H 5 RUBEN DOOR TERNEUZEN zijn klanten die van ver komen rij den, omdat wij Noord-Hollandse kaas verkopen, die in Breskens is gerijpt. Zilte lucht geeft een andere smaak", zegt Anja. Jos vult haar aan. ,,Het contact met de klanten, dat gaan we echt missen. Je wil niet weten wat wij allemaal hebben ge hoord. Dat komt doordat een praat je met de melkboer vaak toch nét iets makkelijker is dan met iemand die heel dichtbij je staat. Je bouwt een vertrouwelijke band op. Het resulteerde er bijvoorbeeld wel- Je bouwt een band op, je wilt niet weten wat wij allemaal hebben gehoord eens in dat ik de huissleutels van klanten kreeg, als ze even van huis waren. Dan zette ik de bestelling voor ze in de koelkast." Nog even, dan is het voorbij. Maar zolang er geen kopers zijn, buffelen Jos en Anja nog met liefde door. Jos: ,,En altijd met een lach, hè. Dat heeft mijn vader er heel goed ingeprent. Altijd vriendelijk zijn, ook als je er eigenlijk even helemaal geen zin in hebt. Daar heeft de klant geen boodschap aan, hè. La chen moet je, dat wordt al-tijd ge waardeerd." En weet je wat ook raar zal zijn? Dat we zelf om boodschappen moeten. Als we nu iets nodig hebben, lopen we even de trap af, naar de winkel. Ik ben al dertig jaar niet in een su permarkt geweest. Nou ja, behalve als we op vakantie zijn dan." Nog even, dan wordt er een punt gezet achter een eeuw vol mooie verhalen. Die begonnen ooit op de plek waar nu pizzeria Domino's zit, op de hoek van de Axelsestraat en de Julianastraat. De grootouders van Jos hadden er een boerderij, van waaruit ze met een tank vol rauwe melk van deur tot deur gingen om melkbussen te vullen. In 1932 ver huisden ze naar de plek waar nu nog steeds de winkel is. Dat moest, omdat er in de Julianastraat wonin gen werden gebouwd. In de jaren vijftig zocht de familie aansluiting bij een coöperatie. Maar liefst der tien melkboeren deelden Terneu- zen op, ieder had zijn eigen wijk. Huissleutels Hoe anders is het nu. Op vrijdagen rijdt Jos nog langs een aantal vaste klanten om boodschappen te be zorgen. Hij bezoekt ook nog bedrij ven, maar het gros van de klanten komt zelf naar de winkel toe. ,,Er J?5 Anja probeert straks een baan te vinden in de zorg, waarin ze ook werkte voordat ze met Jos de winkel overnam. En ook Jos probeert straks nieuw werk te vinden. Maar eerst moet zijn ouderlijk huis én de win kel aan de Axelsestraat worden ver kocht. Tot die tijd blijft de winkel gewoon open. Jos: ,,Het zal heel gek voelen om straks na zestig jaar een leven te gaan leven, waarin melk en kaas niet meer de dienst uitmaken. VL ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 de paplepel ingegoten' I JO* OAXitTl Melkboer Wim Ruben met zijn dochter Karin voor de winkel op de Axelsestraat. Jos loopt naast Bobby. PRIVÉFOTO'S - Jos Ruben Het oude bordje van de wagen van opa Jas prijkt aan de gevel van de winkel. foto frank peters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 130