Onveilige spullen na afkeuring nog vaak te koop op internet Lader: kans op elektrische schok 13 Van gevaarlijke rammelaars tot stekkers die een elektrische schok kunnen geven. Online zijn producten die door toezichthouders van de markt werden gehaald tóch nog te koop, ook bij bekende winkels als Bol.com asne Dit geloofje toch niet?" klinkt het uit de werk plaats van Peter Cop- pes. De gerenommeerde tech nisch onderzoeker heeft een be vriend elektrotechnicus gevraagd met hem mee te kijken. Samen staan ze gebogen over een open gemaakt stekkerblokje. Deze krant heeft het ding besteld via Bol.com. Het gaat om een zogehe ten USB-oplader die je in het stopcontact kunt stoppen, om er vervolgens drie USB-kabels tege lijk in te pluggen. ,,Je bent opgelicht", concludeert Coppes al na de eerste meting. Het ding levert veel minder stroom dan beloofd. Ook al zijn er drie USB-uitgangen, zelfs één mobiele telefoon zal met dit stek- kertje maar langzaam opladen. Vervelend, maar nog niet onveilig. Echt erg wordt het pas als de mannen de stekker minutieus hebben ontleed. Wat blijkt? Aan vijf normen uit de bepalingen te gen 'aanrakingsgevaar' voldoet het stekkertje niet. Daardoor lo pen gebruikers risico op een elek trische schok. ,,In Nederland ster ven jaarlijks ongeveer 25 personen als gevolg van een elektrische schok", zullen de mannen er in hun rapport fijntjes bij vermel den. In het 22 pagina's tellende verslag staan nog veel meer zaken die niet deugen aan dit stekkertje. Zo staat er géén informatie over de fabrikant op en ontbreekt een CE-markering, die aanduidt dat het voldoet aan Europese eisen. Terwijl deze krant toch echt via het Nederlandse Bol.com twee stuks bestelde. Ze werden gele verd door zogeheten verkooppart ners van het onlinewarenhuis. De krant kwam de USB-laders op het spoor tijdens onlinespeur- werk naar onveilige spullen. We kenlang werd voor die zoektocht de website Safety Gate doorgespit. Dat is een database met product waarschuwingen van toezicht- houders uit heel Europa. Van shampoos met kankerverwek kende stoffen tot stofzuigers die kunnen ontploffen. Per week ver schijnen wel veertig nieuwe waarschuwingen in het systeem. Ook de Nederlandse Voedsel en Waren Autoriteit (NVWA) plaatst meldingen in de database. De ene keer moet iets worden te ruggeroepen bij consumenten. De andere keer volstaat het uit de handel halen van een artikel. Dankzij Safety Gate kunnen toezichthouders ook op eikaars meldingen reageren. Heeft bijvoorbeeld Duitsland een gevaarlijk apparaat ontdekt? Dan moet de NVWA controle ren of hetzelfde ding ook in Ne derland wordt verkocht. Op pa pier is het systeem waterdicht. In de praktijk niet. Integendeel, blijkt uit de zoektocht. USB-stek- kertjes zoals hierboven beschre ven werden in Frankrijk al eerder van de markt gehaald. De Franse NVWA kwam soortgelijke exem plaren tegen bij webshop Wish en constateerde dat er risico was op een elektrische schok. Wish moest de stekkers van de site af halen. Zonder verpakking Intussen bleven ze op Bol.com dus staan. Al is niet met zekerheid te zeggen of het exact dezelfde stekkers zijn. De via Bol.com be stelde exemplaren komen zonder verpakking in een envelopje. Op de stekkers zelf staat ook niets. Na vragen van deze krant haalt Bol.com de USB-laders alsnog van zijn website. Achteraf hadden de alarmbellen misschien al moeten rinkelen toen een klant onder het artikel op Bol.com de volgende re censie schreef: 'Het gebruik van deze USB-multilader eindigde op dag 1 met een steekvlam en alge mene kortsluiting. Het toestel ontplofte Maar er zijn, in allerlei webwin kels, nog veel meer producten te koop die eerder van de markt zijn gehaald. Van speelgoedinstru- «30HVH0 mentjes die gehoorschade en ver stikkingsgevaar opleveren tot een horloge waar een ontoelaatbare hoeveelheid lood en nikkel in zit. Of tuingereedschap voor kinde ren waarin het kankerverwek kende chroom-6 is aangetroffen. Van alle producten waarover de afgelopen maanden waarschu wingen verschenen, kunnen we er zo'n 120 in onlinewinkels te rugvinden. Al verdient dat getal een slag om de arm. Lang niet al tijd is vast te stellen dat het om exact dezelfde producten, uit de zelfde fabriek, gaat. Zo ontbreken geregeld product- of serienum mers om dat te controleren. Ook zijn artikelen soms merkloos, zo als de genoemde USB-stekkers. Zeker is dat de afbeeldingen bij de productwaarschuwingen exact overeenkomen met de gevonden producten in webwinkels. Enkelbandje Een exemplarisch voorbeeld is een enkelbandje dat door de Franse autoriteiten op webshop Wish werd aangetroffen. In het ding werd lood gevonden. Maar een merk of nummer wordt in de waarschuwing niet vermeld. Al leen een foto. Wanneer we daar mee verder zoeken, vliegen de treffers ons om de oren. Alleen al bij webwinkel Amazon komen we het bandje minstens zes keer te gen. Dat wil zeggen: zes verschil lende verkopers bieden het sie raad via Amazon aan. Steeds zien we exact hetzelfde enkelbandje, met dezelfde kleuren en dezelfde bedeltjes. Zelfs de zongebruinde voet van het model dat het bandje draagt is vrijwel overal hetzelfde. De merknamen variëren van 'GY- DYHD' tot 'LYsng'. Ook saillaint: de prijzen voor hetzelfde bandje lopen uiteen van van 2,61 tot 57,53 euro. Op één en dezelfde website. Hoe moet je nu weten welk van al die bandjes veilig is? Op die vraag komt van Amazon geen antwoord. De enkelbandjes ver dwijnen van de website, net als een aantal andere producten waarvoor de krant aandacht vraagt. Amazon zegt dat het al be zig was met onderzoek naar deze producten voor we aan de bel trokken. Verder laat het weten dat het veiligheid van producten heel belangrijk vindt en van alles doet om die te waarborgen. Dat laatste schrijven ook de an dere internetwinkels in state ments die we krijgen. Vrijwel al lemaal grijpen zij meteen in nadat ze onze lijsten met (mogelijk) GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 Met één muisklik in huis: de levensgevaarlijke stekker Onder meer via Bol.com werden USB-laders verkocht die precies lijken op exemplaren die eerder van de markt zijn gehaald. Deze krant bestelde er twee en liet deze onderzoeken (foto onder). Con clusie: gebruikers lopen risico op een elektrische schok. RICHARD CLEVERS Klussen Elektra Stekkers Rechte s Oplaadstekker - Oplader - Adapter- 3 USB poorten - Fast Charger - Meikr Werkloos I 1,0/5 (2 reviews] I Aantal artikelen in verpakking Of bespaar 50% op de stuksprijs als je er 4 koop Lfiterïijk is januari in huis (T) Products Q i. x kopen 618,00 13% koning sx koper» C 24.00 .CC winkelwagen Bestellen en betalen via boI.com Gratis verzending door Nabo-Product 30 dagen bedenktijd Wettelijke garantie via Nabo-Product; LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 61