Groen licht voor Schouwse strao-ritten 9 Nederlands grootste cameracollectie is te zien in Zierikzee Van een houten bakbeest uit 1860, tot aan voorlopers van de 3D-fotografie. Het Cameramuseum in Zierikzee heeft dat en nog dik 4000 andere toestellen, in huis. Marcel Modde Zierikzee Bob Noomen gaat voor naar de opkamer waar de unieke collectie van Johannes Vijverberg (1880-1965) zijn eigen hoekje heeft gekregen. ,,Dit vind je nergens anders." De hoofdmeester uit Noordgouwe hoorde tot de be kendste vogelfotografen van Ne derland. ,,Hij bouwde ook zijn ei gen camera's, omdat hij de be staande apparaten maar niks vond." Onbeweeglijk zit de meester (een levensgrote pop) aan zijn bu reau, in de weer met een plankje en figuurzaag. In de vitrinekast naast hem het resultaat van zijn inspanningen en ingenieuze vin dingen. ,,Met die camera's van toen kon je heel lastig een vogel op de foto krijgen", onderwijst Noo- men. ,,Dus bedacht Vijverberg een slim sluitingsmechanisme. Hij plaatste een stukje koperdraad op een stokje in het nest. Dat was ver bonden met een snoer naar zijn camera. Zodra de vogel tegen het koperdraadje aan tikte, maakte dat verbinding en drukte de camera af. Hij hoefde er zelfs niet eens bij te blijven. Je moet er maar opkomen. En dat blauwe doosje Wybertjes op dat stokje daar, gebruikte hij om scherp te stellen." De grootste verzameling Na 3,5 jaar dicht te zijn geweest, omdat het vorige pand werd ver kocht, heropent het Cameramu seum 16 februari zijn deuren. In de Korte Sint Janstraat in Zierikzee, pal tegenover zijn oude fotozaak, heeft Noomen een nieuwe ruimte gevonden om de uitgebreide col lectie te presenteren. Zonder meer de grootste verzameling van Ne- derland, durft hij stellig te bewe ren. ,,In het museum hebben we plek voor zo'n negenhonderd ca mera's. Maar met alles wat nog in kratten staat, kom ik zeker dik over de vierduizend." Hij is nog op zoek naar een geschikte opslagruimte, waar de voorraad overzichtelijk kan worden bewaard. ,,Als ik nu een bepaald type camera zoek en die staat in het middelste gesta pelde krat in de rij, kom ik daar ge woon niet bij. Niet te doen!" Televisiezenders als RTL maar ook filmproducenten maken re gelmatig gebruik van zijn toestel len uit de oude doos. ,,Een tijd te rug stonden we op een filmset in Gent met vijf van die grote persca mera's met flitser. Ofvoor een programma over Herman Brood hadden ze gevraagd een donkere kamer op te bouwen, met van die rode lampen en foto's die aan de lijn hingen te druipen. Hartstikke geinig, dat soort dingen ook." Ondanks de fysieke sluiting van Dat blauwe doosje Wybert op dat stokje daar, gebruikte hij om scherp te stellen het museum, hield Noomen zijn collectie wel in de schijnwerpers. Via de website van de stichting kan naar hartenlust worden ge grasduind tussen talloze soorten camera's, beeldmateriaal en aan verwante spullen. In totaal omvat de collectie zo'n 23.000 stukken plus nog iets van 7000 boeken en tijdschriften over fotografie. De opkamer van meester Vijverberg is aangekleed met een bibliotheek en leestafel, waar rustig door de na slagwerken kan worden gebladerd. Domweg leuk is de hoek met 3D-fotografie. De vissersvloot van Bruinisse, het poortencomplex in Zierikzee; de mooiste plaatjes van Schouwen-Duiveland zijn daar te zien alsof je er middenin staat. En voor wie denkt dat deze techniek uit onze tijd stamt: fout! ,,De eer ste stereocamera's waren er al voor 1900." Noomen stapt opzij naar een volgende vitrine. ,,En die heb ik natuurlijk ook." Vooruitlopend op de herope ning is Noomen ('uitsluitend op afspraak') weer begonnen met portretfotografie in Zeeuwse kle derdracht. Families tot acht perso nen kunnen in originele kledij worden vereeuwigd in zijn antieke studio. De foto zelf is digitaal en gelijk klaar. Het museum is vanaf 16 februari van woensdag tot en met zondag tussen 13 en 17 uur ge opend. Entree: 6 euro per persoon. ,,Met de nodige beperkingen mo gen we weer een straö-rit organise ren", laat de organisatie in Renesse weten. De rit met paarden door de branding staat voor 19 februari op de agenda. Het typisch Schouws folkloristische feest in Renesse moet het dit jaar vooralsnog doen zonder publiek, ringsteken, muziek en feest. Al kan dat na 14 februari, wan neer het kabinet met nieuwe ver- soepelingen komt, nog veranderen. ,,Maar we zijn heel blij dat we onze mooie traditie mogen voortzetten." Deelnemers kunnen zich tot 14 fe bruari inschrijven. ,,In de middag zijn er op manege Grol ook nog kin deractiviteiten", aldus Bertie Steur van Straö Renesse. Scharendijke De straö-rit op Burgh-Haamstede van 26 februari mag ook doorgaan. Over het hoe en wat precies horen deelnemers volgende week meer. In Scharendijke, waar straö altijd de tweede zaterdag in maart plaats vindt, gloort er helemaal hoop aan de horizon. De organisatie daar is alles op een rijtje aan het zetten. Er is contact met de gemeente en aan- JgjËL nemer over de werkzaamheden op jggr het dorp. „In maart zullen deze Jan JIÉL geen belemmering zijn voor het H doorgaan van de straö. Ook hebben -sr-ntn, y de uitvoerder en de gemeente gere- Q geld dat er voor ons voorzieningen .¥s£m H| ,-5* komen voor de palen voor het f. WpmW ringsteken en een stroomaanslui- b4 ting. Daar zijn we blij mee", meldt r de organisatie. ^jjL Het ziet er dus naar uit dat in ww maart al veel meer kan. Of Neder land net als veel andere Europese landen al voor aanvang van de aller- -4 eerste straö alle maatregelen af schaft, is nog niet bekend. PM ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 'Dit vind je nergens anders' Bob en echtgenote Tonny Noomen in de portrethoek van hun voormalige pand. foto marieke mandemaker - Bob Noomen, Cameramuseum RENESSE De paarden staan te trappelen. Versieringen liggen klaar. Het ziet er veelbelovend uit voor de organisaties van de strao-ritten op Schouwen. Renesse en Burgh-Haamstede gaan door. Vorig jaar werden alle ritten afgelast. Nu mag Renesse weer het - Gerrit van Loon spits afbijten, zij het met een sobere versie. archieffoto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37