een nieuwe productiehal. Deze week demonstreerde het VDL-perso- neel juist voor de kap vanwege de werkgelegenheid. De vrouw en een man zijn in een boom geklom men. Daarmee houden nu vier mensen het bos bezet. Dat heeft een woordvoerder van de actie groep Red het Sterrebos gisteren laten weten. De andere twee be zetters van dat bos bij VDL Ned- car gaan ook dit weekend nog Boomhanger in het Sterre bos. FOTO ROB ENGELAAR door met hun actie. Zij verkeren 'in goede gezondheid'. Bezetter Ed zegt desnoods door te gaan tot 23 februari, de laatste dag waarop de Raad van State nog uitspraak kan doen in een be roepszaak tegen de boskap. MADRID Het is in Spanje vanaf donder dag niet langer verplicht buiten een mondkapje te dragen. De maatregel werd eind december ingevoerd om de opmars van het omikronvirus af te remmen, maar de laatste dagen zijn de besmettingscijfers aan het dalen. De regering van Pedro Sanchez zal dinsdag tijdens de ministerraad instemmen met de afschaffing van de mond kapjesplicht, zei minister van Volksgezondheid Darias. De regering heeft altijd gezegd dat die zou komen te vervallen als er geen noodzaak meer voor is, aldus de bewindsvrouw. - Sytze van der Zee, A schrijver

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8