Zes jaar celstraf geëist tegen IS-vrouw IJsland wil verbod op walvisjacht 11 CORONA 2G-MAATREGEL MOGELIJK VOOR INHOUDELIJK DEBAT AL VAN DE BAAN Het kabinet komt met een langetermijnbeleid voor corona, maar een deel van de Tweede Kamer maakt het liefst nu al een eind aan alle beperkende maatregelen. ,,Ook politici denken dat 't nu klaar is.'' Een flink aantal partijen in de Tweede Kamer is al met één been uit de achtbaan van de pandemie gestapt. Klaar met coronamaatre gelen. De QR-code moet zo snel mogelijk overboord, de afstands- regel kan ervanaf, de avondslui ting ook. 2G? Ook weg ermee. Komende donderdag stemt het parlement over een motie om die omstreden maatregel te dumpen nog vóór de inhoudelijke behan deling heeft plaatsgevonden. En er bestaat een reële kans dat een meerderheid inderdaad die co ronapas voor gevaccineerden in de prullenbak gooit. Het is misschien wel het tref fendste symptoom van deze co ronafase: de collectieve corona moeheid bereikt ook in de Kamer een hoogtepunt, zien betrokke nen soms met verbazing aan. Coalitiepartij ChristenUie is onder meer fel tegenstander van 2G en wil niet dat het kabinet zo'n polariserende maatregel 'in de ge reedschapskist' krijgt, voor het geval dat. Andere coalitiepar tijen - VVD en D66 - houden het middel het liefst wel achter de hand: je weet nooit welke verras- sing het coronavirus nog in petto heeft na omikron. ,,Heel bijzon der om te zien hoe partijen van de strengste lockdown in december nu opeens plotseling zelfs hele maal geen 3G-coronapas meer willen", zegt een bron rond het kabinet. ,,Dat is wel een heel grote ommezwaai." Ook dat tekent deze fase van de pandemie: omikron kan de laatste halte voor het einde betekenen, politici willen vooraan staan bij het versoepelfeestje. Daarbij is het effect van een coronapas zeer be perkt, nu omikron zich zo makke lijk verspreidt. Maar 2G onbesproken dumpen, getuigt volgens de voorstanders toch ook van struisvogelpolitiek. Alsof je alle legereenheden, tanks en bommen wegdoet omdat je toch verwacht dat het nooit meer oorlog wordt. Apart dat partijen van de strengste lockdown niet eens 3G-pas meer willen Voor veel partijen zijn dat zorgen voor later. Zij kijken jaloers naar Groot-Brittannië en Denemar ken, waar leren leven met corona wordt waargemaakt. Wettelijke restricties worden afgebouwd, het virus geldt er niet meer als be dreiging en ook de coronapas (3G) kan weg. Een fijn scenario, maar vooralsnog is dat voor Nederland te vroeg, oordeelt het kabinet. Dat beseft de coalitie van VVD, D66, CDA en Christenunie ook. Maar heel veel breder is de steun niet. Dilemma Toen de volledige oppositie afge lopen woensdag af wilde van de beperkte houdbaarheidsdatum van de QR-code, hielden de vier partijen elkaar nog net vast. Al er kennen Christenunie-Kamerle den dat het een 'dilemma' was, het kwartje had ook de andere kant op kunnen vallen. Voor diverse virologen is het niet meer dan logisch dat de im muniteit tegen het virus afneemt naarmate een vaccinatie of gene zing langer geleden is. Daarom kan de coronapas beter tijdelijk geldig zijn, stellen zij. Maar in het parlement wist dit wetenschap pelijke inzicht bijna de helft van de fracties dus niet te overtuigen. Zelfs PvdA en GroenLinks - vaak trouwe bondgenoten aan de voorzichtige kant - stemden voor de motie die de QR-code langer dan zes (na herstel) of negen maanden (na vaccinatie) geldig moet maken, dus tegen advies van experts in. De linkse oppositie partijen steunen nog wel de co- ronawet, de juridische ruggen- graat van het coronabeleid. Maar verder lijkt de boodschap: reken niet te veel op ons. Dat bezorgt kabinet en coalitie ongetwijfeld kopzorgen voor de toekomst, als mogelijk weer strik tere coronamaatregelen nodig zijn. Toch beweren coalitiebron nen dat ze 