platforms om je bezit te delen leven Gereedschap ligt anders te verstoffen Deelprojecten 5 'Alleen mijn vrouw deel ik niet, die houd ik voor mezelf' 'Bovendien maak je zo ook nog eens een praatje met iemand die je nog niet kende' len hebben en ook iets erin zet ten dat ze zelf niet meer kunnen gebruiken. We hebben ook een Facebookpagina met zo'n tachtig volgers, ook van buiten Scharen- dijke: De Ruiltüün. Daarop kun nen mensen bijhouden wat er zoal in de tuin staat. Zelf zetten we vooral planten in de ruiltüün, maar er is nu ook een zaadkist waarin mensen zaadjes kwijt kunnen of kunnen opha len en er worden regelmatig spullen neergezet, zoals tuingaas of paaltjes." ,,Het stenen paadje op het ter rein was een oude wandelroute die niet meer werd gebruikt door het onkruid. Nu is er weer wat reuring en dat is ook leuk voor de sociale contacten. Ik heb ook een brug gemaakt van hout over het stenen pad en daar spe len weer kinderen op. Kijk, die ruiltüün levert geen cent op, maar het kost ook bijna geen cent. Ik vind het een mooi idee dat een ander nog wel wat heeft aan iets waar ik zelf niets meer aan heb." ,,Ik was wel een beetje bang voor vandalisme en er gaat ook wel eens wat kapot. Zo lagen er eens wat stenen en glazen potten die kapot zijn gegooid, maar verder hebben we weinig last van van dalisme. Ik wil er ook niet zo de aandacht op vestigen." ,,Ik zou best meer willen delen, zoals mijn auto onder bepaalde voorwaarden. Maar mijn vrouw deel ik niet, die houd ik voor me zelf." Arjan Beekman uit Mid delburg was aan het ver bouwen toen hij erachter kwam dat hij regelmatig iets no dig had dat hij zelf niet had, maar een ander wel. Zo ging hij op zoek naar mensen die hun gereed schappen wilden uitlenen. Zelf biedt hij nu sinds een jaar of zes gereedschap uit zijn eigen collec tie aan op Peerby.com. ,,Ik had een reciprozaag nodig, zeg maar een hele grote figuurzaag. Ik zette een oproep op Peerby en kreeg dezelfde dag nog een reac tie. Toen wij zelf een beetje klaar waren met verbouwen, dacht ik: nu ligt er heel veel gereedschap dat ik heb te verstoffen, dan kan ik het beter met anderen delen. Bo vendien ben ik gemeenteraadslid in Middelburg voor de Christen Unie. Als je staat voor duurzaam heid en dat belangrijk vindt, moet je ook het goede voorbeeld geven. Dus wij delen allerlei gereed schappen en spullen die we niet dagelijks gebruiken. Een laserwa- terpas, een trapladder, een plin- tenschaar, een bolderkar, een dat iets stukging. Volgens mij zit er bij Peerby ook nog een verzeke ring achter het platform, maar ik weet niet precies wat de voor waarden zijn. Maar ik heb nooit vervelende ervaringen gehad. Het is juist veel leuker om dingen te delen. Bovendien maak je dan ook nog eens een praatje met iemand die je nog niet kende." ,,Dat ligt eraan hoe gehecht je bent aan zaken. Mijn vertrouwen in mensen is heel groot, dus ik sta heel positief tegenover het deel- principe. Het scheelt misschien ook wel een beetje hoe je opvoe ding was. Toen ik nog kind was, deden mijn ouders aan woning- ruil met een gezin op de Veluwe tijdens vakanties. Daar hadden we goede ervaringen mee. Nu zou ik best mijn huis willen delen, maar mijn vrouw ziet er tegenop. Niet vanwege de ruil, maar vanwege de schoonmaakwerkzaamheden die eraan vooraf gaan. Ze is nogal per fectionistisch en wil dat alles er picobello uitziet. Wat ik zelf niet uitleen, zijn spullen met emotio nele waarde. Zo heb ik een hoge drukspuit van mijn vader gekre gen. Dat is wel een machine, maar die zet ik bewust niet op Peerby." grasmaaier, een snoeischaar, een accuboormachine, een trekveer." ,,Ik heb er heel goede ervaringen mee. Je leent iets en gaat ermee om alsof het van jezelf is. Zelf heb ik bijvoorbeeld een bosmaaier van iemand bij mij in de buurt ge leend. Die maak ik dan wel eerst netjes schoon voordat ik hem te ruggeef." ,,Ik heb er geen ervaringen mee GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 Een kleine zoektocht wijst uit dat er in Zee land al best wat initiatie ven zijn, maar dat het delen in de grote ste den al meer is ingebur gerd dan op het Zeeu wse platteland. Als je wat verder wilt kijken dan je eigen buurman: er zijn diverse platforms om je bezit te delen. Wie van varen houdt, kan via barqo.co een boot van een particulier huren. Voor auto's zijn er verschillende initia tieven, zoals het deelau toproject van de stich ting Duurzame Mobili teit Zeeland dat met di verse partijen samen werkt. De auto is dan niet in bezit van een particulier, zoals bij snappcar, maar van de stichting. Peerby.com laat zien welke spullen er bij jou in de buurt te leen worden aangebo den, soms tegen een kleine huurprijs. Wat gaat er goed? Wat gaat er fout? Waar ligt de grens? Wat en waarom deel je? Waar ligt de grens? Arjan Beek man deelt zijn gereedschap. FOTO LEX DE MEESTER Wat gaat er goed? Wat gaat er fout?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53