Een zaagloods waar iedereen welkom is In deze ruiltuin krijgen planten een tweede mzs'mm. 1 4 'Je moet goede afspraken maken als je iets deelt. Dat is wel belangrijk' fillip Anne Priem en haar man Sjaak uit Kloetinge ma ken meubels van herge bruikte en biobased materialen, zoals tafels, een toonbank voor een hotel en kantoormeubilair. Ze wil len hun houtbewerkingsmachines op termijn ook gaan delen met an deren. ,,Ik heb een hekel aan overcon sumptie. Alles is maar beschikbaar voor iedereen en dingen worden snel afgedankt of naar de milieus traat gebracht als ze in de weg lig gen. Als je iets leent of deelt, is dat afval er niet. Wij zijn sowieso voor het principe van bezit naar ge bruik, wat onderdeel is van de cir culaire economie. Dat proberen we ook met ons bedrijf Puur van Anne. Vrienden van ons hebben een aanhanger die wij gratis mo gen gebruiken. Zij hebben hem aangeschaft voor als ze in de zo mer gaan kamperen, maar gebrui ken hem verder niet zo vaak en wilden hem niet op hun kleine oprit. Wij mochten hem op de op rit bij ons zetten, die veel langer is, en hem ook gebruiken. Zelf heb ik een tijdje stoelen en accessoires uitgeleend aan Hannah Twigt uit Wolphaartsdijk, die huiskamerge- sprekken houdt over duurzaam heid. Bij ons staat het in de garage, dus waarom dan niet uitlenen? Dan is het voor mij ook een soort gratis stalling en gelijk reclame voor ons, want mensen vragen er soms toch naar waar het vandaan komt. Voor ons bedrijf zijn we op zoek naar een grote loods waar we onze spullen kwijt kunnen en waar we ook kunnen werken aan onze meubels. Zodra we die ruimte hebben, willen we onze houtbewerkingsgereedschappen ook ter beschikking stellen aan derden. Die kunnen dan bij ons in de loods bijvoorbeeld de zaagtafel gebruiken." ,,Zelf proberen wij zo min moge lijk spullen nieuw te kopen. Als we iets maar een keer nodig hebben, kijken we eerst in de omgeving of iemand dat heeft of we huren iets, zoals een stenenslijper of een stei ger. Je kunt het ook allemaal zelf hebben, maar dan moet je het ook opslaan. Dat is niet handig. Ik geef wel toe dat mijn man beter kan de len dan ik. Er zit altijd een bepaald risico aan iets uitlenen, want spul len kun ook kapot gaan. Maar ja, we willen graag die omslag maken dat je die deeleconomie krijgt. Zo dra je borg over iets vraagt, geeft dat mij een bepaalde zekerheid dat mensen voorzichtiger zijn met je spullen. Het is natuurlijk ook zo dat we er hard voor moeten wer ken om iets aan te schaffen." Wat gaat er fout? ,,Het is ons wel eens overkomen dat vrienden van de eigenaren van de aanhanger de kar ook wilden lenen, terwijl wij hem nodig had den. Je moet dus gewoon goede af spraken maken als je iets deelt. Dat is wel belangrijk. Wij zetten grote en zware materialen in de aanhan ger, dus je houdt 'm niet nieuw, er komen wel krassen in. Je let daarop, omdat hij van een ander is. Ik vind dat je wel moet zorgen voor de spullen van een ander. Als ik iets uitleen, wil ik ook dat men sen er voor zorgen." ,,Mijn zus doet heel vaak aan hui- zenruil. Daar ligt voor mij de grens, dat doe ik niet. Mijn huis is mijn persoonlijke ruimte en ik vind het een lastig idee om dat uit te lenen aan mensen die ik niet ken. Ze mogen wel komen logeren, maar dan ga ik niet weg. Verder ga ik niet iets uitlenen dat niet van mij is, zoals de aanhanger." a o "zïWMM m ffi* rf vit Peter de Ruijter uit Scha- rendijke ergerde zich aan de woekerende braamstruiken op het braakliggende perceel ach ter zijn huis. Hij haalde ze weg en maakte er een ruiltuintje in. ,,Het stuk grond achter ons huis van 1300 m2 is van een projectont wikkelaar. Oorspronkelijk was het van de kerk, die verhuurde het voor volkstuintjes. Omdat het bouwgrond zou worden, kwam het braak te liggen en werd het overwoekerd door bramenstrui ken. Op een dag trok ik de stoute schoenen aan om het onkruid weg te halen. Toen mijn vrouw en ik onze eigen tuin aanpakten, von den we het zonde om plantjes waar we geen ruimte meer voor hadden weg te gooien. Zo kwam ik op het idee om een ruiltuin te ma ken op het stuk grond achter onze tuin. Op zo'n 30 m2 hebben we een tuintje gemaakt waarin we planten zetten die we niet meer kwijt kunnen in onze tuin. Men sen mogen eruit halen wat ze wil- ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 GO Wat en waarom deel je? Wat gaat er goed? Waar ligt de grens? Sjaak en Anne Priem zijn op zoek naar een werkplaats om te delen. foto marcelle davidse V -4a; V V' G idfmrr% - -V: - osI Peter de Ruijter en zijn klein kinderen Ryan en Vince Schröder (vlnr), hier op archief foto, aan het werk in de Ruiltuun in Scharen- dijke. FOTO ERNESTA Wat en waarom deel je?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52