Carnaval wordt gevierd. Maar hoe dan? N 5 F E B_ i 2022 Proef om luchtkwaliteit in klas te verbeteren 2 COLUMN Maikel Harte og geen twee maanden geleden op- perde burgemeester Depla van Breda om de samenleving voortaan anders in te richten en meer aan corona aan te pas sen. Een van zijn voorstellen was om carna val definitief naar de zomer te verplaatsen. Het werd door leutvierders meteen afge schoten: kerst vier je ook niet in juli. Zijn plan is nu al achterhaald. is alleen hoe? Door de optochten is welis waar een streep gegaan, maar in de kroegen zal het losgaan, daar is geen ontkomen aan. Ik ben benieuwd wat er uit het overleg van burgemeesters en kabinet gaat komen. De enige manier om carnaval te voorkomen is om in ieder dorp of stad waar carnaval ge vierd wordt, de horeca dat weekend te slui ten. Dat is onmogelijk, dat leidt tot opstand. Er wordt hier en daar geopperd om vier da gen lang ontheffing te verlenen: in de tradi tionele carnavalsdorpen en steden, zou dan vier dagen lang de anderhalvemeterregel niet gelden en zou je niet verplicht hoeven te zitten. Dan wordt x" S er ineens in heel Ne derland carnaval ge vierd denk ik. ,,Waar vier jij carnaval dit Na anderhalf jaar? In Middelburg. uurhangt die krokodil al rond Zo'n ontheffing gaat er niet komen. die COWDOy Het OMT wordt gil- z'n nek lend gek van zo'n gedachte en de hele cultuursector zal op zijn achterste poten staan. Maar carnaval met de huidige maatre gelen is ook niet te doen. Dan zitten er dus straks een cowboy, een krokodil en een pi raat aan een tafeltje op anderhalve meter een pintje te drinken. Dat duurt anderhalf uur: dan hangt die krokodil al rond die cowboy z'n nek om te zeggen dat-ie hem zo gemist heeft en is die piraat om een blad bier dat hij op de weg terug naar dat tafeltje al heeft uit gedeeld aan z'n maten van de voetbal en z'n neven en nichten die hij al twee jaar niet had gezien. Het is onmogelijk met de hui dige maatregelen. Een verkleedverbod heb ik ook nog voorbij horen komen. Pas daar mee op. Want wanneer is iemand verkleed? verhaal over de gekke-bek- ken-trekken-wedstrijd van Terhofstede. Terhofstede is een gehucht tussen Retranche- ment en Sluis en ik heb me la ten vertellen dat daar vroeger ie der jaar een gekke-bek- ken-trekken-wedstrijd werd gehouden. Er zou ooit een editie zijn ge weest waarbij er een man won, maar die deed niet eens mee! Zo gezegd in deze krant 1 Een raam openzetten is in oude schoolgebouwen vaak de enige manier van ventileren. Enkele Zeeuwse basisscholen plaatsen daarom binnenkort als proef luchtzuiverings apparaten in klaslokalen. Ze hopen daarmee de luchtkwaliteit te verbeteren. De gebouwen van De Ark in Oud-Vossemeer, de Jenaplanschool in Poortvliet en Het Kompas in An- na-Jacobapolder zijn oud, vertelt VPCO-bestuurder Maarten van der Kooij. ,,De enige optie is om deuren en ramen open te zetten. Dat is in de winter niet prettig." Een volledig nieuw ventilatiesysteem kost hon derdduizenden euro's. ,,Je moet dan de hele constructie van het gebouw aanpassen. Als je weet dat je nog twintig jaar in een gebouw zit, dan is dat misschien een optie, maar deze scholen komen binnen nu en zes jaar in aanmerking voor nieuw bouw. En we willen ook niet zeg gen tegen leerlingen en ouders: 'u heeft pech'." Drie scholen van de Thoolse scholengroep VPCO en Radar- school Helchersee in Scharendijke doen mee aan een onderzoek van hoogleraar Bert Blocken (Techni sche Universiteit Eindhoven en de KU in Leuven) en de Belgische viro- loog Marc van Ranst. De weten schappers onderzoeken in welke mate aerosolen met deze apparaten uit de lucht te filteren zijn, en wat de invloed is op het aantal corona besmettingen op de scholen. Op de Thoolse scholen worden de zuive- ringspalen maandag geplaatst. De