Waarom zit er zo weinig wol uit eigen land in onze truien? 'V Met een trui aan en de verwarming wat lager op vrijdag 11 februari, ben je klaar voor Warmetrui- endag, de jaarlijkse actie voor het klimaat. Kijk wel goed wat je aantrekt, want hoe minder wol er in een trui zit, hoe minder warm ze je houdt. r-*L Beroemde soorten 22 Als heel Nederland de ver warming op één dag één graad lager zet, bespaart ons dat 6,3 miljoen kilo CO2, rekenen de initia tiefnemers van Warmetruiendag ons voor. Dat is een hele hoop. En met de huidige energieprijzen is dat ook nog eens prettig voor onze portemonnee. Met een trui aan krijg je het niet snel koud. Dan moet die trui wel voor minstens 60 procent uit natuurlijke wol bestaan, want wol is de warm- houder onder de garens. Daar kan praktisch geen synthetisch garen aan tippen. Als dat al warmte vasthoudt, kan het vocht niet reguleren zoals wol dat kan, waardoor je zo'n be nauwd en muf gevoel krijgt in je trui. Mestkorrels van... wol Als je een nieuwe trui koopt en in het label kijkt, zal zeker bij de goedkope re modellen de merinowol, mohair of 'Wol is ook bacterie- werend, vuilafstotend en zelfreinigend' alpacawol zijn aangevuld met, of ver vangen door, katoen of synthetische garens als polyester, nylon, polya mide en elastaan. Er zit steeds min der wol in truien, terwijl er toch ge noeg wol is. Wie door het Hollandse landschap rijdt, ziet op dijken en in weilanden en natuurgebieden kud des wollige schapen grazen. Welge teld zijn het er zo'n 848.000, van het Drentse heideschaap tot de Texelaar. Die geven met elkaar 1,2 tot 1,5 mil joen kilo wol per jaar. Schapen wor den twee keer per jaar geschoren: in januari of februari als ze de stal in gaan om te lammeren, en nog een keer in de zomer. Toch belandt deze wol nauwelijks nog in onze kleding. Hoe kan dat? ,,Het gros van de Nederlandse wol werd tot voor kort geëxporteerd naar China. En wat over was, bleef in de schuur liggen, omdat er nauwelijks vraag naar was'', vertelt Janne de Hoop (30), mede-initiator van het Hollands Wol Collectief. In dit col lectief zitten ondernemers die de Hollandse schapenwol graag een nieuwe bestemming geven. Sinds de coronacrisis willen ze vol gens De Hoop in China de wol niet meer hebben. „Daarmee zijn de wol- prijzen nog verder gekelderd. Veel schapenhouders in Nederland krij gen nog geen 10 cent per kilo voor witte wol. Voor zwarte wol moeten ze zelfs betalen voor het vervoer. Wij verzamelen de komende tijd al die restpartijen wol, om met verschil lende ondernemers in Nederland toepassingen te vinden. Dat varieert van kleding tot tapijten en interieur bekleding. Er worden zelfs mestkor rels van gemaakt.'' Micron bepaalt de kriebelfactor Reina Ovinge (54) is oprichter van The Knitwit Stable en een van de ondernemers binnen het Hollands Wol Collectief. Met haar boerderij en breistudio in Baambrugge produ ceert zij op een ambachtelijke en duurzame manier wol waarmee ze ook truien breit. Ze heeft zelf kuddes merinoschapen, Texelse schapen en een kruising tussen die twee. Plus een kudde angorageiten, die het mohair leveren. Ovinge roemt de bijzondere eigen schappen van wol. ,,Het is tempera tuur- en vochtregulerend. En omdat er vet - lanoline - in zit, is wol ook bacteriewerend, vuilafstotend en zelfreinigend." Hoe warm en stug de wol is, hangt onder meer afvan de vezeldikte, de micron. Die bepaalt of je heel dikke of heel fijne wol krijgt. ,,Ook bepaalt het de kriebelfactor: hoe meer micron, hoe stugger de wol en hoe meer hij kriebelt. Hoe minder micron, hoe fijner de wol. Dan klapt de vezel op je huid in plaats van erin te prikken. Dat kriebelt niet alleen minder, het voelt ook zachter. Texelse schapen hebben een micron van dik boven de 30, het micron van een meri noschaap is gemiddeld 21.'' De lucht tussen de vezels zorgt ervoor dat de wol iso leert. Het houdt warmte vast. Hoe fijner gebreid, hoe minder lucht er tussen de wolvezels zit en hoe minder warm de trui dan ook is. Die dikke, grofgebreide truien zijn dus ideaal voor koude winterda gen. Omdat wol 60 procent van zijn eigen gewicht aan vocht kan opnemen, krijg je ook niet snel natte zweet plekken, in tegenstel ling tot bij synthetische stoffen of katoen. Daar door koel je ook minder snel af. Ovinge: ,,Niet voor niets dragen sporters graag sportkleding waar wol in zit, of heb je wollen ondergoed als je gaat wintersporten." Een warme trui breien Ga je naar een breiwinkel om wol te halen dan zal de meeste wol, net als X» t - i sWf.T -#r* r#tV - ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 GO SCHAAPJE, SCHAAPJE GEEF ME MOOIE WOL NYNKE VAN SPIEGEL - REINA OVINGE' .f kW/ Alpacawol, zoals de naam al zegt af komstig van alpaca's, bevat geen lanoline, dus is veel droger dan schapenwol. Daarnaast is het ook zachter en warmer. Ook is het antialler- geen, dus voor men sen die niet tegen huisstofmijt kunnen, is een tapijt van alpa cawol geschikt. Mohair komt van angorageiten. Het is eigenlijk geen wol, omdat het geen 'schubben' heeft. Toch is mohair net zo warm als scha penwol, maar fijner. De zachtste mohair komt van jonge geiten. Kasjmier komt van kasjmiergeiten. Hun vacht heeft een on dervlies dat heel zacht en warm is, omdat de geit vooral in berggebieden zo als de Himalaya leeft. De ondervacht wordt eruit geborsteld, dus niet geschoren. Daar komt per geit maar 150 gram per jaar vanaf. Het is daarom een van de duurste soorten wol. Merino komt van merinoschapen, echte wolschapen. Het is heel fijne wol, veel zachter dan van een Texels schaap. Een merinoschaap levert zo'n 3,5 kilo wol per jaar, goed om zo'n drie tot vier truien mee te breien. f. i 'N* M f'A iF( A M 1 f* ~- MV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 70