klimaatonderzoek Wat zegt de wetenschap y vaii Nederland De weg vinden zonder kaart of Google Maps, dat kun je trainen Eureka! Dierproef is niet de beste weg Man denkt het beter te kunnen, terwijl vrouw zich onderschat 'Bizar dat wij zo jong at op het meest afgelegen continent zijn geweest voor onderzoek' terij beter isoleren, misschien wel verwarmen of we gebruiken an dere technologie. Alle componen ten gaan we keer op keer verbete ren." Er is al een 3D-ontwerp van het voertuig. ,,Maar, zegt Hulscher, ,,dat zal zeker veranderen. Die schets is nu een jaar oud en we hebben vastgesteld dat sommige aspecten onhandigjzijn." Het zal nog jaren duren voordat de rover over de Zuidpool rijdt. ,,Als we al les op technisch gebied hebben ge perfectioneerd moeten we vervol gens op Antarctica laten zien dat het voertuig prima functioneert. Dan moeten we wel hebben vol daan aan alle strenge regelgeving die in het Verdrag van Antarctica is vastgelegd. Vergeet ook niet dat ons team elk jaar verandert. Er gaan mensen weg, er komen er bij'', zegt projectleider Hulscher. Papiertje Staat het tweetal straks nog bij de eerste proefrit? ,,We willen allebei graag betrokken blijven bij dit pro ject. Maar we hebben ook nog onze studie. Op een gegeven mo ment moeten we ons papiertje ha len. Misschien kunnen we blijven meewerken in een adviserende rol of als lid van een subteam, maar niet in de leidende functies die we nu hebben. Ik kan het in elk geval moeilijk loslaten'', voegt Hulscher eraan toe. Mannens denkt er net zo over: ,,Het begint je eigen project te worden.'' Zijn ze nu ook besmet met het 'Zuidpoolvirus', die chro nische dwang om terug te keren? ,,Ik ben al aan het rondvragen of ik enkele maanden op een onder- zoeksstation kan werken. Ik wil zeker terug'', zegt Mannens. De een weet op vakantie moeiteloos de weg te vinden in een doolhof van kleine steegjes. De ander kan na drie keer een route gelopen te hebben nog steeds niet zonder plattegrond of smartphone. Hoe komt dat? ,,Als we ergens naartoe gaan of er gens binnenkomen, maken we in ons hoofd een mentale platte grond'', legt neuropsycholoog Ineke van der Ham (Universiteit Leiden) uit. ,,Dat is zeker geen bouwkundige tekening, maar het is jouw weergave van hoe deze omgeving eruit ziet." Hoe gede tailleerd en nauwkeurig zo'n plat tegrond is, kan per persoon sterk verschillen. ,,De hippocampus is een hersengebied dat hier een be langrijke rol in speelt. Het bevat cellen die zich bezighouden met ruimtelijke informatie. Specifieke groepjes cellen gaan aan het werk als je een bepaalde kant op gaat. Deze cellen helpen ons de omge ving goed te begrijpen, zodat we in staat zijn om in ons hoofd zo'n plattegrond te maken.'' Om te laten zien hoe belangrijk dit hersengebied is, noemt Van der Ham het voorbeeld van taxichauf feurs in Londen. ,,Als je in Londen taxichauffeur wilt worden, moet je alle wegen, straten en steegjes in de stad uit je hoofd kennen. En dat zijn er nogal wat: ruim 26.000! Deze taxichauffeurs hebben alle maal drie jaar geblokt om al die wegen te kennen. En wat hebben onderzoekers ontdekt? De hippo campus is bij deze mensen groter dan bij mensen die géén chauffeur zijn. Je kunt de hippocampus dus ook trainen. Het omgekeerde geldt ook: zodra taxichauffeurs met pensioen gaan, krimpt de hippo campus weer iets.'' Van der Ham krijgt vaak de vraag of mannen nou beter zijn in navigeren dan vrouwen. Om daar het antwoord op te vinden deed ze onderzoek onder ruim tiendui zend Nederlanders. Het resultaat: mannen en vrouwen doen nauwe lijks voor elkaar onder. ,,Toch zien we ook verschillen", zegt de neuropsycholoog. ,,Mannen den ken namelijk dat ze het beter kun nen, terwijl vrouwen zichzelf juist onderschatten. Een ander verschil is de strategie die mannen en vrouwen meestal gebruiken om de weg te vinden. Mannen gebruiken vaker abstracte informatie als 'na 100 meter rechtsaf en dan een scherpe bocht'. Vrouwen richten zich meer op herkenningspunten, zoals: 'linksaf bij de bibliotheek en dan rechts bij de hoge flat'.'' Voor iedereen geldt dat navige ren lastiger wordt naarmate de leeftijd omhooggaat. Van der Ham: ,,De hippocampus krimpt duide lijk na je 50ste en daarmee ook ons vermogen om mentale plattegron den te maken. Toch scoren 50-plussers niet op alle vlakken slechter. Als het gaat om inschat ten welke locaties dichter bij el kaar liggen, doen zij het juist het beste. We weten het niet zeker, maar mogelijk komt het doordat zij vroeger nog met een kaart, stra tengids, of geprinte routeplanner in de auto hebben gezeten. Mis schien beschermt dat toch een beetje tegen veroudering.'' Een goede reden om jezelf uit te blij - ven dagen en eens een keer niet met Google Maps of tomtom op reis te gaan. Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Cyrille Krul (51), lector Innovative Testing in Life Sciences Chemistry bij Hogeschool Utrecht. ,,Toen ik studeerde, had ik het idee dat ik ooit arts wilde worden. Uiteinde lijk wilde ik niet zozeer zieke mensen beter ma ken, maar begrijpen waarom mensen eigenlijk ziek worden. Zaken als schade aan het dna en het ontstaan van kanker vond ik heel interessant. Het was ergens eind ja ren 90, ik was aan het pro moveren bij diergenees kunde in Utrecht en deed onderzoek naar de inter actie tussen voedingsmid delen. Ik keek specifiek naar de bescherming van thee tegen het ontstaan van dna-schade. Daar ge bruikte ik methoden voor in reageerbuizen en uit- eindelijk een muizenstu die om het te bewijzen. Dat was niet alleen heel complex, maar eigenlijk onmogelijk. Muizen drin ken namelijk geen thee. Daarom voegde ik suiker toe, moest ik controle groepen in het leven roe pen en op het laatst vroeg ik me oprecht af welke re sultaten nu waar waren. In mijn optie niet het dierexperiment. Toen het journal waarin we het onderzoek wilden publiceren met het ver zoek kwam extra dier proeven te doen, zag ik het licht: ik besefte dat de dierproef niet de gouden standaard is. Dat werd de rode draad in mijn hele carrière. Wetenschappe lijk gezien kan ik uitleg gen dat de fysiologie in de darm van de muis anders is dan bij de mens en dus kun je nooit bewijs leve ren met een dierexperi ment. We moeten naar andere modellen toe die dichter bij de mens staan en die je beter naar de mens kunt vertalen. De beslissing om dat te doen was een opluchting, maar zeker in die tijd had ik erg het gevoel dat ik tegen de stroom in aan het zwem men was. En ja, ik denk dat we ooit naar een dier- proefvrije samenleving gaan. Vraag me alleen niet precies wanneer.'' - Jim Jansen GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 Oscar Mannens (20) Ewout Hulscher (23) FOTO SHUTTERSTOCK MARIDAV DOOR MERLE RUIJGROK ®Kijk op de site bij /wetenschap Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewStientïSt en met U

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 67