deelnemende scholen kun nen kosteloos meedoen aan het on derzoek. In de helft van de lokalen wordt een luchtzuiveraar geplaatst. De andere klaslokalen zijn de 'con trolegroep'. Tijdens het onderzoek moeten de scholen bijhouden hoe veel coronabesmettingen er per groep zijn. ,,We hopen dat het een groot succes wordt", zegt Van der Kooij. Extra geld voor ventilatie Onderwijsminister Dennis Wiersma maakte deze week be kend dat hij 17 miljoen euro vrij maakt voor CO2-meters in klaslo kalen. Hij wil daarmee de lucht kwaliteit op scholen aanpakken. Deze apparaten geven een signaal als de luchtkwaliteit slecht is, en ac tie nodig is. Veel Zeeuwse scholen die geen goed ventilatiesysteem hebben, Melders met pieptoon houden in de winter alleen op als je alle ramen openzet maken al jaren gebruik van de CO2-meters. Besturen schaften ze zelf aan, of deden dat met hulp van subsidie. Dat is ook het geval op de VPCO-scholen, zegt Van der Kooij. ,,Zulke meters werken in de prak tijk niet altijd goed. Ze maken al leen inzichtelijk dat de luchtkwali teit slecht is, maar ze bieden geen oplossing. Als het regent, zou je de kinderen bij een rood lampje naar buiten moeten sturen, maar dat gaat dan niet. Je kunt hoogstens een raam openzetten, ofde kinderen op de gang laten werken." Staphorst De kwaliteit van de CO2-meters verschilt bovendien flink, weet di recteur Jan Willem Goedhart van de Scharendijkse school. ,,Als ze een lampje hebben, dan is het best te doen. Kinderen zien de lampjes allemaal, en zeggen tegen de juf of meester dat het raam open moet. Maar wij hebben ook melders met een pieptoon. Die houden in de winter alleen op als je alle ramen openzet. Dan zit je constant in de vrieskou. In de praktijk betekent het dan dat de stekker eruit gaat." De school in Scharendijke heeft ook een verouderd gebouw. ,,Het is vlak na de Ramp gebouwd. Een nieuw ventilatiesysteem kost voor een gemiddelde school een half miljoen euro." Goedhart las over de ervaringen van scholen in Stap horst: sinds daar luchtreinigingsap- paraten staan, zijn er nauwelijks co ronabesmettingen op scholen. ,,Of die palen echt de oorzaak zijn van het lage aantal besmettingen, is maar de vraag. We hopen dat door het onderzoek duidelijk wordt, of die apparaten echt werken." Toos Henk Atleten uit Zeeland ontbreken op Spelen De Olympische Winterspelen zijn begonnen, maar Zeeuwse atleten ontbreken in China. En nog nooit heeft een Zeeuw een gouden, zilveren ofbronzen plak meegenomen van de Winter spelen. Dat geldt ook voor Lim burg en Flevoland. Fier aan kop staat Friesland. Atleten die zijn geboren in Friesland wisten in totaal de meeste medailles te scoren: 41. Zuid-Holland volgt met 38 plakken. In totaal 64 Ne derlandse sporters verdeelden met elkaar 151 medailles sinds de Winterspelen in Oslo (1952). MEER BOODSCHAPPERS AAM DE DEUR TlJDEMS LOCKDOWM ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 GO Carnaval gaat gevierd worden. De vraag Dan moet ik namelijk denken aan een HEDWIGE ,,In het storm seizoen blijf je van een pri maire waterke ring af. Graverij is dan uit den boze. Maar dit is een special." - Guiljam van der Schelde van het waterschap ZEELAND1 NKTEGEN- WINDFIETSEN „Mensen hou den van dat Hollandse. De Oosterschel- dekering als podium en de fiets, dat is on weerstaanbaar voor iedereen" - Robrecht Stoeken- broek, organisator ZEELAND2 Scholen proberen luchtzuiveraars uit Cornelleke Blok Vlissingen Luchtzuiveraars op basisscholen in Staphorst. Sindsdien zijn er nauwelijks coronabesmettingen in de klassen. foto wilbert bijzitter - Jan-Willem Goedhart Paul Kusters Internet: toosenhenk.nl VLISSINGEN Mme MOSEM WE U VERTELLEN OVER DE SCHOONHEID VAN DE EVOLUTIE f WIJ ZIJN &ARWINS ©ETUKSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2