'Bibberhond heeft buiten bescherming nodig De garderobe voor honden wordt luxer en lijkt steeds meer op die van de baas, met badjassen, pyjama's en mini-parka's. In huis is een trui iets te veel van het goede. 26 ANNEMART VAN RHEE De tijd dat een hond alleen voor een foto in een grap pig bedoeld pakje werd gehesen, is allang voorbij. Ketens als H&M, Action en Pets Place verkopen volop confec tie voor dieren. Luxere labels als Moncler, Prada, Woolrich en Ralph Lauren storten zich op speciale lijnen die met de seizoenen meebewegen. Dat blijken bestsellers. Zeker nu de hond door de pandemie en het vaker thuisblijven als volwaardig familielid wordt gezien. Wat zijn de trends? En is een aangekleed beest wenselijk? Prijsbewust De aangeklede hond blijkt een hit op sociale media als Instagram en Tik Tok. Zo hebben mopshond Doug the Pug en Jiff the Pomeranian samen 14 miljoen volgers die zich dagelijks vergapen aan de outfits van de be kendste 'petfluencers'. In eigen land hebben we Bram Pom, Pip the Chihuahua en terriër Suki Wuki Wuki die talloze likes scoren met al dan niet gesponsorde, gekleurde dek- jes, pyjama's en bandana's. Je kunt het zo gek maken als je wilt. Een hondenvest bij Action, maatje xs, kost 3,99 euro en bij webshop Alibaba bestel je twee stuks voor 5 euro. Al zijn dat behoorlijk synthetische exemplaren. In het middensegment schaf je bij H&M en Pets Place truien en dekjes aan vanaf 12,99 euro. En dan zijn er nog de dure labels die honder- den euro's voor parka's, pufferjasjes, bodywarmers en badjassen vragen. Outdoormerk Moncler spant de kroon: zijn camouflage 'Poldo Dog Couture' is met 448 euro duurder dan een kinderjas van hetzelfde model. Bij rugpijn en artrose De hondengarderobe lijkt steeds meer op die van de baas, zegt Victoria de Fonkert, die drie jaar geleden haar eigen lijn Furmey World begon. En net als bij haar eigen kledingkeuzes speelt duurzaamheid bij haar hon dencollectie ook een belangrijke rol. ,,Ik ben me erin gaan verdiepen toen ik zag dat mijn poedel het koud had. Dat is niet decadent. Net als wij zijn ook honden geëvolueerd van buiten- naar binnenwezens, waardoor ze last kunnen hebben van rugklachten en artrose. Bescherming is belangrijk. Ik gebruik luxere materialen, zoals alpaca-garen of merinowol voor ka bel- en coltruien. Dat is warm, func tioneel en reguleert de temperatuur. Met mijn ontwerpen speel ik in op de trend dat hondenkleding een ver- 'Sommigen lieten me weten liever kleding voor hun hond te kopen dan voor hun partner' Door hun dunne vacht koelen som mige honden snel taling is van onze eigen outfit. Hon denbezitters vinden het leuk om hun dier hetzelfde aan te trekken als zij zelf aan hebben. Dat idee zie je terug in mijn collectie.'' Daarmee boekt De Fonkert succes: de huisdieren van de bekende Itali aanse reality-familie Ferragni lopen in haar creaties en ook in de straten van Madrid en Tokio zie je haar truien terug. Vanaf 189 euro kan een hond een echte Furmey dragen. ,,Inderdaad een redelijk bedrag, maar mensen zijn be reid een luxe en duurzaam pro duct aan te schaffen. Sommigen lieten mij zelfs weten liever iets voor hun hond te kopen dan voor hun partner." Sla niet door Dierenarts Piet Helle mans, vaak te zien in tv-programma Eigen Huis Tuin, stelt dat sommige honden tijdens de koude, natte maanden kle ding en zelfs schoenen nodig hebben. „Dat zijn de dieren met een dunne, enkele vacht zoals vizsla's, chihuahua's, windhonden of gladharige teckels. Of pups en oudere dieren. Deze bibberhonden kunnen staan rillen wanneer ze bijvoorbeeld op een station of buiten bij een su permarkt te lang stilstaan. In combi natie met regen en wind koelen ze nog sneller af. Ik ben dan voorstan der van functionele kleding. Natuur lijk moet ik soms ook wel glimlachen om grappige outfits met opvallende prints, maar je moet je altijd afvra gen: wat heeft de hond eraan? Een dek met fleecevoering en winddichte buitenkant biedt goede bescherming. Voor sommige honden adviseer ik ook sokjes of schoenen als de straten vol pekel liggen. Met ge voelige poten kunnen ze daar be hoorlijk last van ondervinden. Kleding binnenshuis ontraadt Hellemans. ,,De hond kan dat truitje of shirt niet uit trekken wanneer het te warm is. Bovendien tast dat de functie van de vacht aan: er kun nen kale plekken door ontstaan. Je kunt dan beter voor een fijne, warme lig- plek zorgen waar je dier kan wegkruipen. Ik snap dat hondenbaas jes een compliment over hun dier opvatten als per soonlijk compliment. Ze vormen vaak onderdeel van het gezin. Maar sla niet door en maak er geen mode show van. Honden zijn geen acces soires die je combineert met je hand tas.'' ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 GO - VICTORIA DE FONKERT af. FOTO'S GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 74