Mensen met de kleinste beurs zijn vaak juist het meest vrijgevig 'H O c Belegger heeft behoefte aan 14 COLUMN Anne-Marije Buckens I eb je misschien een aan vullende baan voor l mij?'', vraagt Yvonne (56) mij door de telefoon. ,,Ik werk 32 uur per week als schoonmaak- medewerker, maar daarvan kan ik niet rondkomen.'' Het telefoongesprek met Yvonne wakkert mijn aandacht opnieuw aan voor The Working Poor, mensen die bijna fulltime werken en daarvan niet rond kun nen komen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek spreekt van ar moede bij een inkomen onder de lage-inkomensgrens. Deze grens ligt voor een alleenstaande op 1100 euro per maand, voor een paar op 1550 euro en voor een gezin met twee minderjarige kinderen op 2110 euro. Antoon (54) brengt deze cijfers tot leven. Hij vertelt dat hij is ge scheiden. Zijn twee kinderen stu deren. ,,Door mijn scheiding kwam ik op straat te staan. Mijn ex-vrouw woont in het huis dat we samen kochten. Ze heeft me niet uitgekocht. Ik ging op zoek naar een huurwoning. Met mijn baan als softwareontwikkelaar verdien ik te veel om in aanmer king te komen voor een sociale huurwoning. Voor mijn huurhuis in de vrije sector betaal ik elke maand 1800 euro. Ik draag bij aan de studiekosten van mijn twee kinderen én ik betaal alimentatie aan mijn ex-vrouw. Hierdoor houd ik nauwelijks genoeg geld over om zelf rond te ko men. 'Je hebt toch een goede baan?', vragen mensen als ik aan geef dat ik krap bij kas zit.'' Ook Els (69) is iemand die in deze situatie ziet. Els en haar man Harold zitten sinds kort in de niet-met-de-inflatie-meege- groeide AOW. Met nog een beetje pensioen erbij hebben Els en Ha rold samen maandelijks zo'n 1900 euro te besteden. ,,Dat klinkt niet onaardig'', vertelt Els. ,,Maar onze vaste lasten zijn elke maand al 1650 euro, mede door de zorg- kosten van Harold. Op mijn laatste werkdag wensten mijn collega's mij een gelukkig pensioen. Nu zit ik in mijn huis met de verwar- ming uit, vanwege de hoge ener giekosten. Van dat pensioen had ik mij meer voorgesteld. Tenslotte spreek ik freelancer Stefan (31). ,,In de levensfase waar ik nu in zit, wordt het pijnlijk zichtbaar uit welk nest je komt. Het vermogen van je ouders be paalt voor een groot deel hoeveel kansen je hebt. Ik wil graag een huis kopen om van mijn dure huurappartement af te zijn. Maar niet alleen zijn de huizenprijzen belachelijk hoog, ook het spel rond opbieden en gunning is ondoor zichtig. Zonder erfenis of andere financiële hulp komt mijn genera tie er maar moeilijk tussen. Ik zou mezelf nu niet als arm bestempe len, maar als ik naar de toekomst kijk, maak ik me zorgen of ik wel op tijd wat vermogen kan opbou wen.'' Die bonbons, die zou ik graag opeten met minister Schouten van Armoedebeleid Verkapte armoede, hij kent vele gezichten. Als Yvonne bij mij op kantoor komt om te bespreken hoe we haar onder de armoede grens vandaan kunnen trekken, heeft ze een doos bonbons bij zich. Het is me vaker opgevallen dat de mensen met de kleinste beurs het meest vrijgevig zijn. En die bon bons, die zou ik graag opeten met minister Schouten van Armoede beleid. Misschien kunnen we een plan maken, zodat hard werken in de toekomst niet meer tot ar moede leidt. Adyen BAM Groep Heineken TomTom Groene beleggingen staan volop in de belangstelling. Maar het is vaak onduidelijk hoe groen een belegging nu werkelijk is. en betere wereld en een goed rendement op je vermogen, wie wil dat nou niet? De belofte van duurzaam beleggen is een sirenenzang die steeds meer beleggers aantrekt. Begrijpelijk, want in de winkel een duurzaam product aanschaffen dat twee keer zo duur is als een gangbaar product kost moeite. Maar door te beleggen in duurzame bedrijven, dus niet milieuvervuilend of gebruikma kend van kinderarbeid, help je toch mee aan een betere wereld. En het levert geld