'niet nerveus' worden van deze oppositiehouding. ,,De ene keer zijn we te vroeg, dan weer te laat, het is nooit eens goed", klinkt het bij een rege ringspartij. ,,Prima als ze op het sentiment willen meeliften, dan nemen wij in de tussentijd wel even de verantwoordelijkheid. Mensen snappen dat heus." Dat is een gewaagde stelling, nu het vertrouwen in de corona- aanpak sinds vorige zomer kel derde en op een dieptepunt is be land. En Bijl-leider Sylvana Simons, zelfvoorstander van een strikte corona-aanpak, wees er af gelopen week nog op in het debat over de verlenging van de corona- wet: wat als straks alles alsnog te genzit? ,,Wat zegt deze minister dan tegen horecaondernemers of kunstenaars, iedereen die wordt geraakt, als u over een aantal we ken wellicht weer tot maatregelen over moet gaan?" Minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid (D66) weet dat dat een listige situatie zou zijn. Dus waarschuwde hij alle onge duldige passagiers: de coro na-achtbaan is nog niet klaar. Het is nét te vroeg om uit te stappen. ,,We zijn op dit moment niet in een endemische, ofwel stabiele situatie: verre van, echt verre van." Maar wie wil dat nog horen? Angela B. (nu 26) vertrok in 2014 naar Syrië nadat ze online verliefd was geworden op een IS-strijder. Ze kreeg twee kinderen van hem. Na zijn dood trouwde ze nog met twee andere IS'ers. B. bleef tot de aller laatste veldslag in IS-gebied. Daar mee is ze, volgens het Openbaar Ministerie 'een IS-vrouw zoals IS die nodig heeft en heeft gehad'. Justitie eiste gisteren in de recht bank Rotterdam zes jaar cel. Omdat ze zo lang bleef, maar ook omdat ze andere Nederlandse tieners naar Syrië zou hebben gelokt door op so ciale media van een paradijs te spre ken. Waar de eerder teruggekeerde Syriëganger Laura H. een straf kreeg van twee jaar cel (waarvan dertien maanden voorwaardelijk) worden eisen en straffen tegen de vrouwen die nu nog terugkomen steeds hoger. De rechtbank rekent hun zwaar aan dat ze tot het einde bij IS bleven. In november is een vrouw veroordeeld tot vijf jaar cel, tegen Angela B. werd nu zes jaar ge- eist. Donderdag repatrieerde Ne derland nog vijf IS-vrouwen uit Sy rië, zij verschijnen de komende maanden voor de rechter. B. zelf verklaarde in de Rotter damse rechtbank 'stapelverliefd' naar Syrië te zijn gegaan, waarna ze al snel met de harde waarheid werd geconfronteerd. ,,Het was de slecht ste beslissing uit mijn leven. Ik bied aan alle slachtoffers van IS mijn ex cuses aan." De uitspraak is over twee weken. De huidige vergunningen lopen tot en met 2023. Volgens minister Svandis Svavarsdóttir van Visserij zijn er 'weinig redenen' om de wal- visjacht daarna nog toe te staan. Ze schrijft in de krant Morgunbladid dat er weinig bewijs is dat de wal- visjacht bijdraagt aan de economie. De vraag naar walvisvlees uit IJs land is flink afgenomen sinds Japan in 2019 de commerciële walvisjacht hervatte. Dat land is de belangrijk ste markt voor walvisvlees. In 1986 kwam er een wereldwijd verbod op de commerciële walvisjacht. Toch gingen enkele landen door. IJsland hervatte de jacht in 2003. GO ZATERDAG 5 FEBRUARI 2022 Bij1-leider Sylvana Simons wees juist op het gevaar van het te snel schrappen van coronaregels: ,,Wat als alles tegenzit?'' foto anp Deel Kamer gooit liefst alle coronaremmen los Tobias den Hartog Niels Klaassen Den Haag - Bron rond het kabinet Justitie vindt dat IS-vrouw Angela B. uit Soesterberg zes jaar de cel in moet. Het is de hoogste strafeis tegen een teruggekeerde vrouwelijke Syriëganger tot nu toe. Cyril Rosman Rotterdam IJsland is van plan de omstreden walvisjacht vanaf 2024 te ver bieden. Wereldwijd jagen alleen IJsland, Noorwegen en Japan voor commerciële doeleinden op walvissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11