met eigen belang Onder politici Ambtenaren zó moe dat bericht over 'groene vinkje' is vergeten m Bij enkele ministers vormen zich al wallen onder de ogen 17 President Vladimir Poetin van Rusland. r - v: Premier Mark Rutte. De Britse premier Boris Johnson. straffe taal: ,,Wij staan pal voor jul lie vrijheid." OfViktor Orban, die ondanks het EU-lidmaatschap van Hongarije graag aan de goede kant van Poetin blijft staan en hoopt op een lucratieve gasdeal. En natuur lijk Duitsland, dat vanwege econo mische belangen (gas!) tegen een harde aanpak van Moskou is, maar toch Kiev wil steunen en dan maar een lading helmen stuurt. Kortom: ieder heeft zo zijn eigen benadering van een probleem dat eigenlijk gezamenlijk aangepakt zo moeten worden. ,,Maar", zegt Hanegraaff, ,,dat wil niet zeggen dat er helemaal niks gebeurt. Je weet namelijk nooit wat er zich achter de schermen afspeelt. Er zijn op dit moment misschien wel duizenden diplomaten bezig om scenario's in elkaar te draaien die een uitweg kunnen bieden. Zij vormen een eigen gemeenschap, kennen elkaar goed en gaan op een andere manier met elkaar om dan hun politieke bazen. Die gaan uit eindelijk onderhandelen op basis van al dat voorbereidende werk." Het is zo ingewikkeld allemaal, verzucht Hanegraaff nog eens. In brede zin kan dit conflict nog jaren voortslepen. ,,Maar ik vermoed dat ze verder zijn dan wij misschien denken. Er is nu ook wel een snelle doorbraak nodig. Hoe langer je dreigt en niks doet, hoe zwakker je wordt. Dat weet Poetin ook. Dus hij zal ook moeten gaan bewegen." Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: de wittebroodsweken zijn al snel voorbij voor Rutte IV. Pas vier weken geleden trad de nieuwe bewinds- ploeg aan. Iedereen straalde toen nog. Inmid dels vormen zich bij de eerste ministers al donkere wallen onder de ogen. Want na een eerste week vol 'verdiepingssessies' met ambtenaren over wat er speelt op de ministeries bleek al snel dat veel problemen zijn blijven liggen uit de vorige periode. Zo moest de nieuwe minister van Volkshuisvesting Hugo de Jonge deze week de invoering van de zogeheten Omgevingswet uit stellen. Opmerkelijk, want die wet is al zes jaar geleden aangenomen door de Eerste Kamer. Sindsdien is de inwerkingtreding keer op keer uitgesteld omdat het domweg te ingewikkeld blijkt. ,,Het verbaast me wel dat het nog steeds niet gelukt is'', zegt oud-minister Melanie Schultz, die de wet destijds maakte. ,,Dood- zonde ook. De wet maakt het veel makkelijker iets te bouwen. Zeker nu er zo veel huizen bij moeten komen, is het belangrijk dat de re gelgeving simpeler wordt.'' Het bouwen van 100.000 wonin gen per jaar is een van de beloftes uit het coalitieakkoord. Het Plan bureau voor de Leefomgeving waarschuwde al dat dat niet lukt dit jaar, door een tekort aan perso neel en materiaal. En nu de wetge ving ook niet simpeler wordt, kan De Jonge zijn borst natmaken. De Omgevingswet werd in het eerste kabinet-Rutte aangekon digd als hét ei van Columbus. Weg met alle stroperige bouwprocedu- res. Een nieuwe wet zou niet al leen 26 andere wetten vervangen, maar ook 60 algemene maatrege len van bestuur terugbrengen tot 4 en 75 ministeriële regelingen tot één. Nadat Schultz in Rutte II de Omgevingswet door het parle ment had gekregen, bleek het in gewikkelder dan gedacht om alle computersystemen van het Rijk, provincies en gemeenten op el kaar af te stemmen. ,,We wisten dat het complex was'', zegt Schultz. Toen al waren er grote zorgen over de ict. ,,Aller- lei bestuurslagen gingen naar el kaar kijken en ruziën over de kos ten.'' De Jonge hoopt nu dat de wet uiterlijk 1 januari 2023 in wer king treedt. Maar wie denkt dat de Omge- vingswet een bestuurlijke chaos is, moet eens langsgaan bij staats secretaris Marnix van Rij (Belas tingen). De hoogste rechter zette vlak voor de beëdiging van dit ka binet een streep door de vermo- gensrendementsheffing. De fiscus gaat er nu van uit dat spaarders rendement maken op hun spaar geld en belast dat, maar dat is met de huidige lage rente onterecht. Van Rij moet nu spaarders com penseren én als de wiedeweerga op zoek naar een alternatief om te voorkomen dat de rijksbegroting met een enorm gat zit. En dat is niet zo simpel. De Belastingdienst kan een simpel voornemen als de btw-verlaging op groente en fruit de komende tijd al niet uitvoeren omdat het bij de dienst kraakt in alle voegen en kieren. „Wat heeft u veel op uw bordje'', verzuchtte Groen Links-Kamerlid Senna Maatoug woensdag tegen Van Rij. Of neem het coronabeleid. Het vorige kabinet kon rekenen op medewerking van de Tweede Ka mer, maar de nieuwe minister van Volksgezondheid Ernst Kuipers merkt dat partijen in de Kamer niet meer zo veel geduld hebben met de aanpak van het kabinet. Deze week moest Kuipers het om streden plan terugtrekken om on gevaccineerden te kunnen weige ren in de horeca (2G). En dan lopen Kuipers' ambtena ren na twee jaar coronacrisis ook nog eens op hun tandvlees. Er was veel woede afgelopen week omdat 540.000 gevaccineerden hun groene vinkje in hun coronatoe gangsbewijs dinsdag van de ene op de andere dag verliezen, omdat ze (nog) geen boosterprik haal den. Niemand die het wist. Kui pers verweerde zich door te stellen dat het in een Kamerbrief had ge staan. Maar de burger was even vergeten in de communicatie. Een ambtenaar wijt het aan de ex treme drukte. „Het is eigen lijk al de hele pandemie zo. Er gebeurt zó veel zó snel achter elkaar, dat dit soort dingen er soms tussendoor schiet. Ik denk dat er echt niet is nagedacht over de communicatie." Overwerkte ambtenaren, weerbarstige praktijk, ondeug delijke wetten, een niet-slui- tende begroting en een bokkige Kamer: er zijn kabinetten onder zonniger omstan digheden uit de startblokken ver trokken. GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 Oekraïne FOTO AP FOTO EPA FOTO SEM VAN DER WAL ANP Kazachstan Oezbekistan Kirgizië Azerbeidzjan Tadzjikistan Armenië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65