Uitgekookt koploper in gezonde kant-en-klaarmaaltijden 17 c 'Woekerrente' op coronalening is een strop voor zelfstandigen "We willen gezond eten zo makkelijk mogelijk maken." WKJ- De laatste strohalm voor zelfstandige ondernemers in coronatijd zit vol doornen. Sinds vorig najaar moeten zzp'ers en andere zelfstandigen een bijstandslening aanvragen als ze het hoofd niet meer boven water kunnen houden. Terug te betalen met 8 procent rente. We laten deze groep in de kou staan.' f H k zag vorig jaar al dat ik het I financieel niet ging red- I den'', zegt Hans Verbeek I van restaurant Utrecht- I sedwarstafel in Amsterdam. ,,Ik had in april een kasstroom van 156 euro. Ik draaide op krediet. Ik had al noodsteun van ruim 10.000 euro. Maar het was niet voldoende.'' Mkb-financier Qredits wees een noodkrediet af. ,,Op advies van de ge meente heb ik toen Bbz (Besluit bij standverlening zelfstandigen) aange vraagd. Dat heeft me gered. Alleen de uitvoering ervan is uiterst belabberd en de rente is 8 procent. Dat kost me boven op de lening nog eens 1800 euro.'' Was dat de enige opslag, dan had hij dat nog wel gered. Maar Ver beek moet binnenkort starten met de afbetaling van de Tozo-hulp en de uitgestelde belastingen. Daarnaast willen leveranciers nog geld, loopt de aflossing van leningen bij de bank door en moest hij eerder alle corona- huur in één keer betalen. Afgelopen najaar besloot het kabinet alle hulpmaatregelen voor onderne mers te stoppen, in de veronderstel ling dat de pandemie uit de econo mie wegebde. Toen bleek dat op nieuw beperkingen nodig waren, werd het merendeel van de steun maatregelen in de kast gehouden. Betalingsachterstand Zelfstandigen moeten zich sindsdien zien te redden met het Bbz, een twintig jaar oude regeling die ooit in het leven is geroepen om mensen vanuit een bijstandsuitkering aan de slag te helpen. Met een rentepercen tage van 8 procent, gelijk aan de maximale wettelijke rente die bedrij ven of overheden mogen rekenen bij een betalingsachterstand. Het Bbz is echter verre van geschikt voor nood- steun. Dat dacht het kabinet op te lossen door een aantal voorwaarden te schrappen. Zo kan de lening deels worden omgezet in een gift als na een jaar blijkt dat de ondernemer on voldoende kan terugbetalen. Maar hoewel het in de verste verte niet om betalingsachterstanden gaat, werd voor bedrijfsleningen vastgehouden aan die 'woekerrente' van 8 procent. Ondernemers die het maximumbe drag vragen, 203.135 euro, moeten daarover 16.250 euro rente betalen. Rutger Groot Wassink was als wet houder Sociale Zaken van Amster dam én als onderhandelaar namens de Vereniging Nederlandse Gemeen ten (VNG) betrokken bij de gesprek ken met het kabinet over steunmaat regelen. „Het argument van het kabi net over het hoge risico van deze le ningen, is onterecht. Je moet het niet alleen bekijken vanuit financiële risi co's, maar ook vanuit sociaal perspec tief. Dit gaat om de bestaanszeker heid van mensen. „Het was al een heel slecht plan om de Tozo af te schaffen en vervol gens het Bbz voor coronasteun te gebruiken. Maar dat rentepercen tage moet er echt vanaf. Ik roep het kabinet op dat naar beneden bij te stellen tot een sociaal aanvaard bare hoogte. Voor grote bedrijven doen we niet kinderachtig, we ge ven miljoenen uit aan testen voor Voor grote bedrijven doen we niet kinderachtig toegang. Maar deze groep laten we in de kou staan." Volgens een woordvoer der van VNG staan de gemeenten 'niet onwelwillend' tegenover een lager rentepercentage. ,,Maar we gaan daar niet over.'' Omscholing Ook ondernemersverenigingen klop ten tevergeefs in Den Haag aan. ,,Het antwoord was steeds dat zzp'ers in de problemen nu toch gemakkelijk een baan kunnen vinden'', zegt voorzitter Hans Biesheuvel van Ondernemend Nederland (ONL). ,,Extra steun zou dat maar frustreren. ,,De meeste zelfstandigen hebben bewust voor