Saskia Noort We willen allemaal de veilige nacht terug Dierenmens Doktersvis wordt vegetariër Sommigen van ons valt het al niet meer op dat ze als wandelende tournedos worden gezien In vismeel kan van alles zitten, zelfs gemalen haai 12 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt wee op de drie jonge vrouwen tussen de 12 en 25 jaar wor den weleens lastiggevallen op straat. Zet een groep vrou wen bij elkaar, van willekeurige leeftijden, en allen hebben deze ervaringen, naast ongewenste handen, eenzijdige ver sierpogingen en zelfs aanrandingen en verkrachtingen. Terwijl de nachtindustrie steeds harder roept de nacht terug te wil len, zou je denken dat vrouwen massaal de straat opgingen om het zelfde te eisen. Een veilige nacht, zonder gesis, geknijp, gegrijp, gevolg en gekijk. Want hoe loop jij over straat, alleen in het donker? Sleutel bos in de hand, telefoon in de aanslag, met gebogen hoofd, angstig kloppend hart. Je grenzen worden overschreden, soms op dagelijkse basis. Niet gek dus dat het sommigen van ons niet eens meer opvalt dat ze als wandelende tournedos worden gezien. Wij, het aas, zijn er zo aan gewend om opgejaagd te worden en hiervoor zelf de verant woordelijkheid te nemen. We stippelen de veiligste route uit, bellen elkaar de lange nacht door, een minibusje haarlak in de zak, wijten onze angst aan aanstellerij. Wat een zeurpieten zijn we toch. We lopen onze deur voorbij wan neer er iemand achter ons loopt. Gewoon voor de zekerheid. En als je je dan een keer wél veilig voelt bij een date, een werkgever, een vriend van een vriend, de oppasvader, je coach, je rijinstructeur, blijkt soms dat ook hij je grenzen niet res pecteert, maar soms staat naast je veilig heid ook je prille carrière op het spel. Dit is allemaal niet overdreven, maar aan de orde van de dag. Dankzij Voi ce-gate staat het nu weer even op de agenda, hoewel afgunstige meningma kers ernstig hun best doen het hele ver haal zo te spinnen dat alles de schuld is van Linda de Mol. Want zo gaat het, als een Metoo-schandaal het licht ziet: in no time staat er wel iemand op die de slachtoffers daders noemt, en andersom, en kan het vrouwenhaten beginnen. van Tim Hofman nu weer is voor seksu eel grensoverschrijdend gedrag, overal en in het bijzonder op de werkvloer, nu eens blijft en resulteert in wetgeving, onder wijs en voorlichting gericht op gedrags verandering in plaats van het aloude liedje: victimblamen en het zielig vinden dat mannen niet meer mogen flirten. Sa- bine Jansen van gedragsbureau D&B te Nijmegen wil naar middelbare scholen, waar rolmodellen moeten gaan vertellen dat bepaald gedrag niet door de beugel kan: 'Een jongen is sneller geneigd te luis teren naar een rapper tegen wie hij op kijkt', zegt zij in de Volkskrant. Ik zie hier een rol weggelegd voor Ali B, nadat hij heeft ingezien hoezeer hij jonge zangeressen heeft beschadigd en zijn straf heeft uitgezeten. Een beetje zoals ex-verslaafden de scholen langsgaan om drugsvoorlich ting te geven. Maar dat duurt nog even. Ondertussen willen wij nü de nacht terug. Niet alleen jonge vrouwen, maar ook oude, homo's, uit dagend geklede vrouwen, bedekte vrouwen, dikke vrouwen, dunne vrouwen, transvrouwen, werkende vrouwen, alle mensen die zich niet veilig voelen in de nacht, of op de werkvloer. Laat hun verhaal niet uitdoven. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. mim Is het blauwe visje Dory uit de film Finding Nemo een kannibaal? Hemel, nee. Ze mag dan vergeet achtig zijn, deze Picasso doktersvis zou nooit haar soortgenoten opeten. Dan is het toch raar, vindt San der van Lopik, dat Dory's maatjes, die in een aqua rium leven, wel voer voor geschoteld krijgen waar vis in is verwerkt? Van Lopik (27) werkt al jaren als dierverzorger en onderzoeker in Diergaarde Blijdorp. Elke keer als hij kant-en-klaar voer in het water schudde, kreeg hij wroeging. ,,In het voer dat aquari umhouders gebruiken, is vaak vismeel verwerkt", zegt hij. ,,Het probleem is dat de herkomst niet is te achterhalen en je nooit precies weet wat je geeft." Er kan dus van alles in die potjes zitten, zelfs ge malen haai. In dat geval zou filmster Dory haar be lager Bruce oppeuzelen. De omgekeerde wereld. Van Lopik besloot dan maar zelf te gaan kokkerel len. 