NU KLINK IK WEL HEEL SPORTIEF' Liesbeth Kamerling 'De stress van die dieren eet je op' 'Yoga is alleen fijn bij het juiste tempo' 'Open haard aan, lezen, spelletjes doen' 'Aan Instagram ben ik nooit begonnen' 'Ik lag niet trillend in bed, wel huilend' Sinds ze tijdens paaldansprogramma Celebrity Pole Dancing een burn-out kreeg, doet ze alleen maar dingen waarvan ze blij wordt. Twee weken verplicht thuisblijven kwam dus goed uit: 'Die quarantaine was veel chiller dan een weekje weg.' ETEN DRINKEN 'Steeds vaker eet ik een tijdje geen suiker, of beter: alleen fruitsuiker. Dan check ik een paar maanden lang alle etiketten. Ik heb altijd zin in zoet, maar na zo'n periode heb ik geen behoefte meer aan die chemische suikers. Ik ben al twintig jaar vegetariër, maar doe er niet spastisch over als ik bij anderen ben. Dan eet ik wel vis. Vlees nooit meer. Mijn zoons eten wel vlees, soms zijn ze een tijdje vegetariërs. Ik koop goed biologisch vlees. Als je beesten eet die slecht behandeld zijn, eet je ook al die stress op. Vroeger heb ik veel gerookt en als ik nu een paar glazen wijn drink, gaat dat vaak samen met een sigaret. Liever doe ik het allebei niet.' BEWEGEN 'Ik wilde me dit najaar graag weer topfit voelen. Dus heb ik een personal trainer gezocht met wie ik twee keer per week een uur sport. Idealiter doe ik nog twee uur hot yoga. Als ik goed sport en geen suiker eet, dan ben ik blij, fit en flexibel, letterlijk en figuurlijk. Dan kan ik de hele wereld aan. Hot yoga vind ik leuk, maar alleen als de docenten een fijn tempo hebben. Ik vind het zo irritant als iemand net te lang een houding aanhoudt, waardoor het ritme eruit gaat. Ik klink nu heel gezond en sportief, en dat ben ik ook, maar het gaat bij mij wel in fasen. Soms krijg ik het niet in mijn programma, maar dat vind ik onzin. Je kunt altijd tijd maken.' SLAPEN 'Mijn boek heb ik 's nachts geschreven: tot twee uur en dan zeven uur op. Ik had dus een slaaptekort. Daardoor was ik heel moe. Onlangs zaten we twee weken met het gezin in quarantaine. Hele dag open haard aan, lezen, spelletjes doen. Daardoor ben ik goed uitgerust. Ik ben een avondmens, maar kan daar niet aan toegeven met drie kinderen. Nu konden we nergens heen, alles was heel duidelijk of zo. Op de een of andere manier was die quarantaine veel chiller dan een weekje weg.' SCHERMTIJD 'Minimaal. Ik had Facebook, maar ben er vanaf gegaan na de dood van mijn broer Antonie. Al die mensen die iets liefs tegen me zeiden terwijl ik die niet zelf gesproken had. Heel fijn, maar ook gek, het leek wel of ik op een andere planeet zat. Aan Instagram ben ik nooit begon nen. Ik las in Nu ik je zie, het boek van mijn neef Merlijn over zijn vader, dat Instagram van start ging op de dag dat Antonie overleed. Bij WhatsApp heb ik het gevoel dat ik continu in contact ben met al die mensen en dat kan ik ineens vermoeiend vinden. Dat stopt als ik die telefoon niet bij me heb.' ONTSPANNEN 'Ontspannen is in de natuur zijn, in het vuur staren, dutjes doen. Ik ben hoogsensitief maar heb ook prikkels nodig om geïnspi reerd te blijven. Daar moet ik steeds een balans in vinden. Ik heb één keer een burn-out gehad. Ik lag niet trillend in bed, wel huilend. Het gebeurde toen ik meedeed aan het paaldansprogramma Celebrity Pole Dancing. Ik kreeg een longontsteking die niet overging en na drie keer een anti- bioticakuur was ik op. De burn-out gaf me de gelegenheid mijn leven op te schonen: ik wil en kan alleen nog doen waar ik blij van word.' ILIESBETH J KAMERLING (46) L BEROEP holistisch coach, auteur en actrice (o.a. CTST, Stille nacht, High Heels in Con cert) SCHREEF Overprikkeld, eerste hulp bij hoogsensitiviteit en Uit je dip gaan! Eerste hulp voor vastlopers IS getrouwd —i en heeft drie zonen, r" Iv van 17,12 en 8 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 127