22 Idealist en realist ineen is hij, Henk Fraser (55), die morgen zijn afscheidstournee bij Sparta begint met een uitwedstrijd tegen Feyenoord. Niet status, maar werkplezier staat centraal bij de assistent-bondscoach Tobiasen maakt het seizoen af Kelderman stapt beurs uit koers Moeizame zege Oranje op Spanje INTERVIEW AAN DE ENE KANT IS HENK FRASER DE MAN DIE ONTZAG INBOEZEMT BIJ ZIJN ijn gezicht is bedekt met een Nederlands elftal-mondkapje. Om zijn lijf zit een Sparta-trainingspak. Veel treffender kan Henk Fraser zijn duobaan vandaag, de dag voordat hij bekend zal maken na dit seizoen te stoppen in Spangen, niet illustreren. Tenminste zo opvallend voor een trainer in degradatiezorgen: zijn op gewekte gemoed. Alsof het kind is herboren in de oud-verdediger, dan net terug van een ochtendje padellen met zijn selectie. ,,Weet je'', zegt hij. ,,De lol met elkaar; het tekent mijn groep en staf. Echt, naast hard wer ken is plezier een pilaar bij ons.'' Fraser: ,,Ik heb geen stress. Wel span ning, zeker. De situatie waarin Sparta zit, knaagt aan me. Alleen: naarmate je ouder wordt, ga je ook meer relati veren. Ik ben 55. Niet stokoud, maar ook niet superjong. Je realiseert je steeds vaker dat er meer is in het le ven. Onlangs bekroop me dat gevoel weer bij het afscheid van meneer Jan sen (Wim Jansen, red.). Dan zie je die tranen bij zijn vrouw Coby en zijn kinderen. Dan denk ik: mijn zorgen mogen niet in de schaduw staan van hun verdriet. Aan de andere kant heb ik twee kleinkinderen die me onge looflijk veel geluk bezorgen. Begrijp me niet verkeerd, hè. Ik wil Sparta ten koste van alles als eredivisieclub achterlaten. Toch moet je moet din gen wel in perspectief durven zien.'' ik het vak centraal stel, dat het niveau voor mij van ondergeschikt belang is. Dat is de idealist in me. Een buiten landse club of De Graafschap hier; in essentie is het voor mij hetzelfde. Ik voel me nergens te groot voor.'' Het is zoals ze hem inmiddels ken nen in Spangen. Aan de ene kant is hij de man die ontzag inboezemt bij spelers, die spijkerhard voor ze kan zijn. Anderzijds is hij iemand die past voor hooghartigheid. Die steeds benadrukt dat hij Hans Kraay jr. dankbaar is, omdat die hem ooit tipte bij ADO Den Haag. „Want", zegt Fra- ser. ,,Zonder die tip van Hans was er misschien nooit een club gekomen.'' ,,Ik noem het eerder realisme. Kijk, ik durf echt wel van mezelf te zeggen dat ik, vanwege mijn cv, inmiddels redelijk vooraan in het klasje van eredivisietrainers zit. Maar ik heb ook niet de spelerscarrière van Van Basten, Gullit of Rijkaard. Dat ik met zulke toppers samen in Oranje heb mogen spelen, vind ik al een eer. Zoals ik het nu een eer vind dat ik onder Louis van Gaal mag werken bij het Nederlands elftal. Soms moet je je plaats ken nen. En bovendien: ik hou niet van mensen met een grote mond. Misschien is dat wel het bescheidene in me. Diep in mijn hart zal ik altijd die indi aan uit Suriname blijven." „Dat denk ik. Mijn vader (oud-militair Armand Fraser, red.) leefde tot Ik zie veel, Van Gaal élk detail. Niets ontgaat hem, op alles is hij voorbereid „Daarvoor geldt hetzelfde. Ik ben geen Cruijff of Van Hanegem, dat be sef ik dondersgoed. Natuurlijk ben ik ambitieus, nog steeds. Maar als straks blijkt dat Vitesse, ADO en Sparta mijn plafond zijn als hoofdcoach, nou, so be it." ,,Tot een jaar of vijf geleden