Even op de foto met een eenhoorn c Ook zou belastende informatie zijn achtergehouden 3 Een onderzoek naar dodelijke incidenten rond het Team Criminele Inlichtingen van de politie zet de minister en Tweede Kamer op het verkeerde been, zeggen direct betrokkenen. Zo blijkt een cruciale getuige niet gehoord. 'Een doofpot met IRT-achtige ken merken.' Zo noemde een politie man de zaak rond politie-infor- mant Freddy Janssen, die deze krant begin vorig jaar onthulde. Janssen werd in 2015 aan stukken gesneden uit een Brabants kanaal gevist, nadat hij als informant voor het landelijke Team Criminele Inlichtingen (TCI) had gewerkt. De dood van de informant leidde tot paniek bij TCI, zeggen bij de zaak betrokken politiebronnen. Er zouden zelfs sporen zijn uitgewist. Twee belastende interne rapporten over de zaak waren volgens hen plotseling onvindbaar. „Vervolgens heeft men een schoonmaakactie gehouden, alle informatie over Janssen moest weg." Na de publicatie in deze krant stelde minister Grapperhaus een commissie in om onderzoek te doen naar twee incidenten rond TCI: de dood van Freddy Janssen en die van een informant uit kringen rond Ridouan Taghi. Afgelopen week stuurden de politie en het College van procureurs-generaal een briefover dat onderzoek aan de nieuwe justitieminister Dilan Ye- silgöz. Omdat het rapport zelf geheim is, biedt de brief aan de minister de enige houvast voor parlementaire controle op het geheime werk van de politie en de twee sterfgevallen. En die brief is kort waar het de ver wijtbaarheid van de politie betreft. Hoewel de operaties niet altijd aan 'de professionele standaard' volde den is volgens de commissie geble ken 'dat er geen directe, oorzake lijke relatie is tussen het handelen of nalaten van TCI en de dood van twee personen.' Kortom, de politie valt hun dood niet te verwijten. Wapenhandelaar Opmerkelijk genoeg heeft de com missie in de casus van Freddy Jans sen nagelaten te spreken met een bron die deze krant wel van cruciale informatie heeft voorzien. De bron beschikte over berichten tussen Freddy Janssen en begeleiders van Team Criminele Inlichtingen. Uit de berichten bleek dat Janssen ge richt informatie aan de politie Niet meer uit te leggen aan betrokken politiemensen die zich zorgen maken doorgaf over de Brabantse wapen handelaar Jan B.. Zo stuurde hij met zijn iPad meerdere foto's van wa pens die B. in de verkoop had. Politiebonden hebben het Col lege van procureurs-generaal aan geboden dat de bron kon worden gehoord. Dat is niet gebeurd, meldt deze persoon aan deze krant. NPB- voorzitter Jan Struijs is daar 'ver baasd en teleurgesteld' over. ,,Er is ons toegezegd dat alle getuigen zouden worden gehoord. Dit is dus wederom niet gebeurd. Dit is niet meer uit te leggen aan de betrokken politiemensen die zich zorgen ma ken." Daarnaast zeggen mensen ook tegenover de onderzoekscommis sie te hebben verteld dat twee belastende rapporten over de zaak- Freddy Janssen zijn verdwenen. Hierover is niets terug te lezen in de brief aan minister Yesilgöz. Er staat slechts dat 'de archivering niet op orde was'. Zowel TCI-medewerkers als de politiebonden zijn ontevreden over de manier waarop het onderzoek is gedaan. Ook Kamerlid Michiel van Nispen (SP) is kritisch. ,,Hoe kun nen we een debat voeren over mis standen binnen TCI zonder te we ten wat daar gebeurd is? Als vervol gens blijkt dat belangrijke mensen niet zijn gehoord, ontbreekt kenne lijk de wil om het naadje van de kous te weten." Het College van procureurs generaal verwijst naar de brief aan de minister en meldt: ,,Wij kunnen juist gezien de vertrouwelijkheid geen antwoord geven op nadere vragen omtrent de wijze waarop, met wie en op basis waarvan de commissie haar onderzoek heeft verricht." Het is niet voor het eerst dat de Tweede Kamer zich in deze zaak op het verkeerde been gezet voelt. Vo rig jaar informeerde toenmalig jus titieminister Ferd Grapperhaus de Kamer verkeerd door te melden dat de Rijksrecherche de zaak-Janssen had onderzocht. Dat bleek niet het geval te zijn geweest, waarop hij de huidige commissie instelde. Verzwegen Tijdens de rechtszaken rond de dood van Freddy Janssen had de po litie al verzwegen dat hij informant was. Wapenhandelaar Jan B. werd in hoger beroep vrijgesproken van betrokkenheid bij de dood van Freddy Janssen. Het is tijdens de strafzaken nooit aan bod gekomen dat B. een mogelijk motief had om Janssen uit de weg te ruimen, om dat die belastende informatie over hem doorspeelde aan de politie. De conclusie van de commissie dat de dood van Freddy Janssen de politie niet aan te rekenen valt, wordt intern betwijfeld. ,,Deze operatie is één grote cover-up", zegt een politiemedewerker. ,,Er was pa niek bij TCI. Het vermoeden be stond dat Janssen is ontmaskerd via zijn telefoon." De Tweede Kamer debatteert vol gende week over heimelijke opera ties van de politie, waaronder de undercoveroperatie in Zevenberg- schen Hoek die eindigde in suïcide van een agent en de zaak-Freddy Janssen. Kamerlid Van Nispen wil dat op een andere manier onder zoek wordt gedaan naar die laatste zaak. ,,Zo kan het in elk geval niet." GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 NIEUWEGEIN FOTO'S ROBIN UTRECHT Wil je jezelf op de foto zetten met een eenhoorn? Met engelenvleugels? Of misschien iets simpelers, zoals in een telefooncel, ballenbak, badkuip of met snoep? Of toch samen op de foto met een spreuk er bij? In winkelcentrum City- plaza in Nieuwegein heb je de keuze. Daar is de 'Be Your Selfie Tour' bedacht. Die bestaat uit dertien ver schillende selfiekamers, die door het hele winkel centrum zijn te vinden. Ze kunnen sinds een paar da gen worden gebruikt en de eerste foto's zijn natuurlijk allang gemaakt. Daarbij helpt mee dat de kamers gratis te bezoeken zijn, tot 8 februari. Het winkelcentrum bena drukte eerder al dat er re- kening wordt gehouden met corona, dus worden de selfieruimtes regelma tig gecontroleerd en schoongemaakt. Getuige niet gehoord over dode informant: 'Eén grote cover-up' Het lichaam van Freddy Janssen werd in 2015 in pakketjes gevon den in het Markkanaal bij Den Hout. foto rob de haas Koen Voskuil Den Haag - Jan Struijs, voorzitter van politiebond NPB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3