Kees van der Maas was een echte journalist Steun voor ideeën gezond en duurzaam voedsel 2 Zeeland en de Oosterscheldekering gaan morgen weer de wereld over, met dank aan het Nederlands Kampioenschap Tegenwindfietsen. Daar kan geen reclamecampagne tegenop. Necrologie Kees van der Maas, 1937-2022 In 1953 moest de gebo ren Zierikzeeënaar uit zijn woonplaats geëva cueerd worden voor het water. In juni keerde hij terug. Hij kreeg een va kantiebaantje bij de dienst Dijkherstel Schouwen-Duiveland. Duizenden mensen waren ingezet om de gaten te dichten. Voor hen werd een contact blad geschreven. De jonge Kees ontmoette veel verslaggevers en fotografen die verslag deden van de Waters noodramp. Na zijn eindexamen meldde hij zich vol overtuiging bij toenmalig PZC-hoofd- redacteur Leertouwer. Het was het begin van een indrukwekkende loopbaan. Van 1956 tot 1997 was hij aan de krant verbonden, waar van zeventien jaar als hoofdredacteur. Hij leerde het vak in de praktijk en was ver slaggever in Vlissingen, Zierikzee en Goes. Hij nam afscheid als de eer ste Ombudsman, waar mee hij een brug sloeg tussen redactie en le zers. Lezers stonden bij hem altijd op de eerste plek. Dat kwam vooral tot uiting in het schrij ven van het dagelijkse commentaar. ,,Lezers kunnen weliswaar hun eigen conclusies trek ken", zei hij, ,,maar in de maatschappij van vandaag krijgen ze een stortvloed aan informa tie over zich heen. In zo'n situatie is er meer behoefte aan overzich telijke pakketten infor matie." Honderden commentaren moet hij hebben geschreven, maar nooit overdreven scherp. Hij had altijd een genuanceerd oor deel. Hij stond op een zeepkistje, legde hij uit. Ook na zijn pensioen bleef Van der Maas het wel en wee van de Zeeuwse journalistiek volgen en de mensen die voor de Zeeuwse krant werk(t)en. Tot aan zijn overlijden bleef hij een krantenman in hart en nieren. De uitvaart vindt in besloten kring plaats. - Ab van der Sluis PZC.NL Steun voor vissers Stembureau schrapt kandidaat ZEELAND DE WERELD OVER DANKZIJ NK TEGENWINDFIETSEN Bij de vorige editie, in februari 2020, maakte zelfs The New York Times melding van het evenement. De verslaggever noemde de dapperen die toen windkracht negen trot seerden 'riders in the storm'. Ook de populaire Britse YouTuber Tom Scott was present op de Ooster- scheldekering en legde met verba zing vast wat er ondanks - of eigen lijk dankzij - megastorm Ciara gaande was. Zijn video, Why The Dutch Headwind Cycling Champi onships Are Difficult And Ama zing getiteld, is inmiddels meer dan twee miljoen keer bekeken. De aandacht voor het evenement wordt alleen maar groter, merkt or ganisator Robrecht Stoekenbroek. Meteen nadat donderdagavond be kend werd dat morgen de zevende editie wordt gehouden, stonden de media in de rij. ,,Vorige keer hadden we een megaklapper, vanwege Ci- ara. Alles werd die dag afgelast, maar wij gingen gewoon door. We zaten ook in het achtuurjournaal." Ook de animo van deelnemers blijft groeien. Deze editie was in re cordtijd volgeboekt. ,,Mensen wor den steeds gretiger. Ze beginnen al maanden voor de herfst te mailen of ze alsjeblieft op voorinschrijflijs ten mogen. Het enthousiasme is onwijs groot. We hebben ook maar 300 startbewijzen. Die schaarste helpt mee." ,,Mensen houden van dat Hol landse. De Oosterscheldekering als podium en de fiets, dat is onweer staanbaar voor iedereen. Ik denk dat we nu meeliften op het feit dat dingen weer kunnen en mogen en dat mensen weer zin hebben om wat geks te doen, puur om het hoofd op te frissen. In die zin zijn we ook een therapeutisch evene ment dit jaar." Nieuwjaarsduik Stoekenbroek is eigenaar van recla mebureau Being There, dat ook ver antwoordelijk is voor de nieuw jaarsduik van Unox. Het bureau be dacht in 2013 het NK Tegenwind- fietsen, met energiebedrijf Eneco als sponsor. ,,We krijgen ook steun van de