N 4 REPORTAGE MET DE BURGEMEESTERS ABOUTALEB EN DE WEVER IN COLOMBIA Om te begrijpen waar de coke vandaan komt die hun havens overspoelt, reizen de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb en zijn Antwerpse collega Bart De Wever door Colombia. Deze krant reist mee. ,,Dit is een andere wereld.'' In een T-shirt en op groene sneakers stapt Ahmed Aboutaleb een helikopter in. Hij schreeuwt iets naar zijn medewerker - maar het ge raas van de wieken overstemt alles. Aboutaleb wijst naar de voorkant van de helikopter. Verschrikt ziet zijn medewerker twee militairen in de zijopeningen van de helikopter zitten, met elk een reusachtig machinegeweer in de aan slag. Klaar om te schieten. Er is een goede reden voor die be veiliging, en voor het feit dat we niet zomaar in een helikopter stappen, maar in een gepantserde Black Hawk. We zijn in Antioquia, een gebied waar miljoenen bananen worden ge teeld, maar ook miljoenen cocaplan- ten. Dit is het domein van Clan del Golfo, een van de machtigste kartels van het land. Kartels houden niet van pottenkijkers, en het zou niet de eer ste keer zijn dat een helikopter vanaf de grond wordt beschoten. Een paar maanden geleden overkwam het de Colombiaanse president nog. Een paar uur later blijkt nog duide lijker in wat voor gebied we ons be vinden: terwijl Aboutaleb de haven bezocht, blijkt het leger in dezelfde provincie, zo'n 80 kilometer ver derop, een zware operatie te hebben uitgevoerd tegen de Clan del Golfo. Volgens het leger werden bij de actie vijftien strijders gedood. Welkom in Colombia. Het is een andere wereld, zeggen Aboutaleb en zijn Antwerpse collega Bart De Wever een paar dagen later, als ze net hebben gesproken met de burgemeester van havenstad Car tagena. De Wever: ,,Die vertelde dat bijna al zijn voorgangers in de bak zitten, en de voorzitter van zijn ge meenteraad ook, want daar lag een kilo coke in de auto. En bij de politie begonnen we vanmorgen met een minuut stilte, omdat gisteren nog twee agenten werden doodgescho ten." Aboutaleb: ,,Ik kreeg het er koud van." De burgemeesters van de twee grootste havensteden van Europa reizen tien dagen door Zuid-Ame- rika, om te zien hoe de cocaïne die hun havens overspoelt, hier vertrekt - en wat daar tegen te doen valt. Sa men met topmensen van politie, jus titie en douane bezoeken ze havens en spreken ze met tientallen betrok kenen, van politiemensen tot rege ringsleiders. Hun belangrijkste con clusie halverwege de reis: Colombia kan het niet alleen. ,,Ze hebben hier een reusachtig probleem dat hun land al decennia lang verscheurt'', zegt Aboutaleb. ,,Ze vragen om hulp, om samenwerking. Aan de top is de motivatie groot, al leen: het loopt ze over de schoenen. Om machtige organisaties op te rol len, maar ook om een vinger te krij gen achter hun financiën, willen ze dolgraag informatie met ons uitwis selen. En wij willen dat ook. Er is nog veel te weinig uitwisseling." Containers Dat de Colombianen het niet alleen kunnen blijkt wel tijdens een bezoek aan het zenuwcentrum van de Co lombiaanse antidrugsbrigade in Bo gota. Het is een onopvallend kantoor gebouwtje van twee verdiepingen, waar jonge mannen en vrouwen in uniform naar computerschermen tu ren. ,,This is where the magic happens", zegt kolonel Yasid Montano. Zijn mensen analyseren hier alle contai ners die via de tientallen havens van Colombia worden verscheept, en be palen via risico-analyse welke ter plaatse moeten worden doorzocht. Maar dat moeten ze doen met pre cies 35 mensen. De Nederlanders en Belgen kunnen hun verbazing niet onderdrukken. ,,Dus u bent verant woordelijk voor alle havens?" vraagt Jan Kamp, het hoofd van de Rotter damse douane. Montano knikt. ,,Als het goed is krijgen we meer mensen en een groter gebouw. Alleen moeten we eerst de presidentsverkiezingen afwachten." Tijdens de reis voerden vertegen woordigers van politie en justitie deze week al uitvoerige gesprekken met Colombiaanse collega's. ,,Laten we maar gewoon beginnen met sa menwerken", zegt De Wever. ,,We moeten de Colombianen vertrouwen We moeten de Colombianen vertrouwen geven, al zal het misschien soms beschaamd worden geven, al zal het misschien soms be schaamd worden." Want beide burgemeesters besef fen dat aan samenwerking met Co lombia ook een groot risico kleeft. De corruptie in het land is op alle ni veaus immens: van havenmedewer kers die containers doorlaten tot hoge regeringsfunctionarissen. De Wever: ,,En als we aan dat geld gaan komen, dan zullen we ook veel men sen in de bovenwereld pijn doen. Er zal tegenwerking komen." De burgemeesters krijgen ook re pliek. Met name van de hoogste baas van het land, president Ivan Duque, die tijdens het gesprek een monoloog van een kwartier houdt over wat vol gens hem de belangrijkste bron van het probleem is: de gebruikers in Eu ropa. Zonder hen, zegt Duque, zou er geen probleem zijn. ,,Hij drukte waar het pijn deed'', erkent De Wever later. ,,Hij heeft een punt: in Europa hebben heel veel mensen er blijkbaar geen probleem mee dat ze met dat lijntje coke bijdra gen aan deze ramp. En dat is bijzon der hypocriet. Het zit ook in onze moderne cultuur, waarin cocaïne past bij jetski's en snelle auto's, zon der dat de doffe ellende erachter in beeld komt." In Rotterdam hangen komende zomer bij festivals voor het eerst pos ters waarop gebruikers worden ge wezen op het geweld achter de coke, zegt Aboutaleb. Het is een begin. ,,Er is een beschavingsoffensief nodig. Er zit bloed aan dat spul, en dat moeten we allemaal beseffen. Ouders moeten hun kinderen daarop wijzen, maar filmmakers mogen bijvoorbeeld ook nadenken over hoe ze dat spul in beeld brengen. Het imago van cocaïne is niet zo negatief als zou moeten. En als je hier rondloopt, voel je dat nog veel sterker." ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 GO 'Er zit bloed aan cocaïne, dat moeten we beseffen' Peter Groenendijk Bogota Burgemeester Aboutaleb bekijkt in Colombia waar de drugs vandaan komen en hoe geprobeerd wordt ze op te sporen voordat ze richting Europa kunnen gaan. FOTO'S DPG MEDIA - Bart De Wever, burgemeester van Antwerpen Sociedad Portuaria Buenaventura

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4