a B TSS2 O In de wolken met je smartphone Tactisch spelen en schieten in een kolderverhaal Meer pixels voor je geld 25 HEBBEDINGEN TECH over waar je dat precies doet. Hang je een thermometer op 1,5 meter hoogte, dan meet je de luchttempe ratuur en niet die van de grond. Als wij allebei 8 graden meten, kan dat een totaal verschillende temperatuur zijn. Bij de een is dat dan de tempe ratuur van het houten schuurtje, bij de ander die van de stoeptegels. Overweeg je een windmeter, dan moet je de hoogte in kunnen. Het heeft totaal geen zin om die tussen twee schuttingen te plaatsen, zo'n gadget installeer je idealiter op het dak. Zit er een compleet weerstation bij die windmeter, dan heeft dat con sequenties. Want op 10 meter hoogte meet je een andere temperatuur dan op 1,5 meter.'' De optelsom van al die getallen en grafiekjes op het display ofin de app kan een redelijk ondoorgrondelijke berg data zijn. Hoe moet je die ver volgens duiden? ,,Weerobservatie wordt pas echt leuk als je je erin ver diept", stelt Severin. ,,Pas dan weet je waar die cijfers voor staan. Dus duik lekker in de boeken, volg onze berichten in de krant of lees eens een achtergrondartikel bij Weerplaza. Dan gaan die metingen pas echt leven.'' Dergelijke apparatuur kan minus cule veranderingen in het elektrische veld oppikken. ,,Toen we in het puntje van Noordoost-Groningen de stekker erin staken, hadden we di rect een melding van een bliksemin slag: in Marokko. Zó gevoelig zijn die sensoren.'' Dergelijke staaltjes technisch ver nuft betekenen niet dat Severin zijn neus ophaalt voor de consumenten- apparatuur die in Nederlandse huizen en tuintjes staat opgesteld. Integen deel: de meteoroloog heeft thuis ook een weerstation. ,,Geen professioneel geval, maar gewoon een consumen tenmodel van een paar honderd euro. Functioneert prima. Weer is per defi nitie lokaal, dus met vijftig officiële meetpunten wordt op heel veel plek ken in het land ook niet gemeten. Ik vind alle weertypes leuk, maar vooral als ik ze zelfmeemaak. Het gaat mij niet altijd om de hoeveelheid neerslag die ergens in het land valt; ik wil we ten hoeveel er in mijn tuin valt.'' Hoe plaats je een weerstation en sensoren? Nu zijn weerstations en -sensoren er in allerlei soorten, maten en prijzen. Hoe maak je als amateurweerman of -vrouw de juiste keuze? Severin: ,,De belangrijkste vragen zijn: waarom wil je meten en wat dan precies? Als je wilt weten hoe warm de achtertuin is, dan moet je daar iets ophangen. Vervolgens moet je goed nadenken GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, Hardwareinfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. Het slechte nieuws: NASA heeft geen astronautenjob voor je in de aanbieding. Het goede: de ruim tevaartorganisatie kan jou prima voor een andere belang rijke klus gebruiken en doet een beroep op jouw onder- zoekskwaliteiten. Daar heb je niets anders voor nodig dan een telefoon, de app Globe Observer en goede ogen. De NASA Globe Cloud Challenge vraagt je om om hoog te kijken en de al dan niet aanwezige be wolking te duiden en identificeren. Vanaf de grond ziet die er namelijk anders uit dan hoe de satellie ten die zien. De ver zamelde grondge- gevens zijn belangrijk voor de studie naar klimaatveran dering. De uitdaging loopt nog tot half februari, en dan hoopt NASA op een totaal score van minimaal 20.000 observaties. Globe Observer gratis voor iOS en Android Of Tom Clancy zich in zijn graf zal omdraaien van de nieuwe Rainbox Six? In ieder geval lo pen verstokte fans het risico op een rolberoerte. De bestsel lerauteur werd geprezen om zijn realisme en stopte zijn kloeke thrillers vol met nauw gezette research en militaire hardware. Dat zijn heldhaftige elite-unit ooit nog slaags zou raken met buitenaardse parasieten die het Vrijheidsbeeld slopen, mag dus minstens verrassend he ten. Deze beroerde kolder van Tom Clancy's Rainbow Six Extraction moet je maar niet serieus nemen. Het spel zelf wel, want dat zit aanzienlijk minder stom in elkaar. Het is een vanouds pittig, tactisch schietspel, waarin geduld, plan ning en observatie het verschil maken. Je speelt het samen met drie spelers, maar het kan ook in je uppie. En dat is nog best eng ook. Rainbow Six Extraction voor PlayStation, Xbox en pc €50 (gratis met GamePassabonnement) Leuker kunnen we al die Zoom- en Teams-meetings niet maken, scherper wel. Wil je tijdens het videobellen niet langer een vage indruk maken op collega's of familieleden, dan is een upgrade van je webcam een eerste stap. Trust brengt met Teza een 4K-ca- mera op de markt. Die biedt een aanzienlijk hogere resolutie dan de doorsnee webcam zoals die bijvoorbeeld in de laptop is inge bouwd. Dankzij het meegeleverde ministatiefje heb je ook veel meer de regie over hóe je in beeld komt. Dat is gewoon een kwestie van de camera met de juiste hoek op jouw mooiste kant richten. Je kunt de webcam ook op een monitor klemmen. Met microfoons aan weerszijden hoef je ook geen oortjes in of headset op. De 'privacy shutter' waarmee je het beeld op zwart kunt zet ten, dien je zelf op het apparaat plakken; die op lossing had eleganter gekund. Teza 4K UHD-webcam €100 Het Netatmo Slimme Weersta tion heeft voor binnen en buiten een minimalistische vormgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 73