provincie. Die zit echt op de eerste rij, want op alle foto's staat die prachtige kering en overal gaat het over Zeeland." Vooral dankzij Eneco kan de or ganisatie de kosten dekken. ,,Het heeft geen commercieel karakter, er wordt geen product gepusht. Het enige wat er aan branding is, is een wielrennerspetje met een logo erop", zegt Stoekenbroek. ,,Eneco zit er echt egoloos in. Er zit onwijs veel oprechtheid achter." ,,Wij kijken inderdaad niet naar de commerciële impact", beaamt woordvoerder Rianne de Voogt van Eneco. ,,Wij vinden het vooral een Ik denk dat we nu meeliften op het feit dat dingen weer kunnen en mogen heel mooi evenement. Op de fiets, tegen de wind in: veel Hollandser wordt het niet. Het is een oer-Hol- landse traditie om in weer en wind toch op de fiets stappen. Dat vinden we een mooie gedachte, zeker om dat wij als energiemaatschappij proberen zoveel mogelijk wind energie op te wekken." FoodDelta Zeeland, Delta Agrifood Business en de Rabobanken in Zee land en West-Brabant gaan samen ondernemers in Zuidwest-Neder land helpen bij innovatie. Dat gaat onder meer over wat met een duur woord eiwittransitie heet. In simpele bewoordingen: we moeten meer plantaardige eiwitten en minder dierlijke eiwitten eten. Peulvruchten worden gezien als vaandeldrager bij deze overstap naar plantaardige eiwitten. De pro vincie wil de verbouw en con sumptie van peulvruchten aanja gen. Er zijn inmiddels tientallen kleinschalige en middelgrote initi atieven in de regio die bijdragen aan vernieuwing en innovatie rond voedsel. Ze sluiten aan bij trends zoals gemaksvoedsel, duurzaam heid, beleving, dierenwelzijn, digi talisering, gezondheid, biodiversi teit, exclusiviteit en terug naar de natuur. FoodDelta Zeeland, Delta Agri- food Business en de Rabobanken in Zeeland en West-Brabant zoeken nu contact met ondernemers die bezig zijn met de voedseltransitie en bedrijven die ermee willen star ten. ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 PC Kees van der Maas. FOTO MARIEKE MANDEMAKER 'S-HEER ABTSKERKE Zestien jaar was hij toen Kees van der Maas kennismaakte met de journalistiek. Het vak liet hem nooit meer los. H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Ik houd me nog niet bezig met de gemeenteraadsverkiezingen (1799 reacties) MIDDELBURG Mogen garnalen- vissers volgend jaar weer in de Westerschelde vissen? Als het aan Natuurmo numenten ligt niet, omdat ze schade zouden toebrengen aan de zeebodem. Belgisch onder zoek spreekt dat tegen, maar om dat die toets niet bij Nederlandse vissers is uitge voerd heeft de Raad van State een stokje ge stoken voor de visvergunning tot eind dit jaar. De Statenfractie van de SGP neemt het nu voor de vissers op. Baggerwerk- zaamheden zijn veel schadelijker dan garnalenvis serij, stelt zij. «es»,.' 3. Eens Oneens Ik verheug me op de Olympische Spelen KAPELLE De SGP in Ka- pelle is één kan didaat kwijtge raakt. De num mer negen van de lijst, J. Voor dijk, is door het Centraal Stem bureau van de lijst gehaald. Bij de vaststelling van alle kandida tenlijsten bleek dat er een gete kende verklaring ontbrak waarin de kandidaat in stemt met de kandidaatstel ling. ,,Ook na melding van dit verzuim was bij het stembureau geen geldige verklaring inge leverd", aldus voorzitter Arnold van den Berge van het CS. ,,En dus heeft het stembureau be sloten om de kandidaat te schrappen." 'Hollandser dan dit ga je het niet krijgen' Rolf Bosboom Neeltje Jans - Robrecht Stoekenbroek, organisator zie pzc.nl/video WEMELDINGE Zeeuwse ondernemers in het midden- en kleinbedrijf die duur zaam en gezond voedsel willen telen en produceren, krijgen een steuntje in de rug. Meatless in Goes maakt vege tarische producten van in de re gio geteelde veldbonen. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK - Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 30