Gezondheidsraad vindt booster niet nodig voor jongeren: vakantie in het water? Zoektocht op IJsland naar vliegtuig met Nederlander Efiti Aboutaleb wil veel meer samenwerken met Colombia Dat schrijft de raad in een gisteren gepubliceerd advies aan minister Kuipers van Volksgezondheid. De Gezondheidsraad laat één vraag open: wat doet Nederland met jongeren die een boosterprik nodig hebben om met hun familie op vakantie te kunnen naar bijvoor beeld Oostenrijk of Italië? Dat valt 'buiten het mandaat', schrijft de raad. Daar moet het kabinet dus zelf een keuze in maken. Sowieso moet het kabinet nog bekendmaken of het advies wordt overgenomen. Op dit moment kunnen j ongeren nog niet geboosterd worden. Naar het advies van de Gezondheidsraad werd door sommigen dan ook reik halzend uitgekeken. Op 19 februari begint in het noorden van het land de voorjaarsvakantie. Tieners die naar Oostenrijk gaan om te skiën, mogen hun laatste vaccinatie bij voorbeeld maximaal zeven maan den geleden hebben gehad. Jonge ren in Nederland konden zich vanaf juli laten prikken, de tweede prik volgde minimaal drie weken later. Te gering ,,We vinden het natuurlijk verve lend als tieners niet met ouders op vakantie kunnen", zegt Marianne Geleijnse, vicevoorzitter van de Ge zondheidsraad. ,,Ook voor restau rants in Duitsland kan een booster nodig zijn. Maar een vaccinatie is een medische interventie, daarom baseren we ons advies op medische gronden. En de gezondheidswinst van boosters bij jongeren is te ge- ring, vinden wij." Geleijnse oppert dat de Europese landen kunnen werken aan eenduidige regels, zo dat dit soort situaties voortaan voorkomen worden. De Gezondheidsraad schrijft dat een infectie met de omikronvariant van het coronavirus, die nu domi nant is, bij tieners die al volledig ge vaccineerd zijn over het algemeen mild verloopt. De kans op zieken huisopname is 'minimaal'. 'Boos tervaccinatie bij 12- tot en met 17-ja- rigen levert slechts zeer beperkte gezondheidswinst op, ook voor adolescenten die onder een hoog- risicogroep vallen.' We vinden het natuurlijk vervelend als ze niet met ouders op vakantie kunnen De Gezondheidsraad wijst er ook op dat het Europees medicijnagent schap EMA voor een boosterprik bij jongeren de voordelen nog niet af gewogen heeft tegen de risico's. Daardoor zou een extra prik bij deze groep nu 'off-label' zijn. Dat betekent dat het vaccin niet offi cieel geregistreerd is voor deze groep. Geleijnse benadrukt overi gens dat boosteren voor volwasse nen nog steeds wel nut heeft. ChristenUnie-Kamerlid Mirjam Bikker wil dat het kabinet snel re gelt dat kinderen tot 18 hun groene vinkje houden zonder booster. ,,Zolang het coronatoegangsbewijs nog bestaat, moet het kabinet er zo snel mogelijk voor zorgen dat de j ongeren een geldig toegangsbewijs kunnen krijgen en behouden." De extra prik moet vrijwillig beschik baar blijven voor kinderen die naar landen reizen waar de extra vacci natie wel vereist is, vindt Bikker. De drie toeristen aan boord komen volgens Amerikaanse media uit Nederland, België en de Verenigde Staten. De piloot is een IJslander. De Nederlandse consul in IJsland staat in contact met de plaatselijke autoriteiten wegens de mogelijke vermissing, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. De Cessna C172 vertrok donder dagochtend vanuit hoofdstad Reykj avik voor een twee uur du rende tocht in de omgeving van de Golden Circle, een populaire route langs watervallen en andere be zienswaardigheden. Het laatste contact met het vliegtuig was onge veer een uur later. Het is niet duidelijk wat er met het vliegtuigje is gebeurd. De inzit tenden hebben niets meer van zich laten horen. De omstandigheden waren volgens de kustwacht goed. ,,We hebben geen noodsignaal ont vangen." Er wordt rekening mee ge houden dat het toestel is neerge stort in een meer in het Thingvellir National Park. GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 Nederland en België moeten veel nauwer samenwerken met Colombia om de geor ganiseerde cocaïne handel te bestrijden, en zo de steeds gro tere toevoer van coke naar de havens van Rotterdam en Antwer pen te stoppen. Dat zeggen burgemeester Aboutaleb van Rotter dam en zijn Antwerpse collega De Wever, die met topmensen van politie, justitie en dou ane door Zuid-Amerika reizen. ,,We moeten het wantrouwen tegen dit land loslaten en een echte samenwerking durven aangaan", zegt Aboutaleb. Hij wil dat politie en justitie meer informatie gaan uitwisselen en geza menlijk onderzoek doen naar criminele groeperingen en hun financiering. Aboutaleb en De We ver spraken onder meer met de Colombi aanse president Ivan Duque en de hoogste baas van de politie, die aangaven open te staan voor vergaande samenwerking. Abou- taleb: ,,Het land pro beert zich te ontwor stelen aan deze ramp, maar ze kunnen het niet alleen. Wij worste len in onze steden óók met de gevolgen van de cocaïnehandel en ook wij kunnen die stroom niet alleen te genhouden." Aboutaleb en De We ver reizen tien dagen door Zuid-Amerika. De hoeveelheid coke die vanuit Colombia naar de havens van beide landen wordt gesmok keld, stijgt snel. Vorig jaar werd in Rotterdam 70 ton gevonden, te gen 40 ton in 2020. In Antwerpen ging het vorig jaar om 90 ton. De Amerikaanse drugsbestrijdings dienst DEA zit al jaren met duizenden men sen in Colombia. Na mens Nederland en België zit er één ver bindingsofficier. Wel zijn er voorbeelden van samenwerking, die on der meer leidde tot de arrestatie en uitleve ring van Said Razzouki, die beschermd werd door een drugskartel in Colombia. De Gezondheidsraad ziet geen medisch-wetenschappelijke re denen ook jongeren van 12 tot en met 17 jaar een boostervacci natie aan te bieden. Wel advi seert de raad maatwerk voor jongeren met een ernstige af- weerstoornis of tieners die een booster willen om kwetsbare familieleden te beschermen. Sander van Mersbergen Den Haag - Marianne Geleijnse, Gezondheidsraad In IJsland is gisteren met vijf honderd reddingswerkers en meerdere helikopters opnieuw gezocht naar een waarschijnlijk neergestort vliegtuigje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5