yèW'iy'Uiiïj mStmtiïM- Zoete aardbeien van de Baron kun je nu al zaaien 23 EIGEN TUIN EERST ROMKE VAN DE KAA Van wol naar trui t r - in onze gekochte truien, van meri- noschapen uit Nieuw-Zeeland en Australië komen. De GOTS-gecerti- ficeerde wol (een kenmerk voor or ganische wol) komt vaak uit Zuid-Amerika. Een klein deel komt uit landen als Schotland en Ierland. Nederlandse schapenwol is (nog) niet geschikt voor truien. ,,Dat komt omdat wij onze schapen voorname lijk houden voor vlees, melk en als grazers'', vertelt Ovinge. „Willen we meer truivriendelijke wol, dan moe ten boeren daar op fokken.'' Overi gens is niet alle wol op het schaap geschikt voor jouw trui. Ovinge: ,,Zo is de vacht rond de poten, buik en achterwerk viezer door ontlasting en het contact met de grond en daarom niet geschikt voor kleding.'' Vroeger werd er nog gesorteerd: de vacht van A-kwaliteit werd geschei den van de slechte stukken. Daarna spinde men zelf de wol en werd daar een trui van gebreid. Dat gebeurt niet of nauwelijks meer. En omdat de prijs zo laag is, wordt er ook niet meer gesorteerd: alles belandt op een grote hoop. ,,Er wordt door de hou ders niet gefokt op bruikbare wol, omdat daar geen vraag naar is. Dat is jammer. We zouden terug moeten naar dat systeem waarbij wol weer de waarde krijgt die het in zich heeft. Wollen kledingstukken dragen mensen jaren; die associatie heeft iedereen met wol. Gelukkig zie je dat het terugkomt. Mensen willen pro ducten die langer meegaan en wol overleeft de tand des tijds.'' II et is februari en nog lang geen lente. Gelukkig; we hoeven nog even niks te doen in de tuin voordat I het tumult van het voor jaar weer aanbreekt. Hoewel, valt er helemaal niets te doen in februari? Welnee, volgens mijn zaaikalender kan en mag er al van alles. Zoals aard beien zaaien in een bakje onder een glasplaat of- iets minder ouderwets en ambachtelijk - onder een stuk vershoudfolie. Aardbeien zaaien? Zaai je die dan? Jazeker, maar dan heb ik het niet over die grote joekels uit de supermarkt, maar over de bosaardbei. Klein van stuk, maar exclusief. En zonder res ten van fungiciden en andere troep. Resten van hoeveel bestrijdingsmid delen waren er ook alweer gevonden op aardbeien? Tien? Twintig? Reden genoeg om ze in je eigen tuin te kwe ken. Als je zaad van bosaardbeien wilt kopen, is er niet veel keus. Sinds jaar en dag wordt er maar één variëteit aangeboden: 'Baron von Solemacher'. Wie die baron was, heb ik nooit kun nen achterhalen. Wel weet ik dat deze aardbei in de hei mat van de baron 'Mo- natserdbeere' wordt ge noemd, een verwijzing naar het feit dat de bos- aardbei een doordrager is: in elke maand van de zomer of herfst vallen er vruchten te oogsten. zaaien in februari is dat je nog hetzelfde jaar kunt oogsten. Niet zo veel dat je de hele buurt van bosaardbeien kunt voorzien, maar toch. Zaai je later in het jaar, dan kun je dat glas plaatje weglaten, maar dan oogst je pas in de zomer van 2023. De meeste aardbeien maken lange ranken, maar 'Baron von Sole macher' doet dat niet. De plant maakt een ordentelijk polletje. Dat maakt deze bosaardbei geschikt voor potten en bakken. Het is een echte terras- en balkonaardbei. Ook in hangmandjes kun je hem planten, want ook daarin wil je geen aardbei die in lange slierten naar beneden hangt. En de smaak? Ik zou me ervan af kunnen maken door te zeggen dat die hemels was, maar dat zegt niets. Laat ik proberen preciezer te zijn. De bos- aardbei is veel aromatischer dan de gewone aardbei. Zowel de smaak als de geur zijn geconcentreerd. De smaak is zoet, maar niet suikerzoet zoals een supermarktaardbei. Eerder zoet en kruidig. En het mondgevoel? Je voelt de vele zaadjes met je tong, het vruchtje is stevig en niet overma tig sappig. Als ik een wijnschrijver was, zou ik ook nog beginnen over bos viooltjes in de nasmaak, maar dat zou gebazel zijn. 'Baron von Solema- cher' in februari en wat dan? In mei, als de plantjes zo groot zijn datje ze kunt beetpakken zonder ze fijn te knijpen, plantje ze uit. In potten, bloembak ken of in de tuin. In de tuin hoefje ze niet op rijtjes te planten. Je kunt ze gewoon als bodembedek ker gebruiken. Als je van truttig houdt, plant je er een randje van. GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 m Op warmetruiendag.nl vind je een patroon en een handleiding voor een zelf te breien warme trui. Wol geschikt maken voor het eindproduct is een arbeidsinten sief traject. Ovinge: ,,Je hebt scheerders nodig die hun vak goed verstaan, zodat je mooie lange vezels overhoudt. Alleen de mooiste kwaliteit ge bruik je voor truien en tapijten. Daarna worden vachten gewassen, dan houd je 50 tot 60 procent van de wol over. Ook het vet, de lanoline, wordt eruit gewas sen en zo houd je pure wol over. Dan wordt de wol gekaard, waarbij alle haren in dezelfde richting worden ge legd en dan gebor steld. Zo blijft er steeds een beetje minder wol over. Hoe fijner je kamt, hoe luxer het product is dat je overhoudt. Dan ga je spinnen en twisten om mooi ga ren te krijgen. Daarna kun je het toepassen.'' It ,*,ït j Jt i Het voordeel van Goed, je zaait V Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. Zt Bosaardbei Fraisier a petits fruits 2. Alpine Strawberry Monatserdbeeren Baron von Solemacher

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 71