Nederlanders hebben veel ontzag voor het fenomeen uit Zweden We zijn echt begonnen! maar voor zijn laatste ooit is hij realistisch 19 Met Patrick Roest, Jorrit Bergsma en Sven Kramer rijden dé drie Nederlandse langeafstands-specialisten morgen de 5000 meter. Maar de favoriet is een Zweed. Nils van der Poel. ,,Ik weet dat hij lastig te verslaan is." Pim Bijl Peking Patrick Roest aarzelt even. Laat een stilte vallen. Peinst. De vraag luidt: hoeveel vertrouwen heeft hij in goud? ,,Oeh, dat vind ik een heel lastige vraag. Ik heb dit jaar één 5000 meter gewonnen, maar daar was hij niet bij." Hij, dat is Nils van der Poel. Een naam die Roest in de voor galm overigens prima durft uit te spreken, maar het is wel de naam van een concurrent die enig ont zag inboezemt. En ook voor een gezonde dosis terughoudend heid zorgt. De 25-jarige Zweed die in Pyeongchang nog een bij rol vertolkte, daarna een pauze nam, schudt sinds zijn comeback de schaatswereld op met zijn ka rakter en prestaties. Vandaar dat Roest na de ingebouwde bedenk tijd zegt: ,,Ik heb de hoop dat goud mogelijk is, maar ik ga er niet zo één, twee, drie van uit. Ik weet dat hij lastig te verslaan is." Vorige winter was hij nog de gene die zo goed als ongeslagen was op zijn favoriete afstand. Tot de WK afstanden, sowieso al niet het toernooi van Roest, waar Van der Poel hem overvleugelde. Het leverde hem een sportief trauma op én de kennis dat het anders moest. Niet altijd en overal goed willen zijn. Pieken op het groot ste toernooi nog belangrijker ma ken. Toch zegt Roest nu dat hij liever al wat meer had gewonnen in aanloop naar de Winterspelen. Van der Poel reed datzelfde WK ook nog een wereldrecord op de 10.000 meter, in Thialf nota bene, een laaglandbaan. Dit sei zoen trekt Van der Poel die lijn vooralsnog indrukwekkend door. Hij is niet te kloppen op de lange afstanden. En verbeterde begin december in Salt Lake City ook het wereldrecord van Ted-Jan Bloemen op de 5000 meter: 6.01,56, alweer bijna twee secon den sneller dan het wereldrecord waarmee Kramer tot en met 2017 tien jaar lang de lijst aanvoerde. Waar Roest de belangrijkste uitdager van Van der Poel lijkt, zou Kramer al heel blij zijn met een podiumplaats bij zijn laatste 5000 meter. Maar wat kan Jorrit Bergsma, de derde Nederlander? De 'tien' is zijn beste afstand, met het goud in Sotsji en het zil ver in Pyeongchang, maar acht jaar geleden won hij ook brons op de 5000. C Voor Bergsma is de 'tien' zijn beste afstand, maar acht jaar geleden won hij brons op de 5000 Eerder dit jaar in het Noorse Stavanger was hij zojuist op een halve ronde gereden door Van der Poel, toen de Zweed plots naast hem kwam zitten en Bergsma naar zijn trainingsaan- pak vroeg. ,,Ik ken hem nog niet zo goed, maar het is best een aar dige jongen. En dat hij ook goed is, mag duidelijk zijn." In Thialf werd bij de WK vorig jaar na zijn overwinning ABBA's Dancing Queen gedraaid. In de National Speed Skating Oval staan al bordjes met 'juichen ver boden'. Niets is zeker, maar een Zweeds feestje gloort. De Oranje-equipe, althans het deel dat bij de openingsce remonie aanwezig wilde zijn, komt achter vlaggendragers Lindsay van Zundert en Kjeld Nuis het Vogelnest binnen. goud wil., ikwe natuurlijk niet heel reëel als je naar het voorseizoen kijkt gen generatiegenoten als Fa- bris, Ivan Skobrev, Lee Seung- hoon, Havard Bokko en Jorrit Bergsma. En tegen mannen die tegen hem opkeken toen ze droomden van een schaatscar- rière: Sverre Lunde Pedersen, Patrick Roest, Nils van der Poel. Op de 5 werd Kramer acht keer wereldkampioen en hij liet zijn klasse zien op de Spe len in Turijn (zilver), Vancou ver (goud), Sotsji (goud) en Pyeongchang (goud). Hij ver lengde, ondanks zijn fragiele rug, zijn carrière om ook voor Peking te gaan. Al jaren is hij niet meer de beste, soms was zijn worsteling zelfs pijnlijk om te zien. Eind december was hij al opgelucht dat hij zich plaatste als derde. Hoor hem hier in Peking praten, na een training. Niet het alfamannetje van weleer. Realistisch over zijn kansen. ,,Om nu hoog van de toren te blazen dat ik graag goud wil. Ja, goud wil ik wel, maar is niet heel reëel natuurlijk als je naar het voorseizoen kijkt. Een me daille zou al fantastisch zijn." Goud is het doel voor de ploegenachtervolging. Natuur lijk zal de schaatswereld er een laatste keer goed voor gaan zit ten, velen afvragend of hij het tóch nog kan. Of hij die het spelletj e zo beheerst meer kan onder de olympische druk, ter wijl anderen juist bezwijken. De druk die bij hem zo im mens was tijdens voorgaande Winterspelen. ,,Toen Vancou ver ineens werd omgetoverd tot Svencouver was het wel an ders", brengt hij zelf ook in herinnering, grijnzend. Met het sentiment nu zo onverge lijkbaar, hij niet meer als een favoriet, voelt het nu nade rende afscheid als logisch. Emotioneel Het mocht geen afscheids- tournee worden, deze laatste winter. Nooit stond hij uit zichzelf stil bij het naderende einde als schaatser. Alleen na vragen en op geen enkel mo ment emotioneel. Hoe het vooruitzicht van een laatste 5 kilometer is? Een lach. ,,Wel lekker." Daarna: ,,Die twaalf en een halve ronden rijden dat is zwaar, maar alles wat erbij komt kijken maakt het natuur lijk best complex. Als je altijd meedoet voor plek 10 valt het wel mee, maar dat heb ik de af gelopen vijftien jaar niet ge daan. Dus was het vaak meer dan die twaalf en een halve ronden. Dan is het straks lek ker dat ik dat niet meer heb." Hij richtte zijn leven zo in, vol toewijding en met een tunnelvisie, dat het schaatsen belangrijker was dan bijna al het andere. Dat was de reden dat hij het zo lang volhield op hoog niveau en de reden van al die bijzondere 5000 meters. Nog één keer rijdt hij morgen zijn afstand. Vastberaden, ge concentreerd, snuivend, de rug iets rechter dan zijn rivalen. Nog één keer. Twaalf en een halve ronde en qua betekenis zoveel verder. GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 TOT EN MET 20 FEBRUARI OPENINGSCEREMONIE FOTO AP zijn afstand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19