op in plaats van dat het geld kost. Groen of duurzaam beleggen groeit. Logisch, want alleen voor de energietransitie zijn al duizenden miljarden euro's nodig. Geld dat onder andere bij beleggers moet worden opgehaald. Bloomberg becijferde onlangs dat vorig jaar alleen aan groene obligaties al 750 miljard dollar wereldwijd werd op gehaald. Trade Repu blic, een bedrijf dat handelt in aandelen, indexfondsen en ETF's (een bepaald type beleggingsfond sen, red.) ziet een forse groei in duurzaam beleggen. ,,Het aantal transacties met duur zame ETF's is nu vijfmaal hoger dan in 2019'', zegt directeur Hugo Suidgeest. Maar kan de belegger wel rustig slapen met het idee dat de wereld beter wordt dankzij zijn geld? Dat is nog helemaal niet zo duidelijk, zegt Jasper Haak, partner bij AF Ad visors, een adviesbureau dat onder andere pensioenfondsen en banken adviseert over hun beleggingsbe leid. ,,Er is nog steeds veel niet aan regels gebonden.'' Nu duurzaam beleggen steeds populairder wordt, springen par tijen in op die trend. Elke zichzelf respecterende bank ofvermogens- beheerder biedt wel duurzame be leggingsfondsen aan. Dus is het van belang dat het kaf van het koren wordt gescheiden. Neem de discus sie over het besluit van de Europese Commissie om kernenergie en gas als 'groene' brandstof voor elektrici teitsopwekking te labelen. Officieel is een belegging in gas dan duur zaam, maar is dat in werkelijkheid ook het geval? De AFM, de waak hond van de financiële markten, heeft al aangekondigd dit jaar scher per te gaan letten op de duurzaam heidsclaims van aanbieders van be leggingsproducten. Sinds vorig jaar zijn aanbieders van deze producten verplicht aan te geven wat duurzaamheid betekent. Onderzoek vorig jaar liet volgens de AFM zien dat er vaak het nodige aan schort. Haak ziet dat ook. ,,Veel beleg gingsfondsen labelden zich vorig jaar als groen.'' En lang niet altijd was dat ook daadwerkelijk het ge val. ,,Ik zag een voorbeeld van een beleggingsfonds dat zich als duur zaam presenteerde en dat had be legd in automobielfabrikant Ferrari. Dat kun je toch echt niet duurzaam noemen.'' Vraagtekens Ook bij de 'groene' obligaties die bedrijven uitgeven, kun je soms vraagtekens zetten. ,,De Spaanse oliemaatschappij Repsol gaf een groene obligatie uit. De opbrengst was bedoeld om olie efficiënter uit de grond te halen'', zegt Haak. Dat zorgt inderdaad voor minder CO2-uitstoot, maar de vraag is of olie überhaupt wel duurzaam is. Wie als particu lier groen wil beleggen moet zijn huiswerk doen en zelf zoeken naar duurzaamheidsclaims van bedrij ven, zegt de AFM. Het probleem is dat er nog geen eenduidige regels zijn om duurzaamheid te meten. Er zijn wel initiatieven, maar van een wereldwijde standaard is nog geen sprake en daar is wel behoefte aan Ook bij een investering in een fonds moet de belegger zelf onder zoeken hoe 'groen' het fonds is. Want ook hier concludeert de AFM na onderzoek 'dat op dit vlak bij veel partijen nog wel verbetering te boeken valt'. ,,Je kunt je geld ook in fondsen stoppen Triodos Bank of Actiam. Die staan bekend als duur zame beleggers'', aldus Haak. Maar ook voor beleggingsfondsen is het nog een heel gepuzzel om te bepalen hoe groen bedrijven wer- Een fonds labelde zich als groen en belegde in Ferrari ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 GO Y @annemarije50 c Reageren? anne-marije@dpgmedia.nl Columnist Anne-Marije Buckens (33) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen. O Betaaldienstver lener kreeg ad viesverhoging analisten. Bouwbedrijf rondt verkoop Belgische doch ter succesvol af. Concurrent Carlsberg waar schuwt voor 'uit dagend jaar'. Resultaten navi- gatiebedrijf vie len zwaar tegen. o Groen is niet altijd groen als het om Peet Vogels Jasper Haak AF Advisors

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 14