L. beweert dat hij in de zomer van 2011 op vraag van zijn oom naar Zeeuws-Vlaanderen trok, waar hij De C. moest vertellen dat een 'be paalde afspraak' kon doorgaan. Die eerste contacten zouden dus date ren van voor de poging de Tsjetsje- nen te ronselen. Het laken waarin Saelens' lichaam is gewikkeld, wordt verkocht in de winkel die De C. in Nederland uitbaat. De C. wordt gezien als een soort 'moord- makelaar', de man die de huur moordenaars regelde. Hij ontkent elke betrokkenheid. Begin 2016 wordt in vier fases in kasteel Carpentier in Wingene en het chalet in Maria-Aalter een re constructie gemaakt. Het hele ge bied wordt afgeschermd voor pu bliek en media. Er is ook een vlieg verbod van kracht. De reconstruc tie levert weinig op, omdat amper één verdachte komt opdagen. Zo sleept het dossier zich voort tot het proces in de rechtbank, dat gepland staat in mei 2017. De aan loop verloopt woelig. Wrakings procedures, veel nevenzaken en klachten zorgen voor veel vertra ging. Bekentenis Ook op de eerste procesdag is het hommeles. Op het eind van die dag neemt André G. onverwacht het woord en bekent hij na meer dan vijfjaar dat hij wel degelijk de opdracht gaf om Stijn Saelens te vermoorden. Volgens zijn beken- tenis was het S. die met het idee kwam. Door die bekentenis moe ten alle verdachten opnieuw ver hoord en met elkaar geconfron teerd worden en ligt het proces weer stil. Na een laatste juridische hinder nis, waarbij de drie rechters on terecht worden gewraakt bij het Hof van Cassatie, kan het proces uiteindelijk worden voortgezet in februari 2018. Onder meer Elisa beth G. is burgerlijke partij, hoe wel ze ook steun betuigt aan haar vader. Tegen die laatste wordt 30 jaar cel geëist. Uiteindelijk krijgt André G. als opdrachtgever 27 jaar cel en ook Evert de C. gaat zo lang de gevangenis in, omdat hij de moordenaars inhuurde. Onderzoek rond de Kasteelmoord. Onderzoek bij het kasteel van Stijn Saelens in Wingene. Stijn Saelens. ,,G. heeft bij zijn beslissing nooit stilgestaan bij de impact op het leven van zijn dochter en de kleinkinderen", klinkt het bij de voorzitter. Over Saelens schetst de rechter een positiever beeld. ,,Hij maakte boomhutten, zwom met de kinderen in de vijver, ging naar Disneyland Parijs. Stijn Saelens had wel vreemde ideeën, maar was geen gestoord individu dat uitgeschakeld diende te worden." S. wordt ver oordeeld tot 21 jaar cel als tussen persoon en Roy L. krijgt 15 jaar cel. De beschuldigden gaan uitein delijk in beroep en de dokter ziet zijn straf in mei 2019 met zes jaar verminderd. Ook De C. en S. krijgen strafvermindering, tot respectievelijk 20 en 19 jaar cel. L. behoudt zijn straf van 15 jaar. Daarmee komt na meer dan ze ven jaar onderzoek en procede ren eindelijk een einde aan Vlaanderens grootste misdaad zaak van de voorbije tien jaar. GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 een kapotte bril en wat bloed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 57