Onderhandelaars zitten aan tal van verschillende tafels, ieder 16 Het lijkt wel alsof er op dit moment overal en door iedereen wordt onderhandeld over de crisis rond Oekraïne. Wordt er niet te veel gepraat, door te veel mensen op te veel podia? ,,Hoe langer je dreigt en niks doet, hoe zwakker je wordt.'' MARK VAN ASSEN Kijk, daar is Viktor Or- ban, op weg naar Mos kou. De premier van Hongarije gaat praten met president Poetin. Die heeft dan nog maar net gedag gezegd tegen zijn Franse collega Emmanuel Macron, die al voor de tweede keer aan de telefoon hing. Ongeveer tegelijkertijd heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Antony Blinken een onderonsje met zijn Russische ambtsgenoot Sergej Lavrov. Intussen zien we dat de Britse premier Boris Johnson het vlieg tuig neemt naar Kiev, de hoofd stad van Oekraïne. Hij gaat daar praten met president Volodimir Zelenski. Johnson had eigenlijk ook een telefoontje uitstaan met Poetin, maar moest dat uitstellen vanwege het spoeddebat over zijn coronafeestjes in het Lagerhuis. Helaas hoefde het toen niet meer - de Russische leider wordt niet graag aan het lijntje gehouden. In Kiev zijn dan ook onze premier Mark Rutte en minister van Buitenlandse Zaken Wopke Hoek stra, een delegatie van het Euro pees parlement, vicevoorzitter van de Europese Commissie Valeris Dombrovskis en de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en Duitsland. En ineens horen we dat ook de Turkse president Recep Tayyip Erdogan het vliegtuig naar Kiev neemt. Tot zover een beperkt overzicht van slechts de afgelopen week. Vlam in de pan Het is natuurlijk goed dat er nog steeds gepraat wordt: het is al maanden crisis en een oplossing is dringend gewenst. Aan de ene kant van de grens tussen Rusland en Oekraïne zijn 100.000 Russi sche militairen 'aan het oefenen', terwijl aan de andere kant een fors kleiner en minder goed uitgerust Oekraïens leger wacht op wat ko men gaat. Er is tot nu toe nog niks gebeurd, maar als de vlam in de pan slaat, kunnen de gevolgen enorm zijn. Niet alleen voor Oekraïne, dat al eerder onprettige ervaringen had met Rusland, maar ook voor Rusland zelf, de buurlan den en de internationale verhou dingen in het algemeen. Je zou je tegelijkertijd ook de vraag kunnen stellen of er niet te veel gepraat wordt, door te veel mensen en op te veel podia. De eerste week van serieuze onder handelingen (halfjanuari) zijn daar een mooi voorbeeld van. Ach tereenvolgens zaten eerst Rusland en Amerika met elkaar om de tafel in Genève, daarna de dertig Navo-lidstaten in Brussel en ver volgens in Wenen de 57 landen die zijn aangesloten bij de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). Dat zijn dus tientallen landen, met allemaal verschillende belangen, die in wis selende samenstellingen een op lossing zoeken die goed is voor het algemeen belang. ,,Puur effectief is dit ongeveer het slechtste wat je kunt doen", zegt Marcel Hanegraaff, politico loog aan de Universiteit van Am sterdam. Hij is onder meer gespe cialiseerd in internationale onder handelingen. ,,Bij dit soort ge sprekken is het zaak eenheid uit te stralen. Dat is een manier om je macht te tonen. En hoe machtiger je bent, hoe sterker je positie. Aan de andere kant: dit is zo'n ver schrikkelijk complex probleem. Er zijn zo veel partijen bij betrokken. Je moet bijna wel op verschillende tafels onderhandelen. Helaas gaat dat altijd ten koste van de effecti viteit. Daarom gebeurt er op de korte termijn zo weinig." Wat het allemaal nog ingewik kelder maakt, zijn de (historische) gevoeligheden en elkaar overlap pende samenwerkingsverbanden in de wijde regio: zie de grote kaart hierboven. Oekraïne maakte vroe ger deel uit van de Sovjet-Unie en lonkt nu naar het Westen, tot groot chagrijn van Rusland. De Oost-Europese landen die nu bij de Europese Unie horen, waren decennialang lid van het War schaupact en zoeken nog steeds op hun eigen manier naar een goede verhouding met Rusland. De lan den op de westelijke Balkan willen dolgraag bij de EU, maar een lid maatschap is nog ver weg. Voor sommige is dat een reden om de deur open te zetten voor Moskou. Dus waar ligt hun loyaliteit? Dan zijn er ook landen die geen lid zijn van de Navo, maar dat wel willen worden of er in elk geval geen ru zie mee willen hebben. Zij zijn aangesloten bij het zogenaamde Partnerschap voor de Vrede. Een paar van die landen, waaronder Armenië, Kazachstan en Kirgizië, zijn tegelijkertijd echter ook lid van de door Rusland aangevoerde Collectieve Veiligheidsverdragor- ganisatie (CVVO), bedoeld als te genhanger van de Navo. Eigenbelang Probeer in dit mijnenveld maar eens te werken aan een gezamen lijk doel. ,,Dat zou zijn dit geval moeten zijn: de-escalatie van de crisis in Oekraïne", zegt Hane- graaff. ,,Maar intussen heeft zo on geveer iedereen ook een sterk ei genbelang. Je zult Rutte bijvoor beeld geen krachtige uitspraken horen doen tegen Poetin. Daar is hier geen steun voor in de pu blieke opinie, en bovendien weet hij dat Poetin terug kan slaan via de gasprijzen. Emmanuel Macron slaat dan weer wel hard op de trom, maar die wil graag een lei dersrol in Europa en heeft binnen kort presidentsverkiezingen." Dan is er ook nog Boris Johnson. Die wil net als Macron graag een hoofdrol in Europa, en kan boven dien best wat afleiding gebruiken van zijn binnenlandse beslomme ringen. Hij is in Oekraïne met een fors (militair) hulppakket en ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 GO IJsland Groenland Canada VERENIGDE STATEN Finland Noorwegen Ëstlandi RUSLAND [Letland Denemarken iLitouwen' Belarus Polen Duitsland Oekraïne Slowakije Frankrijk Hongarije Roemenië Kroatië Bulgarije Spanje Griekenland Verenigd I Koninkrijk Navo Partnership for Peace, geen lid, wel samenwerking EU Europese economische ruimte. Geen EU-lid, wel toegang tot de interne markt 0402 2022 MARK REIJNTJENS Voormalige Sovjet-Unie OVSE: (Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa): alle getoonde landen Navo (aangevoerd door de VS) CVVO (Collectieve Veiligheidsverdragorganisatie, aangevoerd door Rusland) Landen die klaargestoomd worden voor EU-lidmaatschap Samenwerking met EU, maar geen kandidaat voor lidmaatschap Voormalig Warschaupact e In een mijnenveld praten over

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 64