Jan Vantoortelboom 'Wilt u aub niet zo naar de kont van de serveerster staren?' T In het nieuws Uit het nieuws Valentijnstour trekt door Zeeland Banjaardstrand weer zwaar getroffen DEZE WEEK IN Z houden Op een jaar vol leuke en lieve momenten 'Zo erg heb ik het nog nooit gezien 6 MONIQUE VAN VELZEN: THUIS IN HET VASTGOED 8 TIEN JAAR NA DE KASTEEL- MOORD 18 ZUIDPOOL MAAKT INDRUK OP STUDENTEN Ik zei tegen die op dringerige geit dat ze haar klep moest a mijn studie aan de universiteit Gent bleek er buiten een carrière in het onderwijs om, geen droog brood te verdienen met mijn diploma in de Germaanse Filologie. Echter, het was in de hoogtijdagen van het Vlaamse wonderbedrijfin de spraaktechonologie Lernout Hauspie, ondertussen failliet en bekend als de grootste Belgische fraudezaak ooit, dat ik afstudeerde. Eind december 2021 werd na meer dan twintig jaar eindelijk een uitspraak gedaan: zes directeuren werden veroordeeld tot het betalen van een schadevergoe ding van 655.000.000 euro. Maar duizenden gedupeerden, vaak gewone mensen, die hun spaarcenten of een deel daar van geïnvesteerd hadden in dat wonderbedrijf in de Ieperse Flanders Language Valley (naar arrogante analogie met Sili con Valley), zullen hun centen nooit meer terugzien. We zullen in de toekomst nog wel vaker door systemen worden toegesproken. Zoals op de luchthaven tegen de man voor me die uit het onwelriekende hokje komt: 'Me neer van der Pijp, wilt u uw bruine vriend aub doorspoelen, u bent het vergeten.' Of wanneer ik bij de tandarts binnen kom en aan de deur gescand word: 'Meneer Vantoortel boom, wilt u aub naar huis gaan en eerst even goed flossen?' Of op restaurant, het huidige overspannen klimaat van sek suele intimidatie indachtig: 'Wilt u aub niet zo naar de kont van de serveerster staren?' Die blikken stemmen zullen het effect hebben van corrigerende ouders. Dan maar hopen dat het kwajongenskind in me weer naar boven komt. De Kunstbende is als springplank voor jong creatief talent ook actief in Zeeland. Volgende week zater dag (12 februari) tourt een tot podium omgebouwde Landrover van de Kunstbende door de pro vincie. Jonge Zeeuwse talenten gaan dan vrienden en bekenden trakteren op een Valentijnsoptre- den. De tour begint bij Jeugdtheater- school Zeeland in Goes. Zes jonge ren werkten daar keihard aan een optreden dat door corona helaas niet door kon gaan. Maar op Valen tijnsdag laten ze vrienden en fa milie hun korte voorstelling FEESTJE! zien vanaf het mobiele Kunstbende-podium. De Landrover rijdt dan verder met singer-songwriter Fabian Houweling (21), die optreedt on der de naam Waested. Hij zal met gitarist Sander Elderkamp een Va- lentijnsconcert geven voor een vriendin. In Middelburg zal singer-song writer Frederique van Luijk (16, foto) daarna een goede vriend mu zikaal bedanken voor alle steun in de afgelopen tijd. Ze verheugt zich vanaf nu 'op een jaar vol leuke en lieve momenten'. Dominika Drzewiecka (18) speelt tot slot op het Stadhuisplein in Terneuzen een aantal zelfge schreven nummers. Zij was de winnares in de categorie Muziek bij Kunstbende Zeeland van afge lopen jaar. Binnen een maand was het wéér raak op het Banjaardstrand. Op woensdag 5 januari zag Frank van Halst (foto) al een groot deel van 'zijn' Noord-Bevelandse strand verdwijnen door hoogwater en storm. De exploitant van strand paviljoen De Banjaard werd afge lopen maandag nog harder geraakt door storm Corrie. ,,Zo erg heb ik het nog nooit ge zien", verzucht Franks vader, Jos, als storm Corrie is gaan liggen. Be gin januari was er al veel zandaf- slag en er lagen leidingen bloot op het strand. Na storm Corrie staan er op de duinen bij het Banjaard- strand muren van zand die op plaatsen wel acht meter hoog zijn. De zandafslag elders is enorm en veel leidingen liggen weer bloot. Het is de hoogste tijd voor actie, vóór het toeristenseizoen straks begint. Met een grondverzetbe- drijf wil Frank van Halst het strand weer snel op zien te hogen. De gemeente Noord-Beveland deelt in de kosten van de zandsup- pletie. Twee dumpers, een shovel en een kraan zullen weer weken volop actief zijn om het strand klaar te maken. Het station van de reddingsbri gade staat er ook niet best bij. De trappen zweven in de lucht nu het zand aan de voorkant is weggesla gen, zelfs de laagste treden zweven boven het zand. De voorste palen van het station staan geen meter meer in het zand. A Klokkenluiders KIEK! P10 12 Saskia Noort Vrouwen willen nu de nacht terug 13 Onveilig en verboden Maar wel online te koop 16 Oekraïne Onderhandelingen in een mijnenveld 17 Onder politici Wittebroodsweken zijn al voorbij 19 Eureka! Dierproef is niet de beste weg Dat diploma was het begin van een aantal waardeloze banen in de software-, tele fonie- en internetsector. Ik moest hieraan denken omdat ik zoals altijd weer eens voor de computer zat, maar klaar blijkelijk een verkeerde toetscombinatie moet heb ben aangeslagen waarbij op eens een vrouw met een blikken stem tegen me stond te mekkeren en vroeg of ze me van dienst kon zijn. Ge zien ik in mijn kamer tijdens het schrijven pure concen tratie en stilte ambieer zei ik tegen die opdringerige geit dat ze haar klep moest houden. Die woorden begreep ze niet. Ze herhaalde haar vraag. Ik herhaalde dat ze haar scheur dicht moest naaien. Maar ook dat begreep ze niet. Dus toen maar in het Engels geprobeerd. Ze bleek niet tweetalig. Na veel vijven en zessen dan maar de app die dit blikken dienstbaarheidsfestijn veroorzaakte uitgescha keld. Dit is de omgekeerde wereld, dacht ik. Vroeger praat ten de mensen tegen de computer en nu moeten de mensen naar de computer luisteren. De schade was berokkend en mijn concentratie vervlogen en daar had ik flink de pest in. Toen ik afstudeerde beleefde het bedrijf haar glorietijd en verkocht het software waarbij je tegen de computer moest praten en zo zag je je woorden voor je neus in de tekstverwerker getypt worden. Ze smeten met geld en er werd een opleiding van zes maanden voorzien om men sen klaar te stomen voor een job in de nieuwe technolo gie. Net als honderden an dere afgestudeerden deed ik de logisch-analytische tes ten, maar na een opleiding in de taal- en letterkunde had ik daar geen kaas meer van gegeten. Toch mocht ik sa men met de veertien gese lecteerden beginnen aan de gratis opleiding, alleen om dat de vijftiende deelnemer ziek was geworden en ik de zestiende op de lijst was. Mazzel. ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50