'Zijn' doktersvissen moesten kunnen rekenen op een 100 procent plant aardige maaltijd. Maar waar haal je de ingrediën ten vandaan als de eerste de beste tropische zee toch al gauw een halve dag vlie gen is? De onderzoeker vond het antwoord in een Chinese supermarkt in Den Haag. ,,Ik heb daar alle verschillende soorten verse en gedroogde zeewier ge haald om te testen wat de vissen lekker vinden. Ook heb ik natuurlijk gekeken wat ze in het wild eten en onderzocht wat er qua voe dingswaarden bij in de buurt komt." Zijn doel is het oor spronkelijke menu van doktersvissen zo dicht mo gelijk te benaderen. Daar hoort bij dat hij op land ge kweekte bestanddelen als mais, graan en sojabonen - welk zeedier eet dat ooit? - weglaat. Hij serveert zijn culinaire hoogstandjes op een manier die vertrouwd is voor de dieren: met hulp van de technische dienst van Blijdorp liet hij een ruif in de vorm van een stuk koraal uit de 3D-prin- ter rollen. In de keuken van het Rotterdamse Oceanium toont hij hoe hij de zee wierhapjes, die lijken op ontdooide diepvriesspina zie, tussen de takken duwt. „Doktersvissen zijn gra zers. Op deze manier knab- belen ze hun voedsel van het koraal, net als in zee." De ruif met zeewierprut plaatst hij vervolgens on der water in het dokters- vissenverblijf. Vanachter glas kijken we toe hoe alle blauwe Dory's er meteen op afkomen en met hun tandjes beginnen te schra pen. Voor Sander van Lopik is het vegetarische voer niet alleen een principekwestie. Hij hoopt ook dat de vissen er gezonder van worden. Het lukt dierentuinen en aquariumhouders maar niet kleine visjes op een natuurlijke manier te ver welkomen in hun water bakken. Met de achteruit gang van de koraalriffen wereldwijd is de populatie in gevaar, daarom is het volgens Van Lopik gewenst dat de soort zich wél voort plant in beschermde wa terbakken. ,,Probleem is dat we niet zo heel veel weten van deze vissen", zegt de on derzoeker. Het veranderen van het dieet - en daarmee het gedrag - kan een stap zijn om ziektes te weren en de doktersvis beter te leren kennen. Kraamkamers Om de kans op nageslacht te vergroten, heeft Van Lopik samen met weten schappers van de TU Delft bovendien drijvende kraamkamers ontwikkeld. ,,Normaal kweken we tro pische vissen in een lab, maar het is beter als de ei tjes en larfjes groot worden in het water van het rif. Dan hoeven ze daar niet meer aan te wennen en is de kans op overleving gro ter." De kraamkamers drijven op het water en worden verwarmd met een zonne paneel. Ze kunnen ook in het wild worden gebruikt. Binnenkort gaan andere Europese dierentuinen eveneens experimenteren met het systeem. Bij het grote publiek werd de doktersvis bekend door de Disneyfilms Fin ding Nemo en Finding Dory. Van Lopik hoopt dat hij op zijn beurt aandacht kan vragen voor het welzijn van de 'echte' Dory. Laat aquariumhouders thuis zich ook eens afvragen wat ze hun tropische vissen voorschotelen, is zijn boodschap. ,,Als je een hond of kat hebt kun je al kiezen voor voer met een keurmerk. Voor vissen is dat nog niet het geval en ik hoop een bijdrage te kunnen leveren aan de totstandkoming hiervan." Het zou zo mooi zijn als de aandacht die er met dank aan de documentaire ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 GO FOTO BLIJDORP ./V" Soort: Picasso doktersvis Woonplaats: Rotterdam Bijzonderheid: heeft mesjes aan zijn staart als scalpels van dokters en dankt daar zijn naam aan Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 60