Mensen verplichten te wonen in huis dat ze kopen? 'Samen werken aan een veilige en warme toekomst voor je kind' 6 Een groep ouders wil in de omgeving van Goes een Mooi Leven Huis bouwen. Een woonvorm waar kinderen met een beperking terecht kunnen als zij onder moeders paraplu vandaan komen. Het moet het allereerste Mooi Le ven Huis (MLH) van Zeeland wor den. Een aantal ouders van kinde ren met een beperking heeft de handen ineen geslagen om een MLH op te richten in de omgeving van Goes. De opzet is om een huis te bouwen waar de kinderen, als ze als jongvolwassenen uit huis gaan, een warm en liefdevol thuis krij gen. Waar alle zorg wordt afge stemd op het individu. ,,En dat is een heel nieuw concept", aldus ini tiatiefneemster Lizette Koppelaar. ,,In heel Nederland bestaat er nog maar eentje." Maar wat is dat dan precies, zo'n Mooi Leven Huis? ,,We willen een gebouw neerzetten met 30 stu dio's", legt Koppelaar uit. ,,Die heb ben allemaal een eigen keuken en eigen sanitair. Daarbij komt uiter aard nog een gemeenschapsruimte en een activiteitenruimte. En ik denk dat wij uiteindelijk ook wel voor een inpandige dagbesteding willen gaan." Het bijzondere aan het MLH-con- cept is volgens Koppelaar dat je als ouder veel meer inspraak hebt in welke zorg je kind krijgt en hoe die zorg wordt gegeven. ,,Je doet het sa men: zorgverleners en ouders. Maar de ouders houden wel heel veel in spraak. Want we hebben het hier over onze kwetsbare kinderen. Zo'n kind is gewend om een be paalde warmte en veiligheid te krij- gen en je wilt dat dat ook gewaar borgd wordt op de nieuwe plek waar hij gaat wonen. En dat zie ik in dit concept terugkomen." Leuke dingen doen In de praktijk komt het er op neer dat de kinderen dus een eigen stu dio krijgen. ,,Dan kun je lekker bij hem op visite komen en koken en eten", vertelt Bianca van Strien. Zij is voor haar zoon Tom (17) op zoek naar een eigen woning, en hij heeft begeleiding nodig. ,,Dan ben je ge woon op jezelf als gezin en heb je even geen zorg nodig. Je zou er zelfs nog kunnen blijven slapen als je dat wilt. De leuke dingen van het leven blijf je met je kind doen." Het was de reden voor Bianca en haar man Edwin om zich aan te sluiten bij initiatief van Koppelaar: ,,Je maakt de hele route tot volwas senheid heel intensief mee en dan zou je het bij een reguliere zorgin stelling ineens helemaal uit handen moeten geven. Terwijl ik heel graag nog mee zou willen denken over de zorg voor mijn zoon." We hebben het hier over onze kwetsbare kinderen Het initiatief ontstond toen Koppe laar voor een cliënt op zoek was naar een woning. ,,Dan hoor je dat ouders zoeken, maar niets passends kunnen vinden. Ik ben voor ze gaan zoeken en kwam dit opeens tegen. Ik ben me er in gaan verdiepen en wist gelijk: dit moet het zijn!'" Hoe lastig het is om een geschikt huis voor je kind te vinden, vertelt Saskia Blonk. ,,Mijn zoon Yorick (17) heeft autisme, maar hij kan niet bij een groep autisten omdat hij ook lichamelijke problemen heeft. Als je dan kijkt bij mensen met een li chamelijke handicap, past hij daar weer niet vanwege zijn autisme. Het zou er op neer komen dat hij bij ernstig meervoudig gehandicapten terecht zou komen. Maar daar past hij ook niet. Dus ik heb nu wel door dat ik deze kans met beide handen moet aanpakken." Informatiebijeenkomst De initiatiefgroep bestaat momen teel uit zestien ouders. Koppelaar: ,,We zoeken er nog 14 bij om aan de 30 appartementen te komen. Op 8 maart houden we daarvoor een vol gende bijeenkomst. Die is in de Sprienke in Goes. Daar leggen we het hele concept nog eens uit en vertellen we ook hoe de financie ring van de bouw geregeld wordt. Geïnteresseerden kunnen zich op geven via lizette@poetsbedrijfsav. nl. Het gaat er echt van komen. Daar ben ik van overtuigd!" Als het al gaat gebeuren, zal Goes bepaald niet de eerste gemeente in het land zijn die de zogeheten zelf- bewoningsplicht invoert. Heel wat gemeenten hanteren dit instru ment al, in een poging om onder meer investeerders de wind uit de zeilen te halen. Want het zal je maar gebeuren dat je een goed bod doet op je droomhuis, maar vervol gens wordt overboden door een in vesteerder die het daarna gaat ver huren. Of dat het huis als tweede woning wordt gebruikt. Dat laatste kan, als het om te veel woningen gaat, de leefbaarheid van dorpen of wijken doen verslechteren. Af en toe gemor Het is alweer bijna een jaar geleden dat de gemeenteraad van Goes het college vroeg om te onderzoeken welke instrumenten kunnen wor den ingezet om voor meer betaal bare woningen te zorgen. B en W moesten binnen zes maanden met antwoorden komen. Dat dit niet lukte, leidde de afgelopen maanden al eens tot gemor bij raadsleden, maar nu ligt er een rapport waarin een aantal mogelijke maatregelen op een rijtje wordt gezet. 'Een zelfbewoningsplicht kan in teressant zijn', constateert de Stec- groep, die het rapport heeft opge steld. Situaties zoals hierboven be schreven kunnen dan worden voor komen. Maar er kleeft volgens de onderzoekers ook een nadeel aan. Als woningen in Goes minder inte ressant worden als investeringsob ject zou dat kunnen leiden tot de afname van nieuwbouwontwikke- lingen. Een ander mogelijk instru ment, dat eventueel samen met de zelfbewoningsplicht kan worden ingezet, is het zogeheten antispecu- latiebeding. Of eenvoudiger ge zegd: een verbod om de woning snel weer door te verkopen nadat hij is aangekocht. Dat kan mensen C Zelfbewonings plicht, woning splitsing, opkoop bescherming en antispeculatiebeding zijn potentiële maatregelen die woningen enkel kopen om er snel winst mee te maken buiten de deur houden. Een andere potentiële maatregel, die gemeenten nog maar pas tot hun beschikking hebben gekregen, is de opkoopbescherming. Die ver biedt het om een huis te kopen met als bedoeling het daarna te verhu ren. Er zijn volgens de onderzoe kers tal van middelen die Goes kan inzetten. Ze noemen woningsplit sing, waarbij grote huizen in tweeën worden gedeeld, zodat er meer betaalbare woningen komen. Ook kan in bestemmingsplannen worden opgenomen dat starters- woningen niet te snel na aankoop mogen worden uitgebouwd, waar door ze al snel weer te duur worden. B en W willen op korte termijn achter gesloten deuren met de ge meenteraad spreken over de moge lijkheden. Daarna zal blijken of Goes echt in actie komt. ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 PM Eerste Mooi Leven Huis Willem Adriaansens Goes - Lizette Koppelaar, initiatiefnemer Mooi Leven Huis Meer info: mijnmooilevenhuis.nl Moet Goes mensen die een huis kopen, verplichten daar ook zelf te gaan wonen? Dat kan een in teressant instrument zijn voor de gemeente. - Rob Paardekam Een deel van de initiatiefnemers voor het eerste Mooi Leven Huis in Zeeland: Yorick Blonk met zijn moeder Saskia, Lizette Koppelaar en Bianca en Edwin van Strien. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34