zeker, ja.'' Hij lacht. ,,Zou het door die rot kop van me komen dat grotere clubs me niet willen? Ligt het aan het feit dat ik er als voetballer vaak als een idioot inging?'' Dan, serieus: „Geloof me, die gedachten heb ik losgelaten. Ik doe niet aan carrièreplanning. Neem al die clubdirecteuren die roe pen dat trainer zijn een ervaringsvak is. Diezelfde clubdirecteuren zetten vervolgens doodleuk een trainer voor de groep die net gestopt is als voetballer. „Ik wil vooral een uitdaging heb ben, die gebaseerd is op een rea listische doelstelling. Voor beeldje: er is een Neder landse club waar ik een zwak voor heb. De Graafschap. Mooi stadion, fanatieke supporters. Echt zo'n club die voetbal ademt. En daarmee zeg ik niet dat ik vol gend seizoen in de Achterhoek werk. Ik wil er slechts mee aangeven dat ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 GO VOETBAL De Deen Ole Tobiasen maakt het seizoen af als in terim-hoofdtrainer van sc Heerenveen. De Friese club ontsloeg begin vorige week trainer Johnny Jansen. Oud speler Tobiasen keerde af gelopen zomer terug in het Abe Lenstra-stadion, als as sistent van Jansen. „We hadden drie opties: het aan stellen van een interim-trai ner van buitenaf, het direct contracteren van een trainer voor de lange termijn of het seizoen afmaken met de huidige staf", zegt technisch manager Ferry de Haan. „Wij denken dat dat laatste het beste is.'' Tobiasen krijgt as sistentie van Peter Reekers, Jeffrey Talan en keeper strainer Ruud Hesp. WIELRENNEN Wilco Kelderman is gisteren niet van start gegaan in de derde etappe van de Ronde van Valencia. De renner van Bora had te veel last van de verwondingen die hij don derdag opliep bij een val in de slotfase van de tweede rit. Kelderman heeft geen ernstige blessures, maar trok zich mede met het oog op de Giro uit voorzorg te rug. Zijn teamgenoot Aleksander Vlasov won de etappe van gisteren, met fi nish op de steile en onver harde Antenas del Maigmo. De Rus nam ook de leider strui over van Remco Eve nepoel. Sam Oomen en Mi lan Vader waren de beste Nederlanders als nummers 12 en 13 op 1.18 van Vlasov. HOCKEY De Nederlandse vrouwen hebben in de Pro League een moeizame zege ge boekt op Spanje. De olym pisch kampioen won in Va lencia met 1-0. Frédérique Matla was de maker van de enige goal. Het was de derde wedstrijd van Oranje in de nieuwe landencompe titie en de eerste met inte- rim-bondscoach Jamilon Mülders op de bank. De Duitser is de tijdelijke opvol ger van de vertrokken Alyson Annan. In de ploeg van Mülders ontbrak Felice Albers. Zij brak eerder deze week haar linkerduim door een val op de training. Beide teams spelen vandaag nog een keer tegen elkaar. 'Diep in mijn hart zal ik altijd die indiaan uit Suriname blijven' Dennis van Bergen Maarten Wijffels Rotterdam Is dat de remedie voor een trainer in degradatiestress, blijven lachen? Waar komt die bescheidenheid van daan? Heeft je karakter te maken met je opvoeding? - Henk Fraser F Fraser in zijn rol als assistent in gesprek met bondscoach Louis van Gaal. FOTO PIM RAS Geldt dat ook voor jou als hoofdtrai ner? Je boekte succes bij ADO Den Haag, Vitesse en Sparta. Maar die echte stap omhoog lijkt langzaam aan uit te blijven. Toch zul je er heus weleens over na denken waarom jij, ex-international, niet gelinkt wordt aan grote clubs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 22