Canadese onderscheiding voor Leon DeWitte c c Graven in een dijk tijdens stormseizoen is toch taboe? Bij de Hedwige niet kat re Goes herstart met lood in deschoenen Gespleten Arent slaat vleugels uit met overnames Tijdens het stormseizoen mag niet worden gewerkt aan een zeedijk. Toch graaft de Vlaamse Waterweg al in de waterkering rondom de Hedwige-Prosperpolder. Hoe kan dat? Iedereen die een vergunning aan vraagt om tussen oktober en april iets - hoe klein ook - te doen aan een primaire waterkering, krijgt nul op het rekest. Mag niet in ver band met de waterveiligheid. ,,In het stormseizoen blijf je van een primaire waterkering af", bevestigt Guiljam van der Schelde, program manager waterkeringen van water schap Scheldestromen. ,,Graverij is dan uit den boze." Toch nemen graafmachines van de Vlaamse Waterweg NV, het agentschap dat de ontpoldering uitvoert, enorme happen uit de dijk rondom de Hedwige-Prosperpol- der. Weliswaar ligt verder landin waarts al een nieuwe zeedijk, maar die is nog niet officieel goedge keurd. Er wordt dus gegraven in een primaire waterkering en niet zo'n beetje ook, want er gaat drie meter vanaf. Normaalgesproken volstrekt taboe, dus hoe is dat mogelijk? ,,Dit is een special", reageert Van der Schelde. Hij legt uit waarom. In 2013 heeft Rijkswaterstaat al een vergunning verleend aan de Vlaamse Waterweg om de dijk rond de Hedwigepolder weg te gra ven. Voorwaarde was dat daarach ter een nieuwe zeedijk moest lig gen die beoordeeld is en goedge- We hebben de aannemer verplicht om noodmaatregelen te kunnen nemen bij extreme waterstanden keurd. Die is inmiddels aangelegd en wordt meegenomen in een toets die nu loopt voor alle Zeeuwse dij ken om te zien of ze voldoen aan de nieuwe waterveiligheidsnormen. Pas als de Inspectie voor Leefomge ving en Transport (ILT) er een klap op geeft - dat gebeurt waarschijn lijk in juni - is de nieuwe dijk offici eel goedgekeurd. Tot die tijd mag de oude zeedijk dus niet worden afgegraven. Het werk dat nu plaatsvindt, is voor een loswal die de Vlaamse Waterweg wil aanleggen. Daarvoor heeft wa terschap Scheldestromen toestem ming verleend. ,,Er zijn situaties dat wij gemotiveerd kunnen afwijken van de regel om niet tijdens het stormseizoen in een primaire wa terkering te graven", zegt Van der Schelde. ,,We hebben de aannemer verplicht om noodmaatregelen te kunnen nemen bij extreme water standen. Tijdens de storm Corrie hebben we daar deze week ook toe zicht op gehouden. Mocht er toch wat water binnenkomen, dan scheelt het dat de Hedwigepolder leeg is. Dan krijg je toch een ander schadebeeld dan wanneer er men sen wonen of bedrijven zitten. En er ligt een nieuwe dijk achter de Hedwigepolder waarvan we weten dat die technisch in orde is. We vin den dit dus verantwoord." Volgende stap De provincie en de Vlaamse Water weg kondigden vorige week aan dat nog deze maand een volgende stap wordt gezet in de ontpoldering. De bedoeling is de bovenste drie meter weg te graven van de dijk rondom de polders, net als nu is gebeurd in het stukj e waar de loswal komt. Het waterschap zal dan opnieuw toe stemming moeten geven, aldus Van der Schelde. De kans dat dit nog deze maand gebeurt, lijkt niet zo groot. ,,De resultaten van de techni sche beoordeling leggen we voor aan het waterschapsbestuur. Er is nog geen formeel besluit." Hoewel de ingreep vergelijkbaar is met die voor de aanleg van de loswal, wijst Van der Schelde toch op een ver schil. ,,We hebben nu gezegd dat er een noodmaatregel achter de hand moet zijn voor extreme waterstan den. Bij een veel langer traject is dat moeilijker." De Vlaamse Waterweg heeft op herhaalde verzoeken om commen taar niet gereageerd. m Zeeland MIDDELBURG FOTO LEX DE MEESTER Leon DeWitte (79) kreeg vrijdag uit handen van commissaris van de Koning Han Polman de Ca nadese Sovereign's Medal for Volunteers voor zijn inzet voor Canadese veteranen en hun fa- milie. De Vlissinger zet zich al vele jaren in om de militairen te eren die in 1944 de Duitse be zetters verdreven van Walche ren. DeWitte vindt het nog steeds heel bijzonder dat Canadese jongens destijds bereid waren te strijden in een ver en vreemd land, omdat het bezet was door de Duitsers. Het is niet zijn eer ste onderscheiding. Hij heeft er meerdere gekregen. Onder an dere een slechts zelden uitge reikte erelegpenning van de ve- teranenorganisatie van de Black Watch Royal Highland Re giment of Canada. ZEELAND12 CZEELAND10 Shovel vreet zich in dijk Ernst Jan Rozendaal Nieuw-Namen - Guiljam van der Schelde Waterschap Scheldestromen G Een deel van de dijk rond de Hedwige-Pros- perpolder wordt afgegra ven, midden in het stormsei zoen. foto kelly THANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29