Bij grote webwinkels neemt het aantal externe verkopers toe, amazon 14 onveilige producten ontvangen. Blijkbaar vertrouwen ze de boel zelf ook niet. Zo schrijft het Ame rikaanse Wish: 'De links die door jullie krant zijn gevonden worden van ons platform verwijderd en we zullen blijven zoeken naar ma nieren om te voorkomen dat zulke producten opnieuw worden aan geboden.' AliExpress spant de kroon. De Chinese website ziet zich genood zaakt bijna vijftig producten van de website te halen naar aanlei ding van dit onderzoek. Toch stelt AliExpress ook zelf 'regelmatig' de productwaarschuwingen in Eu ropa na te lopen. Op papier is ook dat uitstekend geregeld. AliExpress en concurren ten zoals Amazon, Bol.com, Joom en Wish ondertekenden allemaal een overeenkomst met de Euro pese Commissie. Daarin staat dat meldingen op Safety Gate nauw lettend worden gevolgd. Hoe kan het dan toch nog mis gaan? Ten eerste zeggen vrijwel alle winkels in hun reacties dat de veiligheidswaarschuwingen nogal eens onduidelijk zijn. Daar hebben ze een punt. Zoals gezegd zijn de producten waarvoor toezichthou ders waarschuwen dikwijls merk- loos of niet voorzien van codes. Ook wordt hetzelfde artikel soms onder verschillende merknamen verkocht. Zie dan maar eens te achterhalen of zo'n product óók te koop is in jouw webshop met mil joenen producten. Externe verkopers Maar er is meer dat de webshops parten speelt, ook al zwijgen zij daarover in hun statements. Het aantal externe verkopers neemt al maar toe. Grote webwinkels zijn steeds vaker een marktplaats ge worden; een platform waarop an dere bedrijven hun spullen kwijt kunnen. Al die aanbieders en hun (snel wisselende) producten moe- ten in de gaten worden gehouden. Op het Nederlandse Bol.com bieden inmiddels 47.000 externe verkopers hun spullen aan. Van de 34 miljoen artikelen in het online- warenhuis wordt zo'n 60 procent door deze groep verkocht. Een minderheid van alle artikelen komt dus nog van Bol.com zelf. Tussen de externe verkopers zitten ook jongens en meisjes op een zol derkamer, die hun product mis schien wel bij het (doorgaans goedkope) Chinese Alibaba heb ben ingekocht. Sterker nog: op YouTube staan allerlei filmpjes die demonstreren hoe je op die manier snel veel geld kunt verdienen. ,,In mijn casestu die laat ik je precies zien hoe ik binnen één maand meer dan 30.000 euro weet om te zetten door middel van het verkopen op Bol.com", zegt één van de youtu- bers voordat hij uitlegt hoe je op Alibaba moet inkopen. Consumenten die een Chinese webshop mijden omdat zij vrezen voor de kwaliteit, lopen dus de kans via Bol.com alsnog diezelfde artikelen te ontvangen. Maar dan tegen een hogere prijs. Vaak wordt beweerd dat het risico van gevaar lijke producten vooral van web shops buiten de Europese Unie komt. De Nederlandse overheid lanceerde in 2019 zelfs de cam pagne 'Laat je niet inpakken!' Daarin werd specifiek gewaar schuwd voor het bestellen van spotgoedkope producten bij web sites van buiten de EU. Die zouden onveilig kunnen zijn. Maar bestel len bij een Europese webshop is blijkbaar óók geen garantie dat iets veilig is. Is Bol.com blij met verkopers die hun spullen van Chinese websites halen? Een woordvoerder ant woordt diplomatiek pas blij te zijn als de klant blij is. Voorwaarde is natuurlijk dat de producten veilig zijn. Dropshipping accepteert Bol. com niet. Bij dropshipping plaatst een verkoper ingekomen bestellin gen rechtstreeks door naar een an dere webshop. Die andere web shop stuurt de bestellingen linea recta naar de klant. Dus dropship- pers hoeven de producten die zij verkopen niet eens zelf op voor raad te hebben. Bij Bol.com moe ten verkopers dat wel. Maar dat er Bol.com-verkopers zijn die hun voorraad op goedkope Chinese websites hebben ingeslagen, daar is volgens de woordvoerder niets tegen te doen. ,,Ondernemerschap waarbij artikelen worden inge kocht en weer doorverkocht is een gangbare manier van zakendoen." Rammelaar Wie via een verkoopplatform iets koopt, moet ook als het misgaat vaak bij de externe verkoper zijn. Zo koopt deze krant bij V&D een rammelaar van het merk Clemen- toni die eerder werd teruggeroe pen. V&D, bekend van de ter ziele gegane warenhuizen, blijkt in middels enkel een platform voor andere onlineverkopers. Zelf ver koopt het niets. Wel zegt het be drijf zijn externe verkopers zorg vuldig te screenen. De rammelaar wordt geleverd door PartytentenDiscounter. Dat bedrijf op zijn beurt wast zijn han den in onschuld, op de vraag waarom een onveilig product is verkocht. ,,Dan moet je bij Cle- mentoni zijn, die hebben het ge maakt. Wij hebben niet gehoord dat het is teruggeroepen." En fa brikant Clementoni zegt dan weer dat alle directe afnemers over de terugroepactie zijn geïnformeerd. ,,PartytentenDiscounter is geen directe klant." Vermoedelijk zijn de rammelaars dus via een of meer andere bedrijven bij Partytenten- Discounter terechtgekomen. De (mogelijk) onveilige produc ten die deze krant bij Bol.com aan trof, kwamen óók allemaal van ex- ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Wish HORLOGE Franse autoriteiten waar schuwden voor dit horloge omdat zij er een ontoelaat bare hoeveelheid lood en vrij komend nikkel in aantroffen. Daarna was onder meer bij webshop Wish, afgaand op de foto's, exact hetzelfde klokje nog te koop. ENKELBANDJE In dit merkloze enkelbandje op Wish vonden de Fransen te veel lood, maar op allerlei andere websites kon exact hetzelfde bandje (voor zover op foto's valt te controleren) nog worden aangeschaft. Al leen al op Amazon boden zes verschillende verkopers het aan, voor prijzen tussen de 2,61 en 57,53 euro. m j* rf» «F A Sm at Ah 9 q A 9 8 s HEADSET Zweden vond in de oorkus sentjes op deze headset te veel DEHP, een weekmaker die de gezondheid schaadt. Maar dezelfde headset (zelfde merk en typenummer) werd daarna bij onder meer Wish nog gevonden. SPEELGOEDKRAB De Belgische toezichthouder liet deze speelgoedkrab van Amazon verwijderen omdat er een klein onderdeel vanaf kan komen waarin kinderen kunnen stikken. Bovendien is een bijgeleverd trekkoordje zo lang dat kinderen het om hun nek kunnen wikkelen. Opvallend genoeg trof deze krant ogenschijnlijk identieke krabjes óók op Amazon later toch weer aan, bij drie ver schillende verkopers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 62