hun zelfstandigheid ge kozen. Een andere baan is echt niet voor iedereen weggelegd. Een violist kan niet zomaar zonnepanelen instal leren. Daar komt omscholing bij kij ken; dat kost tijd, dat kost geld. En deze mensen hebben, door de coronamaat regelen van dezelfde overheid, geen tijd en geld meer." Biesheuvel vreest dat de regering het niet zo heel erg vindt dat zelfstandige ondernemers omvallen. ,,Het gevoel bekruipt me dat het kabinet dit van wege de discussie over de positie van zzp'ers en de adviezen om de arbeids markt te hervormen, als een manier ziet om zelfstandigen vanzelf weer in loondienst te krijgen.'' advertentie Niet iedereen heeft elke dag tijd, puf of gewoonweg zin om te koken, om wat voor reden dan ook. Daarom kiezen we steeds vaker voor het gemak van maaltijden aan huis, zoals maaltijdboxen of kant-en- klaarmaaltijden. Deze laatste optie wordt steeds populairder nu maaltijdbezorger Uitgekookt als koploper in de branche laat zien dat kant-en-klaar ook echt gezond kan zijn. GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 'Die 8 procent moet er echt vanaf' Herman Stil Horecaondernemer Hans Ver beek: Ik had in april een kas stroom van 156 euro.'' FOTO SOPHIE SADDINGTON - Rutger Groot Wassink, gemeente Amsterdam Vj Want ondanks de wens naar gemak vinden we gezond eten steeds belangrijker. Zo blijkt uit recent onderzoek van het Voedingscentrum dat ruim een kwart van de Nederlanders meer op hun weerstand is gaan letten sinds de coronapandemie, voor 30% is dit een reden om gezonder te gaan eten. Om dit zo makkelijk mogelijk te maken biedt Uitgekookt gezonde kant- en-klaarmaaltijden aan die ze gratis bij klanten thuis bezorgen. En dat slaat aan! 200.000e klant Het familiebedrijf met een n rn gratis maaltijden, krijgt iedere 200e nieuwe klant een gratis Gezond Genieten pakket én winnen elke maand maar liefst 20 bestellende klanten een maand lang gratis eten. Daarnaast profiteren vaste klanten van een aantrekkelijke 60% korting op nieuwe maaltijdsoepen. Nieuwe klanten kunnen nu de vier populaire maaltijden naar keuze van het seizoen proberen voor maar €19,95. De acties lopen t/m 18 februari. geschiedenis van 6 generaties en een oorsprong in het telen van verse groenten heeft deze maand haar 200.000e klant mogen verwelkomen. Een mijlpaal voor de maaltijdbezorger die in vijfjaar tijd haar bezorggebied uitbreidde tot heel Nederland en inmiddels klanten heeft in alle leeftijdscategorieën. Écht lekker en gezond eten De sleutel tot succes is volgens eigenaar Johan dat Uitgekookt haar visie nooit uit het oog verliest: Nederland gezonder laten eten. Hoe? "Door dit zo makkelijk mogelijk te maken. Dat betekent dat de maaltijden eenvoudig zijn te bestellen, door een vaste vertrouwde bezorger worden thuisbezorgd en natuurlijk boordevol groenten en de nodige gezonde voedingstoffen zitten", aldus Johan. Chef en voedingsexpert Chefs en voedingsexpert bedenken gezamenlijk nieuwe gerechten, zodat deze smaakvol zijn en qua voedingswaarden goed in balans. Aan de hand van labels kiezen klanten een voudig hoeveel eiwitten, zout en vet de maaltijd mag bevatten, afhankelijk van iemands levensstijl en met wekelijks keuze uit 24 maaltijden plus bijgerechten. De maaltijden worden vervolgens vers en op ambachtelijke wijze gekookt. Zonder toevoeging van geur, kleur- en smaakstoffen. Iets waarmee de maaltijdbezorger zich onderscheidt van de rest Win een maand lang gratis maaltijden Om te vieren dat Uitgekookt de mijlpaal van 200.000 klanten heeft bereikt pakt de maaltijdbezorger flink uit met kortingen en prijzen. Zo won de 200.000e klant een jaar lang Gratis gekoeld aan huis bezorgd In 4 minuten op tafel zonder koken I - frC.irfi Bestel een proefpakket met 40% korting -4? 10.000+ rA klarrtrevlews Bestel vla UITGEKOOKT.NL of bel 085-0190068

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17