13 Studentenprotest tegen enorme studieschuld na mislukt leenstelsel Die tegemoetkoming is om te huilen 'Voor de rest van mijn leven aan schuld vast' Tot 2015 kregen studenten een prestatiebeurs, die werd omgezet in een gift als ze voldoende presteer den. Daarna ging het hui dige leenstelsel gelden voor de stu diefinanciering. Studenten konden toen geld lenen tegen een relatief lage rente. De gemiddelde studieschuld lag door dat stelsel vorig jaar op 15.200 euro. Het kabinet-Rutte IV wil nu van het gehate leenstelsel af, dat ongelijk heid in de hand zou werken. Vanaf 2023 krijgt de nieuwe generatie stu denten naar verwachting weer een prestatiebeurs. De groep die moest studeren onder het leenstelsel - meer dan een miljoen studenten, van wie er 788.000 een lening hebben afge sloten - kan een tegemoetkoming verwachten. Daarvoor is 1 miljard euro vrijgemaakt. Volgens jongerenorganisaties komt dat neer op 1000 tot 2000 euro extra per student (naast een tegoed ter waarde van ongeveer 2000 euro dat leenstelselstudenten na het behalen van hun diploma al krijgen voor een vervolgopleiding). Die tegemoetko ming vindt de boze groep een drup pel op de gloeiende plaat in vergelij king met de volledige compensatie Studenten gaan morgen demonstreren op het Museumplein in Amsterdam om volledige compensatie te krijgen voor het leenstelsel. Het kabinet zou hen nu afschepen met 'een fooi' voor de jaren dat ze schulden moesten maken om te kunnen studeren. die zij eisen. ,,Alle studenten moeten eerlijk voor het leenstelsel worden gecompenseerd!", luidt de leus.,, Wat ons betreft zouden studenten moe ten krijgen wat ze aan basisbeurs zijn misgelopen", zegt voorzitter Ama Boahene van de Landelijke Studen tenvakbond (LSVb) erover. ,,Vóór 2015 kreeg je als uitwonende student ongeveer 270 euro per maand. Voor vier jaar studeren ben je dan zo'n 13.000 euro misgelopen." De vele miljarden die dat zou kosten, zijn er simpelweg niet. Toch gaan de stu denten op initiatief van de LSVb en FNV Young United morgen de bar ricaden op. Het is de bedoeling dat minstens vijfduizend studenten, ge steund door 89 (ook politieke) orga nisaties op het Museumplein in Am sterdam een 'Compensatieprotest' houden.Zo noemt ISO-voorzitter Lisanne de Roos (Interstedelijk Stu- denten Overleg) de afspraken in het coalitieakkoord echter 'bitterzoet' voor de leenstelselgeneratie. ,,Deze generatie komt er bekaaid vanaf, dat kan echt anders." Opvallend: ook de Jonge Democraten doen mee, terwijl hun eigen minister (Robbert Dijk graaf) de afschaffing van het leenstel sel gaat bewerkstelligen. Voorzitter Joris Hetterscheid is daar op zich hartstikke blij mee. ,,Maar wij vinden het onverteerbaar dat studenten uit de tijd van het leenstelsel door hun torenhoge schuld straks moeilijker een huis kunnen kopen. Daar moet iets aan gebeuren, via een hogere compensatie." Overigens is nog niet tot in detail uitgewerkt welke studenten uit de tijd van het leenstelsel recht krijgen op welk bedrag. Moet het bijvoor beeld verschil maken of je destijds thuis of op kamers hebt gewoond en ofje überhaupt hebt geleend toen het kon of zelfje boontjes hebt gedopt? Zo kan door de politiek nog gespeeld worden met de tegemoetkomings- systematiek, valt te horen in het Haagse. Maar meer dan 1 miljard euro is niet beschikbaar, door andere proble men die het kabinet moet tackelen; denk bijvoorbeeld aan de mogelijke miljarden voor gedupeerde box 3-spaarders. En compensatie? Inge wijden spreken sowieso liefst over 'tegemoetkoming' van studenten. „Compensatie. Bij dat woord denk ik vooral aan de zwaargetroffen ouders uit de toeslagenaffaire", aldus een bron rondom het kabinet. Universiteiten van Nederland, de koepel van alle universiteiten waar studenten leren, staat niet op de steunlijst. De club bemoeit zich niet met het protest op het Museumplein, bevestigt een woordvoerder. ,,Wij zien dit als een sociaaleconomische kwestie, niet als een onderwijskwes tie. Compensatie is iets tussen de studenten en de overheid. Het leen stelsel heeft enorme investeringen opgeleverd in de kwaliteit van het hoger onderwijs en dat blijft ook zo met terugkeer van de studiebeurs, dat is voor ons belangrijk." Echt intimiderend ik moet straks een halve ton terugbetalen halve ton terugbetalen! Terwijl ik altijd naast mijn studie heb gewerkt, dat maakt het nog zuurder." De tegemoetkoming doet haar lachen. ,,Maar het is om te huilen. Het is niet eens 10 procent van mijn hele schuld, inclusief een tegoedbon die ik niet meer nodig heb. Dus voel ik me genegeerd. Want bezwaren die we hebben Ilse Valkering (25) doet een master in governance ofsustainability in Den Haag. Zij is erg blij dat alle acties tot herinvoering van de studiebeurs heb ben geleid. ,,Het besef is er dat je mensen niet kunt opzadelen met een schuld." Die van Ilse be draagt nu rond de 45.000 euro. ,,Dat is echt intimi derend, ik moet straks een aangedragen, zijn maar deels gehoord." Daarom gaat ze demonstreren. ,,Ik merkte dat eerder protest op het Malieveld echt iets heeft opgeleverd en hoop dat we hier ook iets moois kunnen neerzetten. Want wij zijn de pechgeneratie, de heersende politiek heeft ons in een positie gezet waar we nauwelijks meer uit kunnen komen." Marinus Jongman (23) is student internationale betrekkingen in Gronin gen. Hij heeft onder het leenstelsel al ongeveer 35.000 euro studieschuld opgebouwd. ,,Ik vind het echt verschrikkelijk", zegt Marinus daarover. ,,Ik kijk ernaar en denk: 'Waarvoor was dit nou nodig?' Nu zit ik de rest van mijn leven aan die schuld vast, terwijl generaties voor en na mij dat probleem niet hebben. Het voelt zo willekeurig." Hij vindt de tegemoetko ming waarover het kabi net spreekt 'onzin'. ,,Het voelt als een zoethouder tje. Het meest frustre rende is dat er een aantal beloftes is gedaan bij de invoering van het leen stelsel om ons te sparen. Maar uiteindelijk hebben studenten er helemaal niks aan gehad. En dan krijgen we nu 'erkenning' ter waarde van 1000 euro? Op zijn minst is een flink stuk meer gerechtvaar digd. Als ze mij zouden geven wat ik ben misgelo pen, moeten er heel wat miljarden worden bijge- plust. Helemaal als politici niet willen dat er een hele generatie boos op ze is." Generaties voor mij en na mij hebben dit probleem niet. Het voelt willekeurig GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 Pechgeneratie de barricade op voor compensatie Edwin van der Aa Amsterdam Het beeld van Bre- derode op de Nieuw- markt in Amsterdam werd vorig jaar uit pro test tegen jarenlang 'rood staan' ingepakt met rode kleding. FOTO'S ANP, CORNÉ SPARIDAENS, MARCO DE SWART k - Ilse Valkering j Marinus Jongman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13